SON DAKİKA

Kadınlar 17 Nisan’da yeni bir güne uyanacak

Kocaeli Üniversitesi’nden (KOÜ) Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kadın akademisyenler, uğradıkları hukuksuzluklar karşısında referandumda “Hayır” diyeceklerini ve bunun için alanlarda mücadele edeceklerini söyledi. …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:52 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

Kocaeli Üniversitesi’nden (KOÜ) Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilen kadın akademisyenler, uğradıkları hukuksuzluklar karşısında referandumda “Hayır” diyeceklerini ve bunun için alanlarda mücadele edeceklerini söyledi.

KOÜ’de Sağlık Meslek Yüksek Okulu’nda Doçent olarak çalıştığı sırada “Bu Suça Ortak Olmayacağız” bildirisine imza attığı gerekçesi ile ihraç edilen akademisyen Özlem Özkan, “Türkiye’de ne yazık ki AKP iktidarı ile birlikte kadınlar olarak ikincil sınıf olarak sürekli dışlanan, ötekileştirilen bir politika ile karşı karşıyayız. Örneğin, bildiriye imza atan kadın akademisyenler hiç akla hayale gelmeyecek mobinglere maruz kaldı. ‘Hayır’ diyeceğiz diyen örgütlü kadınlar, aynı şekilde şiddete ve zora maruz kalıyor. Kadının tüm ataerkil yapısından kurtulmasını istiyorsak Anayasa ‘Hayır’ demenin önemli bir mücadele olduğunu düşünüyorum. 17 Nisan’a kadınlar olarak başka bir güne uyanacağız” şeklinde konuştu. KHK ile ihraç edilen başka bir akademisyen olan Yrd. Doç. Dr. Derya Keskin ise, “Bugünler zor günler, ama geçecek. Ancak; bugünler evde oturarak değil, mücadele ederek geçecek. Ne kadar güçlü mücadele edersek o kadar çabuk geçecektir” şeklinde devam eden Keskin, kadınların alanlarda güçlü bir şekilde mücadele yürüterek referandumda kendi hak ve özgürlükleri için ‘Hayır’ demesi gerektiğini dile getirdi.

KOCAELİ