SON DAKİKA

Yüzlerce köyün sandıkları taşınıyor

Referandum öncesi neredeyse tamamı HDP seçmeni olan Kürdistan’daki yüzlerce köyün sandıklarının taşınması için başvurular yapıldı. İktidarın ‘hayır’ oylarını engellemek için bu yönteme başvurduğunu belirten HDP …

Bu haber 13 Mart 2017 - 11:52 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Referandum öncesi neredeyse tamamı HDP seçmeni olan Kürdistan’daki yüzlerce köyün sandıklarının taşınması için başvurular yapıldı. İktidarın ‘hayır’ oylarını engellemek için bu yönteme başvurduğunu belirten HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sezai Temelli, karara itiraz ettiklerini söyledi

Referanduma 40 günden az bir süre kalırken, seçim güvenliğine gölge düşürecek uygulamalara şimdiden başlandı. Son 2 seçimde olduğu gibi 16 Nisan’da yapılacak referandumda da Kürdistan’daki birçok sandık, taşınarak “daha merkezi” noktalara alındı. Seçmenin oy kullanması önünde büyük bir engel olarak görülen kararların, jandarma komutanlıkları ve emniyet müdürlüklerinin isteği doğrultusunda alındığı belirtiliyor. Buna göre, Îdir (Iğdır) merkeze, Bedlîs’in (Bitlis) Tetwan (Tatvan), Mûş’un Kop (Bulanık), Êlih’in (Batman) Hezo (Kozluk) ve Qabilcewz (Sason), Sêrt’in (Siirt) Misirc (Kurtalan), Mêrdîn’in (Mardin) Dêrik, Stewr (Savur) ve Şemrex (Mazıdağı), Şirnex’in (Şırnak) Hezex (İdil) ve Elkê (Beytüşşebap), Colemêrg’in (Hakkari) Şemzînan (Şemdinli) Agirî’nin (Ağrı) Panos (Patnos) ilçesine bağlı birçok köy için il ve ilçe seçim kurullarına yapılan başvurularda, sandıkların taşınarak birleştirilmesi talep edildi.

7_sezaiHDP seçmeninin olduğu köyler

Hezex ilçesinin merkezi ile çok sayıdaki köyünün sandıklarının birleştirilmesi için yapılan başvurular kabul edildi. Dêrik’te de 30 köy için sandık birleştirme kararı alındı. Yine Tetwan’da yüzlerce seçmenin bulunduğu 30 ayrı köyde kurulması gereken sandıkların, İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı’nın talebi üzerine korucuların ağırlıkta olduğu köylere ve ilçe merkezinde belirlenen okullara kurulması kararlaştırıldı. Bu köylerin neredeyse tamamında son seçimlerde HDP’ye ezici oranda oy çıktığı biliniyor.

‘Hayır’ı engellemek için…

Sandık birleştirme kararlarını değerlendiren HDP Eşbaşkan Yardımcısı Sezai Temelli, kararın alındığı tüm merkezlerde seçim kurullarına itirazlarını yaptıkları bilgisini verdi. Bu uygulamanın Seçim Kanunu’na aykırı olduğunun altını çizen Temelli, “İktidar içine düştüğü telaşla ve referandumda ‘Evet’in çıkmayacağını anladıktan sonra her türlü seçim hilesine ve kirliliğine başvurmaya başladı. Bu nedenle bu yöntemi deniyorlar” dedi. Seçim sandıklarının “güvenlik” iddiasıyla taşınmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen Temelli, yaptıkları itirazdan olumlu sonuç alacaklarına inandıklarını kaydetti.

Hülya Emeç / Amed – Anf