SON DAKİKA

Kayyum, yardımları ‘suç’ saydı

Wan Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İbrahim Taşyapan, KHK ile görevden alınan eski belediye yönetimine ilişkin herhangi bir usulsüzlüğe rastlamayınca, VAN-DER’in yurttaşlara yaptığı yardımı ‘suç’ …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:54 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

Wan Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan İbrahim Taşyapan, KHK ile görevden alınan eski belediye yönetimine ilişkin herhangi bir usulsüzlüğe rastlamayınca, VAN-DER’in yurttaşlara yaptığı yardımı ‘suç’ saydı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Wan Büyükşehir Belediyesi’ne 17 Kasım 2016 tarihinde kayyum olarak atanan Van Valisi İbrahim Taşyapan, kararlarıyla tartışmalara konu olmaya devam ediyor. Fırat Haber Ajansı’nda (ANF) yer alan habere göre İbrahim Taşyapan, belediyeye atanır atanmaz kadın ve çocuk çalışmalarını durdurarak, Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya ve yönetiminin yaptığı birçok faaliyeti, oluşturduğu heyetle incelemelere tabi tuttu. İnceleme sürecinde belediye yönetiminin herhangi bir usulsüzlüğüne rastlanılmazken, Taşyapan daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin hazırladığı raporları yok sayarak, kendi oluşturduğu denetim heyeti ile belediye yönetimine suç üretmeye çalıştı.

797 bin 930 TL’lik zimmet

Kayyum, belediyenin Van Yoksullukla Mücadele ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği’ne (VANDER) 2011 yılında ve tarih içerisinde bulunan mevzuat kapsamında aldığı kararlarla yaptığı yardımları suç saydı. İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerin belediye ile ilgili yapılan incelemeler sonrasında oluşturdukları raporda yapılan yardımların “mevzuata uygundur” ifadesine yer vermesine rağmen kayyum, belediye yönetimi hakkında soruşturma başlatarak meclis üyeleri için 797 bin 930 TL’lik zimmet çıkardı. Bir önceki müfettişlerin karar ve raporlarını yok sayan kayyumun yeni bir müfettiş heyeti oluşturarak, raporların hazırlanması konusunda baskı yaptığı da iddialar arasında. Kayyumun suç saydığı VAN-DER’e yapılan yardım, belediye meclisinin imzasını taşıyor. 6’sı kadın 28 belediye meclis üyesinin aldığı karar suç sayıldı.

Raporlar usulsüz

Savcılığa savunmalarını sunan ve aralarında tutuklu Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya, Artemêtan (Edremit) Belediyesi Eşbaşkan Vekili Nurhayat Çelik, Payîzava (Gürpınar) Belediye Meclisi üyesi Handan Karakoyu’nun da bulunduğu 28 meclis üyesi, hazırlanan raporların usulsüz ve hukuksuz olduğunu belirtti. Meclis üyelerinin ortak verdiği savunmada daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevlendirilen müfettişlerin defalarca incelemelerde bulunduğu ve bu incelemeler sonrasında hiçbir usulsüzlüğe rastlanılmadığı belirtildi.

WAN