SON DAKİKA

‘Apartman ya da gecekondu; şiddet her yerde’

Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonunun, Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde düzenlediği “Toplumsal Cinsiyet ve Kent-Mekan” başlıklı sempozyum ikinci günü, “Toplumsal Cinsiyet-Kent mekan deneyimi” sunumuyla başladı. Oturumda, …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:50 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Şehir Plancıları Odası Kadın Komisyonunun, Ankara Barosu Eğitim Merkezi’nde düzenlediği “Toplumsal Cinsiyet ve Kent-Mekan” başlıklı sempozyum ikinci günü, “Toplumsal Cinsiyet-Kent mekan deneyimi” sunumuyla başladı. Oturumda, “Gecekondu ve Apartmanda Kadın Deneyimleri: Ankara Akşemsettin Örneği” başlığı ile araştırma görevlisi Elif Ertem sunum yaptı. Araştırmasını feminist bakış açısıyla yaptığını belirten Ertem, “Kadınların genel şikayeti hem kendilerinin hem aile bireylerinin iş bulamaması” dedi. Neo-liberal politikaların akraba ilişkilerini, kadınları, aileyi ve mekanı etkilediğini söyleyen Ertem, “Şiddete maruz kalma durumu apartman ya da gecekondu fark etmiyordu. Ataerkinin her yerde olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Kadınların özgürlük meselesinin bir ayrıma gitmediğini belirten Ertem, “Kadın yaşamını tümüyle düşünürsek, yer ve mekandan bağımsız olarak da kadınların bu tür kontrol ve gözetim mekanizmalarına maruz kaldıklarını söyleyebiliriz. Ataerki her yerde. Kadınlar ‘Mahalle aynı mahalle değil mi? Tabi apartmanlar rahat ama pencereden baksam yine aynı şeyi görüyorum’ diyor” diye konuştu.

ANKARA/ŞÛJIN