SON DAKİKA

Milyonlar açlıktan ölmesin

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, 20 milyon insanın ölümle yüz yüze kaldığına işaret ederek ‘Küresel olarak müşterek …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:41 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien, 20 milyon insanın ölümle yüz yüze kaldığına işaret ederek ‘Küresel olarak müşterek ve eş güdümlü çabaların’ aciliyetine dikkat çekti

Birleşmiş Milletler’in (BM) çağrılarına ülkelerin hala yanıt vermemesi üzerine yeniden açıklama yapan BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü O’Brien, bazı ülkelerde kıtlık ve açlığın pençesindeki 20 milyon kişi için harekete geçilmesi gerektiğine dikkat çekti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O’Brien Nijerya, Somali, Güney Sudan ve Yemen’de kıtlık ve açlıkla mücadele eden 20 milyondan fazla kişi için bir felaketin önüne geçilmesi amacıyla para yardımına ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. O’Brien, “Tarihte kritik bir noktada duruyoruz. Küresel olarak müşterek ve eş güdümlü çabalar olmazsa insanlar öylece açlıktan hayatını kaybedecek. Birçok insan daha çok acı çekecek ve hastalıklardan ölecek” ifadesini kullandı. BM bir süre önce de Güney Sudan, Somali, Nijerya ve Yemen’de 20 milyon insanın açlıkla karşı karşıya olduğuna ve acilen 5,6 milyar dolar fona ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekmişti. BM Çocuklara Yardım Fonu da (UNICEF) geçen ay söz konusu ülkelerde yaklaşık 1,4 milyon çocuğun yetersiz beslenme, iç savaş ve kıtlık sebebiyle ölüm tehdidi altında olduğunu açıklamıştı.

Silah pazarı genişlerken…

Küresel ve bölgesel güç savaşı veren ülkelerde silahlanmaya harcanan ödeneğin çok az bir kısmı dahi milyonlarca kişiyi açlıktan kurtarıyor. Ancak güç savaşı veren ülkeler destek yerine bölgesel çatışmaları, bölgesel savaşları kullanarak silah satışlarına ağırlık veriyor.

ABD, Rusya, Çin, Almanya, Fransa ve İngiltere silah satışlarına başta gelirken Türkiye de son dönemde birçok yere hafif silah satışı yapıyor.

CENEVRE