SON DAKİKA

Musul’da yeni toplu mezar

Musul kenti yakınlarındaki Baduş Hapishanesi’nde yaklaşık 500 kişinin cesedinin yer aldığı bir toplu mezar bulunduğu açıklandı. Haşdi Şabi Enformasyon Merkezi, cesetlerin DAİŞ’in katlettiği “sivil mahkumlar”a …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:40 'de eklendi ve 11 views kez görüntülendi.

Musul kenti yakınlarındaki Baduş Hapishanesi’nde yaklaşık 500 kişinin cesedinin yer aldığı bir toplu mezar bulunduğu açıklandı. Haşdi Şabi Enformasyon Merkezi, cesetlerin DAİŞ’in katlettiği “sivil mahkumlar”a ait olduğunu duyurdu. Ancak bu açıklama henüz bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı. DAİŞ’in Musul’u ele geçirdiği dönemde çoğu Şii 600’e yakın mahkumu öldürdüğü iddia ediliyor. Bu iddialar, New York merkezli insan hakları kuruluşu Human Rights Watch’un (İnsan Hakları İzleme Örgütü) 3 yıl önce hazırladığı bir raporda da yer almıştı.

İran’a bağlı olan ve maaşlarının Bağdat’ın ödediği Haşdi Şabi (Halk Seferberlik Güçleri), bölge ülkelerinden ve Irak’tan toplanan Şiiler tarafından kurulmuştu. Irak ordusu ve ittifak içinde olduğu Haşdi Şabi güçleri Çarşamba günü Baduş Hapishanesi’ni ele geçirmişti.

MUSUL