Connect with us

.

Haberler

Kırkağaç’lı Hacılar Ve Arap Apo

ZEYNEL GÜL

Published

on

Dağların arasında bir köyde başladı çocukluğum. Biraz büyüdüğümde babam, bana para verir yağ, şeker, tuz gibi ihtiyaçları almam için bir akrabamızın yanında şehre gönderirken tembih ederdi “Oğlum şu dükkan da Hacı Yusuf amcan var, selamımı söyle şekeri, tuzu ondan al” bir başka dükkan tarif eder orada da “Hacı Mehmet amcan var ondan da yağ, un al, onlar güvenilir insanlar” derdi. Çocukluğumda duyduğum bu sözlerin etkisinden olmalı “Hacılara” bir güvenle büyüdüm.

Konuşmalarında bir sevecenlik, bir olgunluk yaşatırlardı. Atlarla, eşeklerle aylar öncesinden yola çıkarak giderlermiş Hac’ca. Yine aylar süren bir yolculuktan sonra dönerlermiş evlerine. Hac’dan döndükten sonra daha bir olgunlaşırlar, bir gönül dervişine dönerlermiş.

Kırkağaç’lı Arap Apo emmi ile tanımıştım bir gün. Gerçek adı Abdullah Uçsuz imiş. Kayadibi mahallesine oturan herkesin sevdiği tam bir sevgi dolu insan. O anlatmıştı bana. Kırkağaçlı birisi aylar süren Hac yolundan dönerken, Arabistan da bir köyden yolu geçer. Bu köyde çocuklar, gelip geçenlere satılırmış. Apdullah’ın dedesi Hasan’ı bu köyden satın alarak Kırkağaç’a getirmiş Kırkağaç’lı birisi.

Hasan biraz büyüyünce Kırkağaçlıları bir kaygı almış, Hasan Arap, siyah bir çocuk, kimse beyaz kızını bu Araba vermez diye. Tartışma sürerken, bir başka Kırkağaçlı da Hac’a gitmiş. Dönerken o da yolda satılan çocuklara denk gelince aklına çözülemeyen Kırağaç’ın büyük sorunu, Hasan’ın evlenmesi gelmiş ve bir kız çocuğunu alarak evine getirmiş. Daha sonra iki hacı evlatlıklarını güzel bir düğünle evlendirmişler. Abdullah’ın hayat hikayesi böyleydi ve bu hikayeden sonra Hacılara daha çok güvenmeye başlamıştım.

Önce dürüst Hacıları yok ettiler

Ülkemizdeki Sünni dindarlık 1970’lerden sonra Milli Nizam Partisi’nin kurulmasıyla hızla değişti. Din sermayesi olmayan bir kandırma aracına dönmeye başladı devlet katında. Ama aynı süreç bir toplumsal bilinçlenmenin de hızla geliştiği bir süreçti. Dindar çevre Devlet İstatistik Enstitüsü, Adalet Bakanlığı, Polis, Askeriye gibi yerlere yerleştiriliyor, sendika eylemlerinde sivil güç olarak kullanılır oldu.. Bunların işini daha kolaylaştırmak, toplumsal gelişmenin önünü kesmek için 12 Eylül cuntası gerçekleştirildi ardından.

İşte bu tarihten sonra o kendi kazandıkları ile hac’a giden güvenli hacıların yerini, çalıp, çırparak ceplerine doldurdukları paralarla hacı olanlar aldı. Lüks arabalarla havaalanlarına gidiyorlar, lüks otellerde kalıyorlar, lüks lokantalarda yiyorlar ve dönüyorlar. Sahtekarlıklarının üzerini “Hacı” ismi ile süsleyerek daha çok soygun, daha çok talan dönemiydi artık ülkemizde.

Daha sonra Türkiye’de iktidarı da ele geçirdiler ve dünyaya meydan okuyan mahallenin şımarık çocuklarına benzeyen, yalancı, üçkağıtçı, çıkarcı, talancı. kravatlı hacılar geleceğimizi belirlemeye başladı. Daha düne kadar yapmadığı kirli iş kalmayanlar bu gün hacı olarak konuşuyorlar her yerde. Akılları ceplerinde oldukları için her konuşmaları çıkar üzerine kurulu. Konuşmalarının topluma nasıl yansıyacağını, kullandıkları mevkinin bir ülkeyi temsil ettiğini, ağızlarından çıkacak her sözün seksen milyon insan adına olduğunu dahi hiçe sayan bir ölçüsüzlük örneği.

Şimdi de İnsanlarımızı bölüyorlar

Yıllarca Yugoslav arkadaşlarımla birlikte çalıştım. Her ay sonu birimizin evinde toplanır, yerel yemeklerimizi yer, sabahlara kadar sohbetler ederdik. İçlerinde çok güzel bağlama çalanlar da vardı. Slovenyalı Hüsso Hoziç’in sazını dinlemeye doyamazdık.

Bir gün geldi ve her şey bir anda başladı. Yıllardır birlikte yaşayan, çalışan Yugoslav arkadaşlarım birbiri ile konuşmaz oldular. Hatta çalıştıkları vardiyaları dahi ayırmaya başladılar. Sonra yedi parçaya bölünmüş bir Yugoslavya ve binlerce mezar, binlerce kayıp insan adı kaldı geriye.  20 yıl öncesinin hayatta kalabilen akrabaları, arkadaşları  anılarıyla yaşıyorlar şimdi.

Daha üç yıl öncesine kadar bir arada yaşayan, birbirlerinin evlerin de çay içen, yemeklerini yiyen Avrupa’da yaşayan Türkiyeliler aynı durumda şimdi. İşyerlerinde, Alman ve Avrupalı düşmanlığı her gün yükseliyor.  Dün sokağa çıktığımda, her gün daha karşıdan gelirken dostça selam veren yan komşumun sessiz, selamsız geçmesi korkunçtu.

Alevi Sünni ayırımı görülmemiş boyutlarda. Cami çevreleri Türkiye’den gönderilen Diyanet hocalarının propagandası sonucu iktidarın her yaptığını göklere çıkarırlarken, kendileri gibi düşünmeyenlere kindar gözlerle bakmayı öneriyorlar. “Alevidir, nasıl olsa iktidara karşıdır” anlayışı yerleşmiş durumda. Gençler oldukça gergin.

AKP’li olmayanların ardından düşmanca bakışlar, seviyesiz, çirkef kelimeler konuşulmaya başlandı. Türkiye Cumhurbaşkanı ‘nın  ağzından çıkan insan karalamalar, buralarda bir başka havaya bürünüyor, herkes, bölücü, yıkıcı, katil diye suçlanıyor artık.  Refrandum da “Hayır” diyeceğini söyleyenler Terörist, Darbeci, Fethullahçı, Ermeni, İslam düşmanı olarak ilan ediliyor, yetmiyor; Konsolosluklara ihbar ediliyorlar.

Tüm bu olanlar Alman Kamuoyu önünde yapılırken, Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanlarımızı iyi günlerin beklemediğini söylemiş olayım. AKP’nin yasaklanan propaganda konuşmalarını buradan okumakta fayda var…

Yargıda temizlik, üniversitelerde temizlik, orduda temizlik, devlette temizlik. adı altında kravatlı hacıların devletin her köşesini ele geçirdiğini,  aydın, yazar, politikacı dolu hapishaneleri, baskıdan, hapisten kaçmak için kendilerini yurt dışına, sürgüne atanları, hukuk devletinin sonunu, özgürlüğün katledilmesini, muhalif basının susturulmasını, televizyonların kapatılmasını sanki Avrupalı hiç görmüyor sanıyorlar.

Bundan öteye Afrika’dan başka gidecek kapıları kalmayacağını bir anlayabilseler badem bıyıklı hacılar, kendi zalimliklerini görürseler. Hacı olmanın bir başka şey olduğunu anlatsa birileri onlara.

Kırkağaç’tan aylarca yol giden ve öleceğinden korktukları Arap çocukları evlerine getirerek bağrına basan, Soma’da güvencemiz olan Hacıları bir kez daha saygıyla anıyorum.
06.03. 2017 Oelde

Haberler

Almanya’da çocuklara başörtüsü yasağı tartışması

AleviNet

Published

on

Avusturya Parlamentosu’nun dün aldığı ilköğretim öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağı kararı Almanya’da tartışmalara yol açtı. Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, Almanya’da da ilköğretim öğrencisi çocuklara başörtüsü yasağı getirilmesinin gündeme gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Küçük kızların başörtüsü takması saçmalık. Müslümanların çoğu da böyle düşünüyor. Ailelerle diyalog kurmaktan yasağa kadar, çocukları korumak için tüm önlemlerin düşünülmesi ve uygulanması gerekiyor” dedi.

Annette Widmann-Mauz

Annette Widmann-Mauz

Almanya’da hükümeti oluşturan koalisyonun ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinden Avusturya Parlamentosu’nun kararına destek veren siyasetçiler var. Partinin aile politikaları uzmanı Leni Breymaier başörtüsü yasağını olumlu bulduğunu belirterek, “Bu bana göre dini olmaktan öte toplumsal bir sorun, bir eşitlik sorunu” ifadesini kullandı.

Weinberg’ten anayasal hak vurgusu

Koalisyonun büyük ortağı Hristiyah Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) aile politikaları sözcüsü Marcus Weinberg ise Avusturya örneğinde görülen tarzda bir başörtüsü yasağına mesafeli yaklaştı. Weinberg kız çocuklarına toptan bir yasak getirmenin, inancı gereği örtünmeye karar veren kızları mağdur edeceğini ve bunun da anayasada çerçevesi çizilen dini inancını özgürce yaşama hakkıyla ters düştüğünü belirtti.

Marcus Weinberg

Marcus Weinberg

Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger ise çocuklara aileleri tarafından başörtüsü takmaları için baskı yapıldığını dile getirerek, “Okulda başörtüsü takmak, daha çocuk yuvalarında ve ilkokulda görsel bir ayrım yarattığı için uyuma zarar vermektedir” dedi.

Lamya Kaddor

Lamya Kaddor

Yasak yerine ikna

İslam bilimci Lamya Kaddor ise yasak uygulamasının yanlış bir yol olduğunu savunarak, böyle bir adımın kutuplaştırıcı olduğunu ve çocuk üzerinde aile ile okul arasında seçim yapma baskısı getirdiğini dile getirdi. Kaddor, konunun çözülmesi için pedagojik yollarla ailelere ulaşılmasını ve bu buluşmalara cami derneklerinin de davet edilmesini tavsiye etti.

KNA / ET,HT

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Ezidi kadınlar çocuklarının kabul edilmesini istiyor

AleviNet

Published

on

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasıyla birlikte serbest kalan tutsaklar topraklarına, ülkelerine dönmeye başladı. Özgürlüğüne kavuşanların bir bölümünü de Ezidiler oluşturuyor. Irak’ın kuzeyinde dini bir azınlık olan Ezidiler, 2014 yılında IŞİD’in vahşi soykırımına hedef olmuş, binlerce kadın ve kız çocuğu kaçırılarak tutsak alınmış köle yapılmış, cinsel şiddete maruz kalmıştı.

Ancak artık Suriye’nin kuzeyinde IŞİD esareti son bulmuş olsa da, özgürlüklerine kavuşan Ezidi kadınların bir bölümü Suriye’den ayrılıp, topraklarına dönemiyor. Soykırımın yol açtığı acıların hala canlı olduğu Ezidi toplumunun bir bölümü, IŞİD’lilerin tecavüzü sonucunda dünyaya gelen çocuklara, “soykırımcıların çocukları” gözüyle bakıyor, bu çocukları cemaatin içine almayı kabul etmiyor.

Irak’taki Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin IŞİD’in tutsaklığından kurtulanların yeniden cemaate kabul edileceğini açıklamış olması umutlara yol açmıştı. Fakat kararın duyurulması ile birlikte cemaat içinde başgösteren itirazlar konseye geri adım attırdı, Ezidi dini liderler aslında bu kararın IŞİD’lilerin tecavüzü sonucu dünyaya gelen çocukları değil, sadece anne ve babası Yezidi olan IŞİD tutsaklarını kapsadığını açıkladı.

Ezidi cemaatinde evlilikler ancak iki Ezidi arasında gerçekleştiği takdirde kabul ediliyor. Din değiştirerek Ezidi olmayı seçenlerle de evlenmek mümkün ancak din değişikliğinin de cemaatin onayı ile gerçekleşmiş olması koşulu var. Ezidiler soykırıma karşı bu şekilde karşı koyabileceklerine, ancak bu yolla kimliklerini koruyabileceklerine inanıyorlar.

Karar ailelere bırakılmalı

Ezidi insan hakları savunucusu ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, yayınladığı video mesajında dini liderlerin kararına ilişkin şu değerlendirmeyi aktardı:

“Karar verme hakkına sahip olanlar soykırımdan hayatta kalanlar ve aileleridir. Kimsenin onlarla ilgili kararlar almaya hakkı yok. Eğer çocuklarıyla birlikte Irak’a dönme kararı alırlar ise, cemaat olarak bunu kabul etmek, onlara iyi karşılamak ve akla gelebilecek her türlü desteği sunmak zorundayız.”

İki kez mağdur oluyorlar

“Bir anne olarak kadınların neler hissettiklerini anlayabiliyorum” diyen Ezidi aktivist ve eski Irak milletvekili Amina Said de çocukların kaderiyle ilgili kararların ailelere bırakılması gerektiğini söyledi. DW’ye konuşan Said, “Üyesi olduğum için Ezidi cemaatindeki tepkileri de anlıyorum. Ama bu insanlar mağdur. Eğer kapılarımızı onlara kapatırsak, şiddet kurbanlarını da cezalandırmış oluruz” diye konuştu.

Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin 2015 yılında, din değiştirerek Müslüman olmaya zorlanmış olan kadınların yeniden din değiştirerek Ezidi cemaatine geri kabüllerini sağlamaya dönük olumlu, yapıcı kararlar aldığını söyleyen Amina Said, “Ama şimdi yanlış bir karar aldılar. Eğer vakit ayırıp aileler, kadınlar ve hükümet dışı örgütlerin temsilcileriyle konuşsalardı, bu kadınlar için bir çözüm bulunabilinirdi” dedi.

Video izle 04:41 Paylaş Kayıp Ezidilerin peşinde

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/33vMp

Kayıp Ezidilerin peşinde

Kimi Ezidi cemaati üyesine göre sözkonusu kadınların çocuklarıyla birlikte başka bir yerde yaşamaları, cemaat içinde dışlanmalarını önlemek için tek yol ve zaten çok büyük sıkıntıları göğüslemeye çalışan cemaatin korunması, bazı çocuk ve annelerinin çıkarlarından daha önemli.

Neden çocuklar kabul edilmiyor?

Yazda adlı yardım kuruluşunun direktörü Ahmed Burjus, bir zamanlar nüfuzu 500 bin olan Ezidiler için, soykırımdan sorumlu tuttukları kişilerin çocuklarını kabul etmenin çok acı bir süreç olduğuna dikkat çekti. Burjus, Ezidi bir erkeğin kendisine karısıyla ilgili şu sözleri aktardığını söyledi: “Karımın dönmesini istiyorum. Ama Çeçenistan, Türkiye ya da Suudi Arabistan’dan bir adamın çocuğu ile gelmesini istemiyorum. Çünkü bu insanlar soykırımdan, talandan sorumlu, evlerimizi yıkıp yok ettiler, ailelerimizi öldürdüler. Şimdi de onun kızını ya da oğlunu evimize almak mı zorundayız.”

Burjus kimi çocukların, IŞİD nedeniyle büyük acılar yaşamış olanların intikam eylemlerinin kurbanı olabileceğine dikkat çekerken, Irak yasalarında, Müslüman anne ya da babadan olma bir çocuğun Müslüman olarak kaydedilmesi yönündeki tartışmalı maddenin de sorun yaratabileceğini söyledi.

Burjus, “kadın ve çocuklar saygıyı hak ediyor” demekle birlikte, bunun ancak bu çocukların Irak dışında bir yerde yerleştirilmesi ve hayatlarını orada sürdürmelerine imkan tanınmasıyla mümkün olabileceğini savunuyor.

Video izle 11:55 Paylaş Ezidilerin parçalanan hayatları

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/317c7

Ezidilerin parçalanan hayatları

Kadınlar tercihe zorlanıyor

Kimi kadınlar Almanya’ya, Avrupa’nın farklı bölgelerine ve Avustralya’ya göç etti. Kimi kadınlar da bir yolunu bulup, fark edilmeksizin eski cemaatlerine döndü, bazıları hamile olduklarını gizledi, dünyaya getirdikleri çocukları, ailelerinin diğer fertlerine verdi.

London School of Economics Ortadoğu Merkezi uzmanı Zeynep Kaya, 3 bin 500 Ezidi kadından 200’ünün çocuklarıyla birlikte IŞİD tutsaklığından kaçabildiğinin tahmin edildiğine dikkat çekti. Ezidi kadınların çoğunluğunun cemaatlerine dönmek istediğini belirten Zeynep Kaya, “Ama bu durumda çocuklarından vazgeçmek zorundalar” diye konuştu.

Bunun Ezidi kadınlar için çok sancılı bir süreç olduğunu söyleyen Kaya, kadınların çocuklarından vazgeçmek ve başka yerlere göç etmek arasında tercih yapmak zorunda bırakıldıklarına dikkat çekerek, “yaşadıklarına ilaveten bir de dışlanıyorlar, geri dönmek istedikleri cemaatlerine kabul edilmiyorlar” dedi.

Hänel, Lisa

© Deutsche Welle Türkçe

Konuyla ilgili ses ve video dosyalarımız

Continue Reading

Haberler

Abdullah Gül’den YSK’nin kararına tepki: Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız

AleviNet

Published

on

Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.” dedi.

YSK değil AKP açıkladı: İstanbul seçimi iptal! Bir garip iptal gerekçesi: O sandıklarda 16 bin 253 AKP görevlisi vardı Dışişleri’nden “seçim” açıklaması Yeni seçim 23 Haziran’da… İptalden sonra ne olacak? AKP İstanbul İl Başkanı Şenocak’tan YSK’ye teşekkür CHP: Millet iradesine darbe yapanlara izin vermeyeceğiz Mansur Yavaş’tan Ekrem İmamoğlu açıklaması YSK kararı sonrası dolarda sert tırmanış Tunç Soyer’den İstanbul açıklaması: Hiçbir güç durdurumaz

Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım.
Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 7 Mayıs 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI