SON DAKİKA

Toplu mezar sayısı endişe verici

Orta Afrika ülkelerinden Burundi’de 1962’den bu yana yaklaşık 2 bin 500 toplu mezar bulunduğu bildirildi. Uluslararası Suçlara Karşı İnsanlığı Koruma Derneği Başkanı Aloys Batungwanayo, yaptığı …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:41 'de eklendi ve 21 views kez görüntülendi.

Orta Afrika ülkelerinden Burundi’de 1962’den bu yana yaklaşık 2 bin 500 toplu mezar bulunduğu bildirildi. Uluslararası Suçlara Karşı İnsanlığı Koruma Derneği Başkanı Aloys Batungwanayo, yaptığı açıklamada “Burundi’de 1962’den bu yana yaklaşık 2 bin 500 toplu mezar bulundu. Öldürülen bazı kişilerin de nehirlere ve tuğla fırınlarına atıldığını düşünüyoruz” dedi.

İsviçre’deki Lausanne Üniversitesi’nde tarih araştırmacısı da olan Batungwanayo, toplu mezar tarihçesinin eskilere dayandığına ve bazılarının sömürge dönemine uzandığına işaret ederek, ülkenin orta kesimindeki Muramvya bölgesinde 1903’te yaşanan Badasigana Katliamı’nı buna örnek gösterdi. Batungwanayo, Hutu ve Tutsi etnik grupları arasında kanlı çatışmaların yaşandığı 1970’lerde ülkenin orta kesimindeki Mwaro bölgesinde 5 toplu mezarın bulunduğunu kaydetti.

Burundi Üniversitesi’nden tarih profesörü Nicodeme Bugwabari de, sadece 1972’de ülkenin 7 ayrı bölgesinde yaklaşık 139 toplu mezarın bulunduğunu vurguladı. Burundi’de 1988’de, eski Devlet Başkanı Pierre Buyoya’nın döneminde Hutu ile Tutsi grupları arasında ülkenin kuzeyindeki Ntega ve Marangara bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirten Bugwabari, bu bölgelerde yıllar sonra 34 toplu mezarın ortaya çıkarıldığını bildirdi.

Burundi’de 1972’de başlayan etnik çatışmalar nedeniyle hayatını kaybedenlere ait cesetlerin bulunduğu bazı toplu mezarlar geçen ay ortaya çıkarılmıştı. Nisan 2015’te üçüncü kez devlet başkanlığı için adaylığını açıklamasının ardından ülkede siyasi kriz ve şiddet olayları yeniden başlamıştı. Resmi verilere göre, Burundi’de son 1,5 yıldaki binden fazla kişi yaşamını yitirdi, 300 binden fazla kişi göç etti.

BUJUMBURA