Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Aleviler ‘HAYIR’ diyecek

AleviNet

Published

on

Demokratik Alevi Dernekleri Avcılar Şubesi’nin önceki akşam düzenlediği dayanışma gecesi çok sayıda Alevi kurum temsilcisi, Alevi piri ve sanatçının yanı sıra siyasi parti temsilcileri katıldı. Adeta ‘Hayır’ kampanyası startına dönüşen geceye Alevi toplumunun ilgisi yoğundu.

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Avcılar Şubesi’nin geçtiğimiz pazar günü düzenlediği geceye HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş, HDP MYK Üyesi Çilem Küçükkeleş, İkitelli Cemevi yönetimi, Gürpınar Cemevi yönetimi, Tv 10 Yönetimi, Pir Haber Ajansı çalışanları ve Yönetimi, DAD İstanbul İl Eş Başkanı Bülent Felekoğlu, ABF Örgütlenmeden sorumlu genel sekreteri ve Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynel Odabaş, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz katıldı.

Sunuculuğunu Dost Berbati ve Türkan Konak’ın yaptığı gecede, sanatçılar Dıle Munzur, Kibar Aslan, Vedat Baran, Mehmet Ekici, Cihan Çelik, Berfin Demir ve Tolga Sağ söyledikleri türkü, deyiş ve halaylarla halkı coşturdular.

Etkinlik Baba Mansur Ocağı Piri Mahir Şahin ve Ana Fazile Ersever’in verdiği gülbeng ile başladı.

Gülbengin ardından DAD Avcılar Şubesi Eş Başkanı Özgür Bulan kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında henüz yeni kurulan bir şube olmalarına rağmen, hızlı bir şekilde büyümeye ve yollarına devam etmeye çalıştıklarını ifade eden Bulan, “Asimilasyonlar sonucu Aleviliğin Şialaşmaya başladığı, ocak kültürümüzü, dedelerimizi, taliplerimizi unutmaya başladığımız bir dönemde DAD Alevilikte üçüncü bir çıkış yolu olarak tekrar özüne dönme yolu ve gayreti içerisinde bu yola revan oldu. Biz mazlumlardan yanayız. Hınzır Paşalara karşıyız. Yolumuz Seyit Rıza’nın yoludur. Yolumuz Pir Sultan’ın yoludur. Yolumuz zulme karşı direnen Hüseyin’in yoludur’’ dedi.

“HAYIR’I GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DİLLENDİRMELİYİZ’’

Konuşmasında referanduma değinen Bulan Alevi kitlesinden bir şüphesi olmadığını, hep birlikte güçlü bir şekilde ‘HAYIR’ diyeceklerini belirtti.

Ayrıca Hızır orucunun yaklaştığını da belirten Bulan, Hızır ayında çeşitli etkinliklerle birlikte, Şubat ayının ikinci haftasında Garipdede Türbesi’nde Hızır Cemi yapacaklarını da söyledi.

“HAKİKAT İLE DİRENENLERE AŞK OLSUN”

Bulan’ın ardından DAD İstanbul il Eş Başkanı Bülent Felekoğlu konuşma yaptı. Felekoğlu konuşmasında içerisinde bulunduğumuz sürece vurgu yaparak, “Zor zamanlardan geçiyoruz. Firavuni zihniyetlerin kendi iktidarını kurmayı amaçladıkları zamanlardan geçiyoruz. Zulmat içerisinde olana aşkla direnme günlerinden geçiyoruz. Bin bir hileyle bir başkanlık arzusuyla topraklarımız bir kan deryasına dönüştürülmek isteniyor. Hukukun ve adaletin olmadığı bir zamandan geçiyoruz. Bu yolda hakikat ile direnenlere aşk olsun’’ değerlendirmesinde bulundu.

“7 HAZİRAN’DA BU KADAR DERİN BİR YENİLGİ YAŞATAN NEYDİ?”

Gecede konuşma yapan HDK Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit 7 Haziran’dan bu yana yaşananlara dikkat çekerek AKP’nin 7 Haziran’da derin bir yenilgi yaşadığını ve bu yenilgiyi hazmedemediğini vurguladı. Koçyiğit şunları söyledi: ‘’7 Haziran’da bizlerin yani başta Alevilerin, Kürtlerin, kadınların, LGBTİ’lilerin, bu ülkenin Ermenilerinin, Lazlarının, Çerkezlerinin yani bir bütün toplumda yok sayılanların yan yana gelerek aslında nasıl bir güç olduklarını, bu ülkenin düzenini nasıl değiştirdiklerini ve AKP iktidarını nasıl sarstığını gördük.’’

Koçyiğit, ayrıca bugün önümüze getirilen referandumun şu ana kadar öyle ya da böyle bu düzenden olumsuz etkilenen herkese karşı zulmün artırılacağının habercisi olduğunu belirtti.

 ‘’MODERN YEZİTLER İŞ BAŞINDA’’

1 Kasım seçimlerine giderken yaşanılan olaylara da değinen Koçyiğit “Nasıl ki Yezit Hz. Hüseyin’i katletmekten geri durmadıysa bugün de aslında bizleri kendi sarayları, saltanatları, mevkileri ve iktidarları için katletmek dahil her yönteme başvurmaya hazır bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunu 7 Haziran’dan sonra 1 Kasım seçimlerine giderken gördük. Ama biz Aleviler şunu çok iyi biliyoruz Yezitlere boyun eğilmez, direnilir’’ dedi.

‘’ÇOCUKLARIMIZI SELEFİ EĞİTİM SİSTEMİYLE YETİŞTİRECEKLER’’

Konuşmasında eğitim sistemine de değinen Koçyiğit, mevcut sistemin Alevileri yok saydığını belirterek, ‘’Bugün kendi çocuğuna kendi inancını aktaramayacak bir pozisyona gelmişiz. Çünkü bizi asimile ettiler. Daha çok etmek istiyorlar. Eğer bu referandum geçerse anaokulundan başlayarak bizim çocuklarımızı şeriatçı, selefi bir eğitim sistemiyle yetiştirecekler. Buna geçit vermemek her bir Alevinin, barışseverin, özgürlükçünün görevi ve ödevidir’’ diye konuştu.

Koçyiğit ayrıca referanduma ilişkin de şunları söyledi: Bu referandum sürecini bir seferberlik ruhuyla çalışarak avantaja çevirebiliriz. 7 Haziran’da yaşattığımız yenilgiyi bir kez daha yaşatacak gücümüz de var, bunu örgütleyecek umudumuz da var.

‘’SÖMÜRÜ VE İNKÂR DIŞINDA VERECEKLERİ BİR ŞEY YOK’’

Gecede konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Erdal Ataş siyasal sürecin ağırlığına vurgu yaptı. Hükümetin demokratik örgütlerin gücünü zayıflatmayı amaçladığını söyleyen Ataş, “Bu tekçi zihniyet iktidardan gitmediği sürece ne Alevilere ne demokratlara ne de sosyalistlere rahat yüzü yoktur. Daha fazla baskı, daha fazla sömürü daha fazla inkâr dışında bunların bize vereceği bir şey yoktur’’ dedi.

“HAYIR’I BİRLEŞTİRMEK GEREK”

Ataş, referanduma ilişkin de şunları söyledi: bu referandum süreci referandumdan önce ve referandumdan sonraki süreç biçiminde ele alınabilecek bir öneme sahiptir. Parçalı olan ‘Hayır’ı birleştirmemiz gerekiyor. Biz “Hayır’ın haklı ve güçlü olduğuna inanıyoruz.

Geceye katılan ABF Örgütlenmeden Sorumlu Genel Sekreter Zeynel Odabaş ABF’nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler verdi. Odabaş, ‘’Bizleri asimile eden, bizleri katleden ve yok sayan bu zihniyetin karşısında devletin Alevisi olmamak için dedelerimizden, pirlerimizden, analarımızdan, babalardan ve bütün ABF bileşenlerinden oluşan Büyük Pirler Meclisi’ni oluşturuyoruz.’’dedi.

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş, ‘’Bütün ezilenlerin darp edildiği, yoksulların ötekileştirildiği şu süreçte inadına halay çekeceğiz, inadına horon tepeceğiz, inadına zeybek oynayacağız, inadına güleceğiz. Hiçbir zaman bizi durduramayacaklar ve susturamayacaklar” dedi.

“ALEVİLERİ TERBİYE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

Erenler Eğitim Kültür Vakfı Genel Sekreteri Selçuk Yavuz, devletin Alevileri dayatmalarla terbiye edip kendine benzetmeye çalıştığını vurgulayarak, ‘’Bizim bir kültürümüz, yaşam tarzımız var. Biz inandığımız şekilde yaşayacağız. Kimse bizi terbiye etmeye, bize yön vermeye çalışmasın.’’ dedi.

Yavuz ayrıca konuşmasında Numan Kurtulmuş’un ‘’Referandumda ‘EVET’ çıkarsa terör biter’’ açıklamasına vurgu yaparak ‘’Referandum ile ‘Kırk katır mı kırk satır mı’ dayatması yapılıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu ülkenin ezilen halkları olarak inandığımız şekilde tavrımızı koruyacağız.’’ Şeklinde ifade etti.

Gecede sahne alan bütün sanatçılar kısa değerlendirmelerde bulunarak referandum sürecinde bizi bekleyen tehlikeye karşı duyarlı olma çağrısında bulundular ve herkesi ‘HAYIR’ kampanyasına destek sunmaya çağırdılar.

Suay Abak/İSTANBUL

 

Kaynak : Pirha

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Af Örgütü’nden Türkiye’ye suçlama

AleviNet

Published

on

Uluslararası Af Örgütü, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefiki Suriye Milli Ordusu’na (eski adıyla Özgür Suriye Ordusu) bağlı milisleri Suriye’nin kuzeydoğusunda ağır insan hakları ihlallerinde bulunmak ve savaş suçu işlemekle suçladı.

Af Örgütü’nden Cuma günü Berlin’de yapılan açıklamada, Suriye’nin kuzeydoğusunda sivillerin de yaralandığı veya öldürüldüğü belirtildi. “Meskûn yerlere keyfi saldırılara ilişkin yoğun kanıtlar” olduğuna dikkat çekilerek bir apartman, bir fırın ve bir okula saldırı düzenlendiği ifade edildi. Bunun yanı sıra Suriyeli Kürt siyasetçi Hevrin Halef’in Suriye Milli Ordusu’nun bir parçasını oluşturan Ahrar el-Şarkiye adlı gruba mensup kişiler tarafından öldürüldüğü bilgisi yer aldı.

Af Örgütü’nün hazırladığı rapor 12 ile 16 Ekim tarihleri arasında aralarında doktor, ilk yardım personeli, kaçmak zorunda kalan siviller, gazeteciler ve yardım örgütlerinin temsilcilerinin bulunduğu 17 görgü tanığının ifadesine dayanıyor.

Kumi Naidoo

Kumi Naidoo

Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Kumi Naidoo, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik askeri harekâtının bölgede yaşayan siviller üzerinde “korkunç etkilerinin” olduğunu belirterek “Yine evlerinden kaçmak zorunda kaldıklarını, bombardıman, kaçırılma ve öldürülme korkusu altında yaşadıklarını” söyledi.

Ölen sivillerin sayısına ilişkin bilgiler çelişkili

Türkiye’nin askeri harekâta başladığı 9 Ekim’den beri bölgede kaç sivilin öldüğüne dair çelişkili bilgiler bulunuyor.

Af Örgütü’nün açıklamasına göre, Suriye’nin kuzeyindeki Kürt yönetimin sağlık yetkilileri 17 Ekim’e kadar aralarında 18 çocuğun bulunduğu en az 218 sivilin öldüğü bilgisini verdi.

Af Örgütü, Türk yetkililerin 15 Ekim’de 18 sivilin öldüğü, 150 sivilin yaralandığı bilgisini verdiğini aktardı.

Londra merkeli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin verilerine göre askeri harekâtın başlamasından bu yana bölgede en az 72’si sivil olmak üzere yaklaşık 500 kişi öldürüldü, 300 binden fazla kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler ise bölgede yaklaşık 166 bin kişinin kaçmak zorunda kaldığını tahmin ediyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Sözcüsü Andrej Mahecic, kaçan insanların kamplara yerleştirildiğini veya  tanıdık ve akrabalarının yanına gittiğini belirtti. Bunun yanı sıra yüzlerce kişinin de Irak’a kaçtığı kaydedildi.

Erdoğandan iddialara yanıt

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul’da yabancı basın mensuplarıyla düzenlediği toplantıda konuyla ilgili bir soruya yanıt verdi. Suriye Milli Ordusu içinde bu tür hataları yapanların bulunduğunu belirten Erdoğan, ordunun konuyu araştırdığını ve istihbarat yöntemleri ile sorumluların bulunacağını ifade etti.

AFP,dpa,epd/JD,HS

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İsveç’den Kuzey Suriye için 100 milyon kron insancıl yardım

AleviNet

Published

on

İsveç Hükümeti’nin resmi internet sitesinde yayımlanan açıklamada, hükümetin Suriye bölgesel stratejisinin kapsamında Kuzey Suriye’de kullanılması için 100 milyon kron kaynak ayırdığı belirtildi.

Bölgede yaşayan halkın ihtiyaçlarının büyük olduğu ve yerel olanakların sınırlı olduğu belirtilen açıklamada Türkiye’nin süren saldırılaraının durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekildi.

Hükümetin Kuzey Suriye için 100 milyon kron ek kaynak aktarılması kararı Demokratik Suriye Meclisi Eşbaşkanı İlham Ehmed’in İsveçli siyasi partiler ve hükümet yetkililerinden sonra geldi.

Ehmed, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve Savunma Bakanı Peter Hultqvist’le yaptığı görüşmelerde İsveç’in Rojava ve Kuzey Suriye’ye insancıl yapması önerisinde de bulunmuştu.

İsveç Hükümeti, 2016 yılnda yürürlüğe koyduğu ve Suriye, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’yi kapsayan Suriye için bölgesel strateji kapsamında 2020 yılına kadar 1,8 milyar kron yardım yapma kararı almıştı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

BM: En az 165 bin insan yerinden edildi

AleviNet

Published

on

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik yaptığı işgal ve soykırım saldırılarına yönelik Birleşmiş Milletler’den (BM) tepkiler gelmeye devam ediyor. Türk devletinin 9 günlük işgal saldırılarında yaşananlara dikkat çekmek amacıyla bölgede araştırma yapan BM’ye bağlı kuruluşların temsilcileri açıklamada bulundu.

OCHA: ATEŞKESE RAĞMEN ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Türk devleti ile ABD arasında 5 günlük bir ateşkes yapıldığının hatırlatan BM İnsani Yardım Koordinasyonu (OCHA) sözcüsü Jens Laerke, “Ateşkesten kaynaklı bazı yerlerde durum sakin olsa da bu sabah itibariyle Serêkaniyê çevresinde bombardıman ve aralıklı çatışmaların devam ettiği rapor edilmeye devam ediliyor” dedi.

WHO: HASTANELER İŞLEVSİZ BIRAKILDI

Sivillerin güvenlik arayışından kaynaklı yerlerini terk etmeye devam ettiğine söyleyen BM Dünya Sağlık Örgütü (WHO) sözcüsü Tarik Jasareviç ise bölgede kritik ihtiyaçlara dikkat çekerek, insani yardımların acil bir şekilde artırılmasını istedi. Jasareviç, saldırılardan kaynaklı Serêkaniyê ve Girê Spî hastanelerinin zarar gördüğünü ve kapalı olduğunu söyledi.

Jasareviç, ayrıca Tıl Temir Hastanesinin, Serêkaniyê’de yaralanan insanlar için ana kabul merkezi haline geldiğini belirtti.

WFP: EN AZ 165 BİN İNSAN YERİNDEN EDİLDİ

BM Dünya Gıda Programı (WFP) sözcüsü Herve Verhoosel ise çatışmalardan kaynaklı insanların yerini terk etmeye devam ettiğini söyleyerek, “Kuzey Doğu Suriye’de bugüne kadar en 165 bin insanın yerini terk etti. Yerlerini terk eden insanlar toplu barınaklarda kalmaktan ziyade aile ve arkadaşlarında kalıyor, bu yüzden verdiğimiz bu rakam daha da yüksek olabilir. Acil ihtiyaçlar devam ediyor” ifadelerini kullandı.

UNICEF: SU İSTASYONLARI HEDEF ALINDI

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) sözcüsü Marixie Mercado ise çatışmalardan kaynaklı Hesseke bölgesinde yüzbinlerce insana su sağlanamadığından dolayı duyduğu endişeyi dile getirdi. Sözcü Mercado, “400 bin insanın su ihtiyacını karşılayan Heseke’deki Alouk su istasyonu saldırılardan kaynaklı hasar gördü ve hala işlev görmüyor” dedi.

UNHRC: MÜLTECİ YASALARINI HATIRLATTI

BM Mülteci Örgütü (UNHRC) sözcüsü Andrej Mahecic de Türkiye’nin kendi sınırları içerisindeki Suriyeli mültecileri bölgeye yerleştirmek istemesinden duyduğu endişeyi dile getirdi. Türkiye’nin bu isteğinin kimse tarafından destek görmediğini söyleyen ve mülteci yasalarını hatırlatan sözcü Mahecic, “Mülteciler ancak kendi isteğiyle ve gidecekleri yerin güvenli olması şartıyla geri gönderilebilir” dedi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI