SON DAKİKA

Şah-ı Merdan Ali’yi Arsıza,Nursuza, Yolsuza Bırakmamak.

Bülent Felekoğlu, FOTO GALERİ, YAZARLAR

MINBIC’TE YENİ YÖNETİM

Arap, Kürt, Türkmen, Çerkes, Ermeni ve Çeçen halklarından oluşan Minbic Demokratik Yasama Meclisi, dün gerçekleştirdiği toplantı ile 13 komite kurdu ve komitelerin eşbaşkanları yemin ederek …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:43 'de eklendi ve 9 views kez görüntülendi.

Arap, Kürt, Türkmen, Çerkes, Ermeni ve Çeçen halklarından oluşan Minbic Demokratik Yasama Meclisi, dün gerçekleştirdiği toplantı ile 13 komite kurdu ve komitelerin eşbaşkanları yemin ederek görevlerine başladı

Minbic Demokratik Sivil Yönetimi-Yasama Meclisi, dün eşbaşkanların, yöneticilerin ve komite üyelerinin katılımıyla yaptığı toplantının sonunda 13 komite kuruldu. Minbic Demokratik Sivil Yönetimi Eşbaşkanları İbrahim El-Qeftan ile Zeyneb Qenber, Minbic Demokratik Sivil Yönetimi Yasama Meclisi Eşbaşkanı Faruk El-Maşî ve bölgeden onlarca kanaat önderinin katıldığı toplantıda, komite eşbaşkanları güvenoyu aldıktan sonra yemin ederek göreve başladı.

13 komite kuruldu

Yönetimin toplantısında, şu komiteler kuruldu: “Dış İlişkiler Komitesi, Sağlık Komitesi, Kadın Komitesi, Savunma ve Güvenlik Komitesi, Kültür ve Sanat Komitesi, Belediyeler Komitesi, Toplumsal İşler Komitesi, Maliye Komitesi, Ekonomi Komitesi, Gençlik ve Spor Komitesi, Eğitim-Öğretim Komitesi, Şehit Aileleri Komitesi ve Hizmetler Komitesi.”

Demokratik ulus anlayışı

Komitelerin eşbaşkanları ise meclisten güvenoyu aldıktan sonra yemin törenine geçti. Arap, Kürt, Çerkes, Türkmen, Ermeni ve Çeçen eşbaşkanlar ve üyeler, kendi anadilleri ile yemin etti. Eşbaşkanlar, “demokratik ulus temelinde görevlerini layıkıyla yerine getirme ve tüm halkların haklarını gözeterek çalışma” sözü verdi.

Temeli daha önce atılmıştı

29 Ocak’ta yapılan toplantı ile Minbic Sivil Meclisi, 15 kişilik Yürütme Meclisi’ni ilan etmişti. 21 Şubat’ta yapılan toplantı ile de Minbic Demokratik Yönetimi ilan edilmişti. Meclis eşbaşkanları ve 132 üyenin katılımıyla gerçekleşen toplantıda Minbic Sivil Meclisi’nin adı “Minbic Demokratik Yönetimi Yasama Meclisi” olarak değiştirilmişti.

Halklar meclisi

Minbic Demokratik Yönetimi Yasama Meclisi’nde 71 Arap, 43 Kürt, 10 Türkmen, 8 Çerkes, bir Ermeni ve bir Çeçen üye bulunuyor. Minbic’in 13 Ağustos’ta Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) desteğiyle Minbic Askeri Meclisi savaşçıları tarafından özgürleştirilmesinden kısa bir süre sonra kentin yönetimi sivil iradeye teslim edilmişti.

MINBIC / ANHA