SON DAKİKA

‘Türkülerimiz susturulmaya çalışılıyor’

Bu haber 13 Mart 2017 - 14:32 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Sanatçı Gani Pekşen, kendi türkülerini anadillerinde ve o mahalli ezgileri ile söylenmesini istediklerini söyledi.

Sanatçı Gani Pekşen başkanlık referandumuna ait PİRHA’ya değerlendirmelerde bulundu.

Pekşen, referandum sürecini ve yaşanan süreci kendi alanından açıkladı. Kendi anadillerinde türkülerini söylemek istediklerini belirten Pekşen şu ifadeleri kullandı:

“Bizim türkülerimiz var. Anadolu’nun değişik bölgelerinden kendi anadilleri ile türkülerimizi dinlemek, dillendirmek istiyoruz. Onlar diyor ki ‘Kardeşim siz o türküleri dinlemeyeceksiniz’ Bu türküleri yayınlayan kanalları kapatıp, zorla size ait olmayan kendi düşünceleri doğrultusunda yaratmış oldukları ürünlerini, şarkılarını bize gelip diretecekler. Fakat diğer şekilde sen o türküyü diğer şekilde yayınladığında o insanı aydınlatıyorsun, o insana ışık tutuyorsun. Böyle olunca da elbette o ışığın söndürülmesi gerekiyor.”

“YA VAR  VEYAHUT YOK OLACAKSINIZ”

Geçmiş dönemlerde de bu tür baskıların sürdüğünü ifade eden Pekşen, “Kendi iktidar dönemlerinde kitap yazdıkları gibi, anane göreneği yazdığı gibi bugün de kendi erkanlarını devam ettirebilmek için kendilerine karşı, karşıt görüşlü olan her şeyi kapatıyorlar. Şuan medyası, teknolojiyi kendi istekleri doğrultusunda kullanarak kendilerini devam ettirmeye çalışıyorlar. Tabii ki uyanık olmak, buna karşı direnmek gerekir. Ya var olacaksınız veyahut yok olacaksınız” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan seçimlerdeki hilelere de değinen Pekşen, erk olan bir iktidarın geçmiş dönemlerde olduğu gibi bu hilelere müracaat edeceklerini söyleyerek, seçimlerde “Ne kadar adil olabilir?” diye konuştu.  (HABER MERKEZİ)