SON DAKİKA

Aleviler katliamda yaşamını yitirenleri andı

Bu haber 12 Mart 2017 - 18:24 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Alevi federasyonları, cemevleri, vakıfları ilk kez bir arada tek bir pankart altında Gazi Kırımı’nın 22. seneninde hayatını kaybedenleri andı. Gazi Kabirliğine karanfil bırakan Aleviler hemen peşinden Cemevinde hayatını kaybedenler için lokma dağıttı. 

Aralarında Demokratik Alevi Dernekleri, Pir Sultan Abdal Kültür ve Dayanışma Derneği, Hacı Bektaşi Anadolu Kültür Vakfı, Gazi Cemevi, Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, Alevi Kültür Dernekleri gibi çok sayıda Alevi müessesesi, Gazi Kırımı’nda hayatını kaybedenleri anmak ve sorumlulardan hesap sormak üzere Gazi Cemevi önünde bir araya gelerek, daha önceki Karakol’a yürüdü.

Yürüyüşe HDP, HDK, Birleşik Haziran Hareketi ve Sultangazi Hayır Platformu’nu destek oldu. Yürüyüşlerini eski Karakol’da sonlandıran Aleviler, yol süresince hayatını kaybedenlerin bulunduğu yerlere karanfiller bıraktı. Yürüyüşün ardından Gazi Kabirliğinde, Okmeydanı cemevi dedesi Eren Yıldırım dede gülbang okudu.

22 YILDIR ACI ÇEKEN ANNE BABALAR…

Gülbangın hemen peşinden izahı kırımda hayatını kaybeden Zeynep Poyraz’ın ablası Kibar Poyraz yaptı. Poyraz, “22 senedir acı çeken anne babalar olarak hangi sebepten dolayı böylesi unutulmaz bir acıyı bize yaşattılar anlamış değilim. Devletin kontrgerilla çeteleri kahvehanelerde oturan insanların üzerine ateş eden ve insanları sokağa dökenleri yargılamadığı gibi ölü ve yaralılarına sahip çıkan halka ise devlet güçleri tarafından saldırılmıştır” diye konuştu.

CEMEVİNDE LOKMA DAĞITILDI

O dönem polisin uyguladığı “vahşeti” anımsadan Poyraz, kırımı nümayiş yapanlara de 15 Mart 1995 tarihinde saldırılar tertip ederek hayatını kaybedenlerin sayısının 22’ye çıktığını söyledi. Devletin Koçgiri, Roboski, Dersim, Maraş ve Gazi’de onbinlerce faili bilinmeyen cinayet işlediğine dikkat çeken Poyraz, “Arkadaşlar Gezi Parkı olaylarının birliğimize, beraberliğimize vesile olmasını beklerken olmadı, olmamaya da devam etmiştir” dedi. “Tek kurtuluşumuz birlik ve dayanışmadır” diyen Poyraz, Nazım Hikmet’in “Hava mermi gibi ağır, bağır bağır bağırıyorum” dizeleriyle konuşmasına bitirdi. Medya izahının ardından Alevi müessese temsilcileri kısa birer konuşma yaparak kabirlere karanfiller bıraktılar.

Kabirlik ziyaretinin ardından Gazi Cemevi’nde hayatını kaybedenler için Ağucan Ocağı piri Hıdır Canan’ın verdiği duası ile lokma dağıtıldı.

Suay Abak/İSTANBUL