Connect with us

.

Kadın

Alevi kadınlar ‘Biz varız’ diyor: Meclisini kuruyor

PİRHA-Alevi Bektaşi Kadın Meclisi İstanbul’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na bağlı Okmeydanı Cemevi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi.  Alevi kadınlar, ABF, HBVAKV ve çağrıya kulak veren diğer Alevi örgütleriyle beraber Alevi Bektaşi Kadın Meclisi’ni kurmayı amaçlıyorlar. Meclisin ilk toplantısı yoğun bir katılımla Okmeydanı Cemevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya ABF bileşeni olan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Kadın Kolları temsilcileri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kadın Kolları temsilcileri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri ve İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim ve çok sayıda Alevi kadın katıldı. MECLİS KURMA FİKRİ NASIL DOĞDU? Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Demokratik Kitle Örgütleri Sekreteri Gülizar Taşbilek daha önce PSAKD olarak böyle bir şey düşündüklerini ve ABF Kadın Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu’nun da ABF olarak böyle bir çalışma yapacaklarını söylemesi üzerine birlikte karar verdiklerini ve bu

Avatar

Published

on

Alevi Bektaşi Kadın Meclisi İstanbul’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’na bağlı Okmeydanı Cemevi’nde ilk toplantısını gerçekleştirdi.  Alevi kadınlar, ABF, HBVAKV ve çağrıya kulak veren diğer Alevi örgütleriyle birlikte Alevi Bektaşi Kadın Meclisi’ni kurmayı amaçlıyorlar. Meclisin ilk toplantısı yoğun bir katılımla Okmeydanı Cemevi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya ABF bileşeni olan Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Kadın Kolları temsilcileri, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kadın Kolları temsilcileri, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri ve İstanbul Temsilcisi Fidan Ataselim ve çok sayıda Alevi kadın katıldı.

MECLİS KURMA FİKRİ NASIL DOĞDU?

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkez Demokratik Kitle Örgütleri Sekreteri Gülizar Taşbilek önceden PSAKD olarak böyle bir şey düşündüklerini ve ABF Kadın Örgütlenme Sekreteri Sevim Yalıncakoğlu’nun da ABF olarak böyle bir çalışma yapacaklarını söylemesi üzerine beraber karar verdiklerini ve bu çalışmayı başlattıklarını kaydetti.

“KERVANIMIZ YOLDA DİZİLECEK”

Alevi Bektaşi Kadın Meclisi kurucularından Sevim Yalıncakoğlu, çalışmayı şu an için yalnızca ABF ve HBVAKV’ndaki  örgütlü kadınlar arasında başlattıklarını,  Türkiye ve dünya genelindeki Alevi kadınlara kadar büyütmeyi amaçladıklarını vurguladı. Alevi kadınların yaşadıkları hak ihlallerine ait söyleyecek tümceleri olduğunu belirten Yalıncakoğlu, Türkiye’nin diğer şehirlerinde ve bölgelerindeki Alevi kadınların da ne dediklerinin çok ehemmiyetli olduğunu ve onları da dinleyerek kadınların ortak aklıyla bir meclis oluşturacaklarını dile getirdi. Yalıncakoğlu, “Bugün yalnızca ufak bir tohum attık. Fakat bu kervan yolda dizilecek” diye konuştu. Genel hatlarıyla kadına karşı şiddetin, 8 Mart’ın ve referandumun konuşulduğu toplantıda kadınlar yakıntılarını ve yaşadıkları meseleleri ifade ettiler.

“KADINLAR HAYATTA ETKİN ROL ALACAKLAR”

Alevi Bektaşi Kadın Meclisi, müesseselerle hudutlu kalmadan Alevi kadınların eşit, özgür, daha adil, daha kendi yetki ve karar haklarını kullanabilen kadınlar olarak hayatta etkin rol almalarını sağlamayı amaçlıyor. Alevi kadınların meselelerini meclise taşıyıp, ne gibi analiz eder üretilebileceğini tartışıp konuşmayı ve bu çalışmayı Türkiye genelinde büyütmeyi amaçlayan Meclis kurucuları, Alevi kadınları her yerde her şartta görmek istediklerini dile getirdiler. Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Ankara Şube İdare Heyeti Azası Özlem Yalçın da, kadınlardan gelen teklifler doğrultusunda hareket edeceklerine, birlikte omuz omuza çalışmak istediklerine vurgu yaptı. HBVAKV Adana Şube Yöneticisi Gökçe Pişkin kadınların sesini ve gücünü yükseltmek için burada olduklarını belirtti. Bunun yalnızca bir adım olduğunu ve devamının geleceğini söyleyen Pişkin “Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitsizliği ve hem de dünyadaki mücadeleye katkı sunmak yerine üzerimize düşen her şeyi yapmaya başlayacağız” dedi. HBVAKV Ankara Şube İdare Heyeti Azası Özlem Yalçın ise “Kadına yönelik şiddet, Alevi kadınları da çok kötü etkiliyor. Bununla alakalı neler yapabileceğimize, nasıl hareket edeceğimize hep birlikte karar vereceğiz” dedi.

ALEVİ MÜESSESELERİNDEKİ KADIN TEMSİLİYETİ

HBVAKV Ankara Şube Başkanı Birsen Kulu Alevilikte kadın meselesinin olmadığını, ancak Alevilerin kadın meselesi olduğunu dile getirdi. Alevi örgütlerinde kadın sayısının az olmasının ciddi bir problem olduğunu kaydeden Kulu, “İlk olarak erkek egemen anlayışını yıkmaktan ve kadın temsiliyetini artırmaktan başlayacağız” şeklinde konuştu. Kulu son olarak “Bir örgütte kadın yoksa o örgütün yüreği yok, gençlik yoksa heyecanı yoktur” diye konuştu. Alevi Kültür Dernekleri Sultangazi Pir Sultan Abdal Şubesi temsilcisi Dilek Odabaş, Alevi inancında kadınların ve erkeklerin eşit olduğunu ancak toplumsal cinsiyet eşitliğinin Alevi müesseselerinde da sağlanamadığını, buna karşı çözüm aramalarının neticeninde bir araya geldiklerini dile getirdi. Odabaş, “Kadınlar kendi şarkılarını söylemediği sürece başkalarının şarkılarını dinlemeye mecburdur. Biz kendi şarkılarımızı kendimiz söyleyeceğiz ve dünyayı emeğimizle güzelleştireceğiz“ dedi.

“8 MART’TA KENDİ PANKARTIYLA ALANLARDA”

Kuruluş mertebesinde olan Alevi Bektaşi Kadın Meclisi 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün İstanbul’daki ayağında başka bir deyişle 5 Mart’ta kendi pankartıyla alanlarda olacak. Şu an için yalnızca İstanbul’da olan bu toplantının ikincisi İzmir’de geçekleşecek. Daha sonra Türkiye genelinde bütün bölgelerde bu örgütlenmenin diğer ayakları da oluşacak. Toplantılar neticeninde 40 kişilik bir meclis oluşturulacak ve bunun hemen peşinden da Büyük Alevi Kadın Kongresi yapılması tasarılanıyor.

Suay Abak/İSTANBUL

Kadın

Tehdit eden erkek değil, tehdidi kaydeden kadın sanık oldu!

AleviNet

Published

on

Kadın cinayetlerinde faillere verilen haksız “tahrik indirimi”kararlarıyla adeta erkek şiddetini teşvik eden yargı, bu defa da ölümle tehdit eden erkeği değil, maruz kaldığı tehditleri ispatlayan kadını sanık yaptı. Can güvenliği olmadığı gerekçesiyle yaptığı her suç duyurusu “delil yetersizliğiyle” sonuçlanan Münevver Kızıl, eski erkek arkadaşı ve onun ağabeyinin ölüm tehditlerini ses kaydıyla belgelediği için sanık durumuna düşürüldü. Bu kararla bir kez daha mağdur edilen Münevver Kızıl, yaşananları ANF’ye anlattı.

Eski erkek arkadaşı Seyfettin Tanko’nun tehdit ve tacizleriyle 6,5 yıldır uğraşan Kızıl, defalarca yargının kapısını çalmasına rağmen hiçbir sonuç elde edemediğini belirtti. Bugüne kadar yaptığı 44 suç duyurusu hakkında, “delil yetersizliği” gerekçesiyle 20 kez takipsizlik kararı verildiğine dikkat çeken Kızıl, 6284 Sayılı Koruma Yasası kapsamında 6’şar aylık sürelerle 17 kez çıkartılan tedbir kararının ise sadece kağıt üzerinde kaldığına işaret etti.

‘TEHDİTLERİ GÖRMEZDEN GELEN SAVCI BANA DAVA AÇTI!’

Can güvenliğinin olmadığını ispatlamak için çareyi Tanko’yu ses kaydına almakta bulan Kızıl, bu kez de izinsiz ses kaydı aldığı ve özel hayatı ihlal ettiği gerekçesiyle sanık yapıldığını ifade etti. 18 Eylül günü saat 11.10’da Anadolu Adliyesi 59. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek ilk duruşmada hakim karşısına çıkacak olan Kızıl, Seyfettin Tanko hakkında 20 kez delil yetersizliği kararı veren yargının, Tanko ve ağabeyinin yaptığı suç duyurusunu jet hızıyla kabul etmesine tepki gösterdi. Tutuklu yargılanması gereken Tanko elini kolunu sallayarak dolaşırken, kendisinin sanık sandalyesine oturtulduğunu vurgulayan Kızıl, “Söz konusu 56 dakikalık ses kaydında bana ağza alınmayacak cinsiyetçi küfürler eden Seyfettin Tanko, şikayetlerimi geri çekmem için beni; ağabeyi Mehmet Tanko ise ailemi yok etmekle tehdit ediyordu. Ancak ses kayıtları dosyada mevcutken tehditleri görmezden gelen cumhuriyet savcısı, can güvenliğim olmadığı için koruma altına alınmama rağmen, bana dava açtı” dedi.

‘KADIN KATİLLERİNİN YOLU AÇILIYOR’

Kızıl, yüzüne kezzap atmakla, tekerlekli sandalyeye mahkûm etmekle, silahla delik deşik etmekle tehdit eden Tanko’ya bugüne kadar açılan davaların hemen hemen hepsinin basit suçtan para cezasına çevrildiğini belirtti. İlk suç duyurusunda bulunduğunda savcının kendisini içeriye atmakla tehdit ettiğine dikkat çeken Kızıl, burada açıkça erkek egemen saltanatının yürütüldüğünü vurguladı. Kendisini hiç bu kadar yalnız hissetmediğini ifade eden Kızıl, başına gelecek her olumsuzluktan başta Tanko kardeşler ve önlem almak yerine onları koruyup kollayan yargının sorumlu olacağının altını çizdi. Tanko’nunen Nisan 2019’da evinin hemen aşağısındaki ankesörlü telefondan aradığını belirten Kızıl, şunları kaydetti:

“2013’ten bu yana tehdit ediliyorum ve hiçbir caydırıcı ceza söz konusu değil. Bu tamamen yargının kadına yönelik bakış açısının bir örneği. Resmen katillerin yolu açılıyor. Bu anlamda erkekler tek başına katil değil, bütün yetkililer bu katliamlara ortaktır ve onlar kadar suçludur. Bu sadece benim hikâyem değil, erkek şiddetine karşı sonuç alamayan milyonlarca kadının hikâyesi.”

‘ÖLDÜKTEN SONRA DEĞİL, SAĞKEN BANA DESTEK VERİN’

Bu konuda herkesin desteğini isteyen Kızıl, başına bir şey geldiği takdirde bu

Continue Reading

Kadın

Kadın Savunma Ağı: Kürtaj haktır, fişleme suçtur !

AleviNet

Published

on

Kadın Savunma Ağı , ‘FETÖ’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ adı altında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden 1 Ocak 2017-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında “polikistik over” sendromu olup kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesini protesto etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleşen protestoda polis ablukası dikkat çekti.

“Kürtaj haktır, fişleme suçtur emniyet elini bedenimden çek” yazılı pankart ile “Benim bedenim benim kararım”, “ Kürtaj haktır kararı kadınların” dövizlerinin taşındığı eylemde sık sık, “ Emniyet elini bedenimden çek”, “Kürtaj haktır engellenemez” sloganları atıldı.

‘KADINLARIN BEDENİNDEN ELİNİZİ ÇEKMEYİ ÖĞRENECEKSİNİZ !’

Kadın Savunma Ağı adına açıklamayı okuyan Durna Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 29 Ağustos tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyla 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’daki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında “polikistik over sendromu” olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini istediğini hatırlatarak sözlerine başladı.

Sağlık ve cinsel hayata ilişkin ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giren kişisel bilgilerin kişinin onayı olmaksızın işlenmesinin kanunlara aykırı olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle tepki gösterdi : “Bizler emniyetin, savcılığın, sağlık müdürlüklerinin, devletin tüm kurumlarının öğrenmesi gereken şeyleri hatırlatalım istedik: Öncelikle Kadınların bedeninden elinizi çekmeyi öğreneceksiniz. Bu fişlemeyle özel hayatın, kişisel ve sağlık verilerinin gizliliği ile kadınların hasta hakları ihlal ediliyor. Nasıl oluyor da savcılık terörle mücadele soruşturması kapsamında kriterler vererek kürtaj yaptıran kadınların listesini isteyebiliyor? Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanlarını suç işlemeye, hasta haklarını ihlal etmeye, mesleki etik değerleri çiğnemeye teşvik ediyor?”

‘HASTA-SAĞLIK ÇALIŞANI İLİŞKİSİ BİR GÜVEN İLİŞKİSİDİR ’

‘Terörle mücadele’ söyleminin arkasında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığını vurgulayan Şahin, kadınların sağlık hakkına erişimi, cinsel sağlık ve kürtaj haklarının kriminalize edilerek engellenmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Hasta-sağlık çalışanı ilişkisi bir güven ilişkisi olduğunu hatırlatan Şahin, kişisel bilgilerin paylaşılmasının ise bu güven ilişkisini zedeleyeceğini kaydetti. Şahin, hasta gizliliğini ihlal eden ve ciddi mağduriyetlere yol açabilecek bu emri veren kişiler hakkında derhal idari ve adli soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘KÜRTAJ HAKTIR, FİŞLEME SUÇTUR !’

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Sağlık verilerinin gizliliğine saygı gösterilmesi’ sözleşmene atıfta bulunan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da binlerce kadının bilgilerinin gizli tutulmasına ilişkin hukuki hakları ihlal edilmektedir. Bu tip ihlaller nedeniyle kadınlar istenmeyen gebelikleri sürdürmeye veya “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde, hayatlarını riske atarak kürtaj yaptırmaya mecbur bırakılmaktadır. Kürtaj haktır, fişleme suçtur. Emniyet sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel verileri hiçbir gerekçeyle talep edemez. Onlarca tarikat evi ve yurtlarında istismara maruz kalan çocuklar ile kadın cinayetlerine seyirci kalan Emniyet Kadınların beden, cinsel sağlık bilgilerini toplamakla uğraşıyor. Kadınların bedenleri ve hayatlarından uzak durun. İşinizi yapın Katilleri ve istismarcıları yakalayın !Bedenimizden, hayatımızdan elinizi çekin.”

Continue Reading

Kadın

Eski eşini pompalı tüfekle öldürdü

AleviNet

Published

on

Olay, öğleden sonra, Şahin Özbilen Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki evde meydana geldi. 3 çocukları olan Nuh Gürel ile Lütfiye Yüksel yaklaşık 6 ay önce boşandı. Lütfiye Yüksel, eski eşi Nuh Gürel’in evine geldi. Gürel pompalı tüfekle Lütfiye Yüksel’i vurdu. Silah sesini duyanların ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Yüksel ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Yüksel, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı.

Olayın ardından polis ekiplerince gözaltına alınan Nuh Gürel, emniyete götürüldü. Gürel ifadesinde, “6 ay önce eşimden ayrıldım. Benden sürekli para istiyordu. Param olursa veriyordum, olmazsa yok diyordum. Sürekli tehdit edip bağırıp çağırıyor para istiyordu. Evimde oturduğum sırada yine aradı, ‘Acil 500 lira lazım’ dedi. Bende ‘Yok’ dedim. Bir saat sonra kapıma geldi. ‘Bana para vereceksin seni vurdururum, öldürtürüm’ diyince kendimi kaybettim, vurdum” iddialarında bulundu.

Lütfiye Yüksel’in cansız bedeni Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI