Connect with us

.

Kültür-Sanat

Kitap satışları adeta durma noktasında

Kürdistan’da yaşanan çatışmalar ve 15 Temmuz sürecinin ardından ilan edilen OHAL ile Kürt yayınevleri de büyük zarar gördü. Çatışmalı süreçte Şirnex (Şırnak), Cizîr (Cizre), Gever …

Avatar

Published

on

Kürdistan’da yaşanan çatışmalar ve 15 Temmuz sürecinin ardından ilan edilen OHAL ile Kürt yayınevleri de büyük zarar gördü. Çatışmalı süreçte Şirnex (Şırnak), Cizîr (Cizre), Gever (Yüksekova) ve Nisêbîn’deki (Nusaybin) yayınevleri kapanırken, Wan’daki yayınevlerinin kitap satışları adeta durma noktasına geldi. Yayın faaliyetlerini Wan’da sürdüren Sitav Yayınevi editörü yazar Kahir Bateyî, Kürt yayınevlerinin son 1 yılda durumunun kötüye gittiğini açıkladı. Bunun en büyük nedeninin de yaşanan çatışmalar olduğunu belirten Bateyî, bu durumun Kürt halkının geleceği için tehlike arz ettiğini söyledi. Bir taraftan savaş devam ederken diğer taraftan kültürel mücadelenin devam ettiğini tarihte birçok örnekte görüldüğünü kaydeden Bateyî, “Bizler, vatanını savunan Kürtlerin, her şeyden önce okuyarak, öğrenerek, tarihine, kültürüne, sanatına ve her şeyden önce diline sahip çıkması gerekiyor. Özellikle çocukları Kürtçe kitap okumaya teşvik etmeliyiz. Bu açıdan Kürt yayınlarının bu konuda ciddi çalışmaları var. Çocuk kitaplarının yanı sıra Kürt halkının kahramanlıklarını, edebiyatını, kültürünü, sanatını ve tarihini anlatan eşsiz eserler de bulunmaktadır. Bu eserler okunmalıdır” diye konuştu. WAN / ANF

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI