‘Barajlar kutsal mekanlarımıza saldırıdır’

0
154

PİRHA- Dersim’de mukaddes Munzur üzerine iki barajın yapılmasına reaksiyonlar devam ediyor. Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin oluşması ve müessese temsilcilerinin teşebbüsleri büyük rahatsızlıkların delili. Konuya ait DAD Eşbaşkanı Dursun Demirtaş, PİRHA’ya yaptığı izahta, “Barajlar, mukaddes ziyaretlerimizin mekanlarına bir saldırıdır” diye konuştu.  Aleviler için mukaddes olan Munzur’un üstüne iki barajın yapılması kararının çıkmasına çok istikametli reaksiyonlar devam ediyor. Munzur Özgür Aksın Meclisi’nin oluşması da bu reaksiyonların ehemmiyetli bir ispatı. Genel Merkezi Dersim’de bulunan  Demokratik Alevi Derneği de meclisin ehemmiyetli bileşenlerinden. PİRHA’ya konuşan DAD Eşbaşkanı Dursun Demirtaş, “Barajların ana emelinin mukaddeslerimizi sulara gömmek olduğunu” dile getirdi.

“MUNZUR’LA BERABER ANAFATMA VE  YÜZLERCE ZİYARET YOK OLACAK”

KHK’lerle Munzur Vadisi üzerinde barajların ve HES’lerin yapılması için acele kamulaştırma kararı çıkarıldığına dikkat çeken Demirtaş, “Dersim için Munzur özeldir. Genelde ise Dersim’in geniş coğrafyasında çıkan sularımız, ırmaklarımız, nehirlerimiz tüm Mezopotamya ve Anadolu toprakları için ehemmiyetli bir hayat kaynağıdır” ifadelerini kullandı. “Munzur Vadisi üzerinde bulunan Anafatma, Xızır gölleri, kabirliklerimiz, inanç kaynaklarımız, sular altında kalıyor” şeklinde konuşan Demirtaş  “Dersim halkı yüzyıllar süresince inançları noktasında bütün bunlara ehemmiyet vermiştir. Diğer inançlar nasıl bir camiye, bir kiliseye, havraya önem veriyorsa biz de Anafatma’ya, Gola Çetûya, Xızır gölüne o manada değer veriyoruz” dedi.

“HES’LERİN FAYDANINDAN ÇOK ZARARI VAR”

Bunların su altında kalmasının kendileri açısından  kabul edilemez olduğuna da vurgu yapan DAD Eşbaşkanı Demirtaş son olarak “Diğer açıdan bakıldığı vakit bütün tarafsız bilim insanları da izah etmiştir ki burada yapılan HES’ler, barajlar, ekonomik olarak Türkiye’ye kazandırdığının yanında zararları binlerce kat daha fazladır. Bu manasıyla tüm toplumun yüzde 95’i bu barajların HES’lerin yapılmasına itiraz edecektir ve sonuna kadar da bunun karşısında direnecektir” dedi.

Ahmet BAKIR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here