SON DAKİKA

İşte Êzidîlerin üzerine sürülen çeteler

‘Roj Pêşmergeleri’ etiketiyle Êzidîlerin üzerine sürülen grupların bileşenleri saldırının nasıl bir sentezle yapıldığını gösteriyor. İşte Zîab El-Remadî, Zêrevan, Heşdî Wetani, Türkmen gruplar, KDP grupları ve …

Bu haber 14 Mart 2017 - 11:29 'de eklendi ve 18 views kez görüntülendi.

‘Roj Pêşmergeleri’ etiketiyle Êzidîlerin üzerine sürülen grupların bileşenleri saldırının nasıl bir sentezle yapıldığını gösteriyor. İşte Zîab El-Remadî, Zêrevan, Heşdî Wetani, Türkmen gruplar, KDP grupları ve diğerlerinin geçmişleri ve kime hizmet ettikleri…

AKP ve KDP tarafından Şengal’de Êzidîlerin üzerine salınan çetelere verilen “Roj Pêşmergeleri” ismi, bölgede karışıklık çıkarmak için kullanılan bir etiketten başka bir şey olmadığı, söz konusu güçlerin bileşenlerine bakınca daha net olarak ortaya çıkıyor. Şengal’deki yerel kaynaklar ve YBŞ/YJŞ güçlerinin eline geçen belgelere göre saldırılarda şu gruplar yer alıyor:

Zîab El-Remadî

MHP’ye yakınlığıyla bilinen bu kişiler, Güney Kürdistan ve Irak’ta Telafer ve Kerkûk gibi yerlerde örgütlü bir şekilde hareket ediyor. Alparslan Türkeş tarafından kurulduğu belirtilen grubu, Eylül 2015’te dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu ziyaret etti. Başika Kampı’nda eğitim alan bu grup, Pêşmerge kıyafetiyle Şengal’e yapılan saldırılarda yer aldı. Hatta Rojava’dan gelen Êzidîlerin üzerine BKC silahıyla ateş edenlerden biri de bu gruptan olan Sakaryalı Muhammed Yılmaz olarak bilinen kişiydi.

Zêrevan güçleri

Barzanî’nin oğlu Mesrûr Barzanî’nin başında olduğu istihbarat örgütü Parastin’a bağlı olan bu grubu Aziz Weysi yönetiyor. Güney Kürdistan halkı içerisinde “Barzani ailesinin fedaileri” olarak bilinen bu gücün sayısı 10 bin olduğu söyleniyor ve Güney’deki birçok faili meçhulde imzaları bulunuyor.

KDP güçleri ve Serbest

Pêşmerge Bakanlığı’na bağlı olmayan bu güç de direkt olarak KDP’ye bağlı. Para-militer olarak hareket eden bu güç, Şengal saldırılarından önce bölgeye gönderildi ve faaliyet yürütmeye başladı. Şengal’de yaşanan son saldırıları ve katliamlarda yer aldılar.

Haşdi El Wetani

Musul’u DAİŞ’e teslim eden eski vali Esil Nuceyfi’ye bağlı olan bu güç, Başika’da TSK’den eğitim aldı. Sünni Musulluların maaş karşılığında eğitilerek oluşturulan bu güç, Musul operasyonu başlayınca adını “Ninnova Muhafızları” olarak değiştirdi. KDP’nin destek verdiği bu güç, Şii olan Haşdi El Şabi güçlerine karşı kurulmuştu ve şimdilerde Şengal’deki saldırılarda yer alıyor.

MİT ve Türkmen gruplar

Türk istihbaratı MİT’in örgütlenmesi uzun zamandan beri Güney Kürdistan’da faaliyet yütürüyor. Güney Kürdistan’da KDP ile hareket eden MİT üyeleri buradaki Türk üsleri ve Başika’da yer alıyor. Özellikle başında Erşad Salihi’nin bulunduğu Irak Türkmen Cephesi (ITC) projesi üzerine çalışmalar yapyorlar. Başika’da eğitilenler arasında ITC’ye bağlı Türkmenler de vardı ve şimdilerde MİT komutasında Şengal’in üzerine sefere çıkmışlar.

Roj Pêşmergeleri

Bu grubun ilk nüveleri ise 2012 yılında Suriye’de silahlı çalışmalar başlayınca ortaya çıktı. Şimdilede Suriye Kürtleri Ulusal Konseyi (ENKS) ismiyle hareket eden KDP’ye bağlı partilerin oluştuğu bu gruplar, daha sonra Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve El Nusra ile Rojava’da kontra faaliyetler yürütüp YPG’ye sladırdı. 2013 yılında Serêkaniyê’de El Nusra ile ilişkileri ortaya çıkınca Güney Kürdistan’a geçip burada Bineslawa ve Xinis kamplarında eğitime alındılar. Daha sonra ise Başika Kampı’nda TSK’ye biat ettiler.

Ekrem Berekat / Qamişlo – Anha