SON DAKİKA

Risk almayı seven kadınlara Çim Hokeyi

Amedli kadınlar, spor alanında hayallerini büyütmeye devam ediyor. Futbol, basketbol ve voleybolda büyük başarılar elde eden kadınlar, sporun her alanını tüm kadınlara tanıtmak istiyor. Bölgede …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:44 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Amedli kadınlar, spor alanında hayallerini büyütmeye devam ediyor. Futbol, basketbol ve voleybolda büyük başarılar elde eden kadınlar, sporun her alanını tüm kadınlara tanıtmak istiyor. Bölgede çok fazla tanınmayan Çim Hokeyi sporunda takım kuran ve maçlarda Amed’i en iyi şekilde temsil eden Dicle Üniversitesi Çim Hokeyi takımı oyuncuları, bu sporu sokağın her yerine taşıyacaklarını söyledi. Çim Hokeyi oyuncusu Pervin Şimşek, bölgede tanınmayan Çim Hokeyi’ni her alanda kadınlara ulaştırmaya çalıştıklarını belirterek, “Bu spor bana çok şey kattı. Severek yaptığım sporu götürebildiğim yere kadar götüreceğim” diye konuştu.

‘Emeğimiz görülmüyor’
­
­­­­­Dicle Üniversitesi öğrencisi Şimşek, 4 yıldır üniversitenin Çim Hokeyi takımında oynuyor. Çim Hokeyi’nin ismini duyanların bu oyunun sadece çimde oynandığını düşündüklerine değinen Şimşek, Çim Hokeyi’ni her alanda oynanabileceğini ve kendilerinin de kapalı bir alanda oynadıklarını belirtti. Çim Hokeyi’nin futbolla benzerliklerinin olduğuna değinen Şimşek, “Bu sporla kadınları alanlara döndürmek istiyoruz. Turnuvalara gidiyoruz. Amed’i bu sporla tanıtmak için çok mücadele ediyoruz” ifadelerinde bulundu. Toplum tarafından sporun sadece erkeklerin alanıymış gibi bir algının olduğunu ifade eden Şimşek “Bize sürekli ‘Bu çok sert bir oyun kadın olarak nasıl oynuyorsunuz’ diye soruluyor. Sporda risk almak için erkek ya da kadın olmaya gerek yok. Bazı kadınlar vardır erkeklerden bin kat daha iyi spor yapıyorlar ama emekleri görülmüyor. Biz kadın sporcular görülmeyen bu emeği ortaya çıkarmak istiyoruz ” diyerek ifade etti.

AMED/ŞUJIN