Connect with us

.

Kültür-Sanat

KDP’den kitap yasağı

Federe Kürdistan Bölgesi’nde Hasan Cudi imzalı “Ateşten Bir Tarih” adlı kitabın gümrükten geçişine, yasak olduğu iddiasıyla engel olundu. Hêvî Topluluğu, kitabın Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) …

Avatar

Published

on

Federe Kürdistan Bölgesi’nde Hasan Cudi imzalı “Ateşten Bir Tarih” adlı kitabın gümrükten geçişine, yasak olduğu iddiasıyla engel olundu. Hêvî Topluluğu, kitabın Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından yasaklandığını bildirdi. Topluluk, yurt dışında sivil toplum ve aydınlanma merkezlerinin de katkısı ve İsveç Kürt Ensititüsü aracılığıyla DAİŞ’e karşı verilen savaşta şehit düşenlerin ailelerinin de yardımıyla basılan ‘Ateşten Bir Tarih’ adlı kitabın kara yoluyla Güney Kürdistan’a getirildiğini bildirdi. Hêvî Topluluğu üyesi Arif Hüseyin, konuya ilişkin şunları ifade etti: “Kitapların gümrükten geçişini kolaylaştırmak için topluluğumuz adına yazılı bir belge İbrahim Halil sınır kapısına gönderildi ve onlar da bize yardım ederek kitapları geçirdiler. Ancak 15 Şubat 2017’de mevkilerin değişmesinin ardından bize İbrahim Halil gümrük kapısında kitaplara KDP tarfından el konulduğunu söylediler. Bu da kitapların yasak olduğu bahanesiyle yapılmış. Kitaplar Avrupa’dan geliyor, Türkiye’den geçiyor ve yeni yasaklanıyor. Aynı zamanda bu kitap Güney Kürdistan’da üç defa basıldı ve dağıtıldı. Zaxo’daki İbrahim Halil sınır gümrüğünün uygulamasını kınıyoruz. En kısa sürede kitapların verilmesini istiyoruz. KDP bir kez daha basın özgürlüğü ve demokrasi önünde engel olmamalıdır.” Öte yandan 15 Şubat’ta iki gencin üzerinde Sakine Cansız’ın ‘Hep Kavgaydı Yaşamım’ adlı kitabı bulunmuş ve gençler yaklaşık iki hafta sonra serbest bırakılmıştı.

SILÊMANÎ

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI