Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

Edirne’nin vazgeçilmez tadı: Tava Ciğeri

AleviNet

Published

on

Yolu Edirne’ye düşenlerin yemeden dönmediği ve tadı damakta kalan meşhur Tava Ciğeri, hem şehirde yaşayan halkın yöresel lezzetlerinden hem de şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin merak ettiği ilk tatlardan biri.

Her şehir ya da her ilçenin kendine has bir yemek kültürü bir lezzeti bir damak tadı vardır. Edirne de bu şehirlerden biri, yolu Edirne’ye düşenlerin yemeden dönmediği ve tadı damakta kalan meşhur Tava Ciğeri, hem şehirde yaşayan halkın yöresel lezzetlerinden hem de şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin merak ettiği bir tat.

SÜT DANA CİĞERİ OLMASI ŞART

Peki nedir bu Tava Ciğeri, nasıl yapılır neden bu kadar meşhur? Edirne’de yetişen ve günlük olmasına çok önem verilen süt dana ciğeri ile yapılan Tava Ciğeri, yaprak inceliğinde dilimlenerek damar, sinir ve kanlarından ayrılarak yapılan yöresel bir yemek. Tava Ciğeri’nin kendine has aromasının sırrı da kızartma yağında saklı. Ciğer kızartılmadan önce una bulanır ve içinde kızgın ayçiçek yağı bulunan tavaya atılarak yüksek ateşte bir iki dakika kızartılıyor. Serviste en önemli garnitür ise Edirne’nin merkez ilçesi Karaağaç’ta yetişen ve mahsulü kurutulmuş kırmızı biber. Yerel ismi “Karaacı” olan bu biberler oldukça acı olmasının yanı sıra kızgın yağda kızartılarak servis ediliyor.

İlk yenildiği anda tadını bilmeyenler için kuru ve sert gelen Tava Ciğeri, zamanla vazgeçilmez bir tat haline geliyor.

CİĞERİ YAPIM AŞAMASI SAHNE ŞOVUNA DÖNÜŞÜYOR

30 yıllık ciğer ustası olan ve Edirne’nin en uğrak mekanlarından birinde çalışan Cumhur Balcı, Tava Ciğeri’nin lezzetli olmasındaki en önemli faktörün temiz ve kızgın yağda iyice unlandıktan sonra birkaç dakika kızartılması olduğunu söyledi. Balcı ve çalışma arkadaşı bir diğer ciğer ustası Engin Yalçın’ın Tava Ciğeri’nin nasıl yapıldığını uygulamalı olarak anlattığı bölüm ise adeta birkaç dakikalık sahne şovu. Yılların verdiği deneyim ve pratikle toplamda beş dakikada Tava Ciğeri servise hazır hale geliyor.

Geriye ise, kendine özgü garnitürleri ve tadıyla Tava Ciğeri’ni keyifle yemek kalıyor.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Rapor: Su kıtlığı yeni felaket risklerini artırıyor

AleviNet

Published

on

Küresel ısınma kendini aşırı sıcaklar, artan sel felaketleri ve kuraklıkların yanı sıra temiz suya ulaşım ve bu suyun dağıtımında yaşanan sıkıntılarda da belli ediyor.

2019 Dünya Risk Raporu, temiz suya erişim ve bu suyun dağıtımında sıkıntı yaşayan ülkelerin, olası doğal felaketlere karşı da daha zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Çeşitli yardım örgütlerini bünyesinde barındıran “Kalkınma Yardım Eder” adlı birlik ile Bochum Ruhr Üniversitesi’ne bağlı Barışı Güvence Altına Alma ve İnsani Uluslararası Hukuk Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, 180 ülkedeki felaket risklerini doğal felaketler ve toplumların bu felaketlere dayanma gücü üzerinden analiz ediyor.

Sorun sadece suyun az olması değil

Raporda temiz suya erişim ve suyun yol açtığı tehlikelerden korunmaya, “Su güvenliği” başlığı ayrıldı. İklim değişikliğinin su bazlı sorunları sadece suyun az olduğu bölgelerde değil, dünyanın her yerinde artırdığı raporun dikkat çekici tespitlerinden biri.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Fransa’da Paris dahil beş büyük kent böcek ilaçlarını yasakladı

AleviNet

Published

on

Fransa’da hükümet böcek ilaçlarının kullanımına ilişkin 9 Eylül’de tartışmaları başlattı. Tartışmalar üç hafta sürecek ve bu istişarelerin herkese açık olduğu belirtildi.

Ancak böcek ilaçlarının yasaklanmasına ilişkin tartışmaların, konut ve gübre serpilen alanlar arasındaki mesafe üzerinden yürütülmesi tepkiye neden oldu.

Hükümet, konut ve gübrelenen alanlar arasında ekilen ürün türüne göre 5 ila 10 metre mesafe konulmasını önerdi. Bu öneri, sağlık alanındaki bilimsel tavsiyelere dayandırıldı.

Paris, Lille, Nantes, Grenoble ve Clermont-Ferrand gibi beş büyük kent, yasada değişiklik yapılması umuduyla kendi sınırları içerisinde böcek ilaçlarını yasakladı.

Beş kentin belediyeleri yaptıkları ortak açıklamada, “Sözkonusu olan yasada değişiklik yapmak ve toraklarımızdaki paha biçilmez biyoçeşitlilik mirası ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması için ortak bir girişimdir” dedi.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kaz Dağları’nda ‘Hasankeyf’ çağrısı

AleviNet

Published

on

Kaz Dağları içim Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 48’inci gününde devam ediyor. Gece ve gündüz aralıksız süren nöbeti her gün olduğu gibi bugün de kent merkezinden gelen onlarca kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri, gün içinde neler yapacaklarına, bundan sonraki eylem etkinlik planlarına ve her gün yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına gidiş amaçlarına dair konuşmalar yaptı.

“Su ve Vicdan Nöbeti” gönüllüleri ayrıca 14 Eylül Cumartesi günü nöbetin devam ettiği alanda düzenleyecekleri Hasankeyf destek etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI