Connect with us

.

Kültür-Sanat

Irkçılık yapan gençlere kitap okuma ‘cezası’

AleviNet

Published

on

ABD’nin Virginia Eyaleti’nde tarihi bir okul binasına ırkçı ve antisemitist grafitilerle zarar veren iki gence, kitap okuma cezası verildi. Sanıklara mahkeme tarafından 35 kitaplık bir liste verildi ve belli aralıklarla kitapları raporlamaları istendi. Mahkemenin sanıklardan okumalarını talep ettiği 35 kitaplık liste içinde yer alan kitapların bazıları şunlar: Mor Yıllar – Alice Walker, Uçurtma Avcısı – Khaled Hosseini, Bin Muhteşem Güneş – Khaled Hosseini, Cadı Kazanı – Arthur Miller, Bülbülü Öldürmek – Harper Lee

Kötülüğün Sıradanlığı – Hannah Arendt, Kafir – Ayaan Hirsi Ali, Yetimlerln Efendisi’nin Oğlu – Adam Johnson, Yardımcı – Kathryn Stockett, Ağla Sevgili Yurdum – Alan Paton. Sanıklar ayrıca Soykırım Müzesi’ni ve Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi’ni de ziyaret etmek zorunda. VİRGİNİA

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI