Connect with us

.

Kültür-Sanat

Bakanlık’ın bastığı kitap suç delili sayıldı!

AleviNet

Published

on

Mêrdîn’in (Mardin) Stewr (Savur) ilçesinde 31 Ekim 2016 tarihinde evine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınan Gülcihan Gültekin, 18 günlük gözaltı süresinin ardından çıkarıldığı savcılıkça tutuklanarak Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi’ne gönderildi. Polis baskını sırasında Gültekin’in evinde bulunan Feqîyê Teyran’ın Kürtçe basılı “Dîwan” adlı kitabı suç delili sayılırken, engelli raporu olduğu halde kuryelik yaptığı ve Amed Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasıyla birlikte halkı ayaklandırdığı ileri sürüldü.

Gültekin’in 27 kişi ile birlikte aynı dosyadan soruşturmaya tabi tutulduğunu belirten avukatı, “Müvekkilime Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyım atanmasıyla ilgili halkı ayaklandırmaktan soruşturma açıldı ancak savcılıkta bununla ilgili herhangi bir soru sorulmadı. Bunun yanı sıra Feqîyê Teyran’ın Kürtçe basılı “Dîwan” kitabı suç delili olarak sayıldı” dedi.

Kitap bakanlık tarafından basıldı

Gültekin’in ev aramasında yaşananları aktaran avukat, “Polis aramasında ‘Feqîyê Teyran’ın kitabı ele geçirilmiştir’ deniliyor. Kitapla ilgili Gülcihan’a ‘Bu kitabı okudunuz mu’ şeklinde sorular yöneltiliyor. Suç delili olarak görülen kitap, 2014 tarihinde Van’da yapılan mitingde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Kürtçe ve Türkçe olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından basıldığı duyurulmuştu” şeklinde aktardı.

MÊRDÎN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI