Connect with us

.

Yaşam-Ekoloji

Risk almayı seven kadınlara Çim Hokeyi

Amedli kadınlar, spor alanında hayallerini büyütmeye devam ediyor. Futbol, basketbol ve voleybolda büyük başarılar elde eden kadınlar, sporun her alanını tüm kadınlara tanıtmak istiyor. Bölgede …

Avatar

Published

on

Amedli kadınlar, spor alanında hayallerini büyütmeye devam ediyor. Futbol, basketbol ve voleybolda büyük başarılar elde eden kadınlar, sporun her alanını tüm kadınlara tanıtmak istiyor. Bölgede çok fazla tanınmayan Çim Hokeyi sporunda takım kuran ve maçlarda Amed’i en iyi şekilde temsil eden Dicle Üniversitesi Çim Hokeyi takımı oyuncuları, bu sporu sokağın her yerine taşıyacaklarını söyledi. Çim Hokeyi oyuncusu Pervin Şimşek, bölgede tanınmayan Çim Hokeyi’ni her alanda kadınlara ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu spor bana çok şey kattı. Severek yaptığım sporu götürebildiğim yere kadar götüreceğim” diye konuştu.

‘Emeğimiz görülmüyor’
­
­­­­­Dicle Üniversitesi öğrencisi Şimşek, 4 yıldır üniversitenin Çim Hokeyi takımında oynuyor. Çim Hokeyi’nin ismini duyanların bu oyunun sadece çimde oynandığını düşündüklerine değinen Şimşek, Çim Hokeyi’ni her alanda oynanabileceğini ve kendilerinin de kapalı bir alanda oynadıklarını belirtti. Çim Hokeyi’nin futbolla benzerliklerinin olduğuna değinen Şimşek, “Bu sporla kadınları alanlara döndürmek istiyoruz. Turnuvalara gidiyoruz. Amed’i bu sporla tanıtmak için çok mücadele ediyoruz” ifadelerinde bulundu. Toplum tarafından sporun sadece erkeklerin alanıymış gibi bir algının olduğunu ifade eden Şimşek “Bize sürekli ‘Bu çok sert bir oyun kadın olarak nasıl oynuyorsunuz’ diye soruluyor. Sporda risk almak için erkek ya da kadın olmaya gerek yok. Bazı kadınlar vardır erkeklerden bin kat daha iyi spor yapıyorlar ama emekleri görülmüyor. Biz kadın sporcular görülmeyen bu emeği ortaya çıkarmak istiyoruz ” diyerek ifade etti.

AMED/ŞUJIN

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam-Ekoloji

Rapor: Su kıtlığı yeni felaket risklerini artırıyor

AleviNet

Published

on

Küresel ısınma kendini aşırı sıcaklar, artan sel felaketleri ve kuraklıkların yanı sıra temiz suya ulaşım ve bu suyun dağıtımında yaşanan sıkıntılarda da belli ediyor.

2019 Dünya Risk Raporu, temiz suya erişim ve bu suyun dağıtımında sıkıntı yaşayan ülkelerin, olası doğal felaketlere karşı da daha zayıf ve kırılgan bir yapıya sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Çeşitli yardım örgütlerini bünyesinde barındıran “Kalkınma Yardım Eder” adlı birlik ile Bochum Ruhr Üniversitesi’ne bağlı Barışı Güvence Altına Alma ve İnsani Uluslararası Hukuk Enstitüsü tarafından hazırlanan rapor, 180 ülkedeki felaket risklerini doğal felaketler ve toplumların bu felaketlere dayanma gücü üzerinden analiz ediyor.

Sorun sadece suyun az olması değil

Raporda temiz suya erişim ve suyun yol açtığı tehlikelerden korunmaya, “Su güvenliği” başlığı ayrıldı. İklim değişikliğinin su bazlı sorunları sadece suyun az olduğu bölgelerde değil, dünyanın her yerinde artırdığı raporun dikkat çekici tespitlerinden biri.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Fransa’da Paris dahil beş büyük kent böcek ilaçlarını yasakladı

AleviNet

Published

on

Fransa’da hükümet böcek ilaçlarının kullanımına ilişkin 9 Eylül’de tartışmaları başlattı. Tartışmalar üç hafta sürecek ve bu istişarelerin herkese açık olduğu belirtildi.

Ancak böcek ilaçlarının yasaklanmasına ilişkin tartışmaların, konut ve gübre serpilen alanlar arasındaki mesafe üzerinden yürütülmesi tepkiye neden oldu.

Hükümet, konut ve gübrelenen alanlar arasında ekilen ürün türüne göre 5 ila 10 metre mesafe konulmasını önerdi. Bu öneri, sağlık alanındaki bilimsel tavsiyelere dayandırıldı.

Paris, Lille, Nantes, Grenoble ve Clermont-Ferrand gibi beş büyük kent, yasada değişiklik yapılması umuduyla kendi sınırları içerisinde böcek ilaçlarını yasakladı.

Beş kentin belediyeleri yaptıkları ortak açıklamada, “Sözkonusu olan yasada değişiklik yapmak ve toraklarımızdaki paha biçilmez biyoçeşitlilik mirası ve vatandaşlarımızın sağlığının korunması için ortak bir girişimdir” dedi.

Continue Reading

Yaşam-Ekoloji

Kaz Dağları’nda ‘Hasankeyf’ çağrısı

AleviNet

Published

on

Kaz Dağları içim Kirazlı’da bulunan Balaban mevkiinde başlatılan “Su ve Vicdan Nöbeti” 48’inci gününde devam ediyor. Gece ve gündüz aralıksız süren nöbeti her gün olduğu gibi bugün de kent merkezinden gelen onlarca kişi ziyaret etti.

Ziyaretçiler ve nöbet gönüllüleri, gün içinde neler yapacaklarına, bundan sonraki eylem etkinlik planlarına ve her gün yaklaşık 200 bin ağacın kesildiği şantiye alanına gidiş amaçlarına dair konuşmalar yaptı.

“Su ve Vicdan Nöbeti” gönüllüleri ayrıca 14 Eylül Cumartesi günü nöbetin devam ettiği alanda düzenleyecekleri Hasankeyf destek etkinliklerine katılım çağrısı yaptı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI