SON DAKİKA

Avrupa Konseyi’nden Anayasa Değişikliği Uyarısı

Avrupa Konseyi’nde uzmanlardan oluşan hukuki bir panelde Türkiye’de önerilen anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanının yetkisini fazla artırdığı ve demokrasi adına tehlikeli bir geri adım olacağı uyarısında bulunuldu

Bu haber 13 Mart 2017 - 14:45 'de eklendi ve 14 views kez görüntülendi.

Avrupa Konseyi’nde uzmanlardan oluşan hukuki bir panelde Türkiye’de önerilen anayasa değişikliğinin cumhurbaşkanının yetkisini fazla artırdığı ve demokrasi adına tehlikeli bir geri adım olacağı uyarısında bulunuldu.

Panelden yapılan açıklamada değişikliklerin cumhurbaşkanına her koşulda parlamentoyu feshetme yetkisi verdiği, bunun demokratik başkanlık sistemine tamamen yabancı olduğu vurgulandı.

Avrupa Konseyi uzmanları, değişikliklerin yeni cumhurbaşkanına, denetim olmadan ve sadece kendisinin belirleyeceği kriterlerle bakanları, üst düzey yetkilileri atayarak ya da görevden alarak yürütme gücünü tek başına yapmasına olanak vereceği yönünde endişeleri olduğunu kaydetti.

Uzmanlar bunun, yargının zaten yetersiz olan yürütme üzerindeki denetimini zayıflatacağını belirtti.

Açıklamada, “Değişikliklerin onaylanması için verilen oylar gizli oy pusulasıyla belirlendi. Bu da, reforma verilen desteğin doğruluğuna ve aynı zamanda bu değişikliklere destek veren milletvekillerinin kişisel duruşlarına gölge düşürdü” denildi.

Avrupa Konseyi’nin konu hakkında düşüncelerinin tamamı pazartesi günü yayınlanacak.

VOA