Connect with us

.

Kültür-Sanat

Agirî’de caddelere ‘Kitap Kumbarası’

Agirî (Ağrı) Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sema Kültür Merkezi, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap okuma oranını yükseltmek için “Kitap Kumbarası” adıyla bir kampanya başlattı. …

AleviNet

Published

on

Agirî (Ağrı) Belediyesi bünyesinde hizmet veren Sema Kültür Merkezi, kitap okuma alışkanlığı kazandırmak ve kitap okuma oranını yükseltmek için “Kitap Kumbarası” adıyla bir kampanya başlattı. Kampanya çerçevesinde İbrahim Çeçen Üniversitesi ve Tahir Elçi Caddesi’ne bırakılan 3 adet kumbarada biriken kitapların, önceden belirlenen köylerin okullarına gönderilmesi planlanıyor. Projeye dair bilgi veren Sema Kültür Merkezi Yöneticisi Avşin Aslan, kentin tüm cadde ve sokaklarında benzer kumbaralar kurmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bir toplum için okumanın taşıdığı anlama dikkat çeken Aslan, “Kültürsüz ve sanatsız bir toplum yaratılmaya çalışılıyor. Kültürüne sahip çıkan bireylere bu günlerde daha çok ihtiyaç var. İnsanların kampanyamıza duyarlılık göstereceklerine inanıyorum. Kitap kumbaralarına atılan 1 kitap 100 kitap olup elden ele dolaşacak. Bu sayede yüzlerce insana ulaşmış olacağız” ifadesinde bulundu.

AGIRÎ

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI