SON DAKİKA

İÇERİDE BASKI DIŞARIDA MAĞDURiYET

Dış politikayı da referanduma endeksleyip kararsızları ve SP, MHP gibi partilerdeki ‘hayır’cıları yanına çekmeye çalışan AKP iktidarı Almanya ve Hollanda’yı eleştirip ‘Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:52 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Dış politikayı da referanduma endeksleyip kararsızları ve SP, MHP gibi partilerdeki ‘hayır’cıları yanına çekmeye çalışan AKP iktidarı Almanya ve Hollanda’yı eleştirip ‘Bunlar Nazi kalıntısı, bunlar faşist’ derken, içeride muhalefete karşı benzer pratik sergiliyor

Referandum sürecinde dış krizler çıkaran iktidar Almanya’nın ardından bu kez de Hollanda ile krizi derinleştiriyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Hollanda’ya uçuş izninin iptal edilmesi, Aile Bakanı Kaya’nın da sınır dışı edilmesi sonrası Türkiye’deki Hollanda temsilciliklerinde Hollanda bayrağı indirilip Türk bayrağı asıldı.

‘Bert dedim, saçmalama dedim’

Önceki gün uçuş izni iptal edilen Çavuşoğlu, Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada “Dışişleri Bakanı’nı aradım ‘Bert’ dedim, ‘Benim seçim öncesi gelmem sizi zor durumda bırakacaksa daha sonra gelirim.’ Kendisi bana dedi ki ‘Seçim sonrası da sana garanti veremem.’ ‘Bert’ dedim, ‘Saçmalama, sana insan gibi söylüyorum. Başbakan’ınla görüş, seçim sonrası gelmemi istemiyorsanız cumartesi görüşürüz’ dedim” sözlerini ifade etmişti.

Kaya sınır dışı edildi

Kara yolu ile Rotterdam’a geçen Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın da, konsolosluğa giderek referandum toplantısı yapması engellendi. Hollanda polisi, Kaya’nın, Rotterdam’a gideceğini açıklanmasının ardından Rotterdam Başkonsolosluğu Rezidansı önündeki yolu trafiğe kapatarak konsolosluk üyeleri ile görüşmesine izin vermedi. Gece süren gergin bekleyişin ardından Kaya “istenmeyen kişi” ilan edilip sınır dışı edildi.

‘Bir süre dönmesin’

Bekir Bozdağ ise, “Hollanda hükümetinin yaptığı demokrasi ve insan haklarının mezara gömülmesi, faşizm ile Nazizm’in yeniden diriltilmesidir” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanlığı’ndan da “Halen izinli olarak Türkiye dışında bulunan Hollanda Büyükelçisi’nin bir müddet görevine dönmesini arzu etmediğimiz bildirilmiştir” açıklaması geldi.

Başbakan: Misliyle karşılık verilecek

Başbakanlıktan da yazılı açıklama geldi: “Aziz milletimiz bilmelidir ki, Türkiye’ye ve diplomatik dokunulmazlığı bulunan bakanlara yapılan bu kabul edilemez muameleye misliyle karşılık verilecektir.”

‘Acı bir gece yaşadık’

Referandum propagandası için gittiği Hollanda’dan sınır dışı edilen Bakan Sayan Kaya ise Türkiye’ye döndükten sonra havaalanında basın toplantısı düzenledi. Kaya açıklamasında, “Hollanda’da acı bir gece yaşadık, bütün özgürlükler askıdaydı” dedi.

‘Bedelini ödeyeceksin’

İlk açıklamasında Hollanda için ‘Nazi kalınıtları’ ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’nın Rotterdam’daki Türkiye Konsolosluğu’na alınmamasıyla ilgili olarak, “Nazizim bugün batıda ayakta; Hollanda, çarşamba günü yapılacak bir seçim için Türkiye-Hollanda ilişkilerini feda ediyorsan bedelini de ödeyeceksin. Olması gerekenleri henüz yapmış değiliz” dedi.

‘Herkes haddini bilsin’

Hollanda Başbakanı Mark Rutte ise yaptığı açıklamada “Herkes haddini bilsin” dedi. Rutte, “Olayları çığırından çıkarmak için ellerinden geleni yaptılar” ifadelerini kullandı. Sadece Cumartesi günü sekiz kez Başbakan Binali Yıldırım’ı telefonla aradığını anlatan Rutte, Türk hükümet yetkililerinin ağır yaptırım tehdidinin de kabul edilemeyeceğini dile getirdi. Rutte, “Biz kendimize şantaj yaptırmayız” dedi.

Tekbir sesleri ile bayrağı indirdiler

İstanbul”da bulunan Hollanda Başkonsolosluğu, giriş çıkışa kapatıldı. Konsolosluktaki Hollanda bayrağı tekbir sloganları ile indirilerek yerine Türk bayrağı asıldı. Bazı yerlerde ırkçılar portakal bıçakladı.

Yıldırım’a ‘gelme’ şoku

Politikalarıyla Türkiye’yi küçük düşüren AKP iktidarına Almanya, İsveç, Hollanda’nın ardından Danimarka da şok yaşattı. Başbakan Binali Yıldırım’ın programı iptal edildi. Danimarka Başbakanı Lars Lokke Rasmussen, “Türklerin Hollanda’daki mevcut saldırıları bu mitingden ayrı görülemez. Bu yüzden Türk mevkidaşıma mitingin ertelenmesini önerdim” dedi. Bakan Çavuşoğlu’nun Fransa ziyareti ise “Çırak diktatör” diye yorumlandı.

AKPM Başkanı: Endişeliyim

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Pedro Agramunt, Türkiye ile Avrupalı ortakları arasında yükselen gerilimin endişe verici olduğunu kaydetti Agramunt “Yükselen gerilimden endişeliyim” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ