SON DAKİKA

Şimdi de gözler Kürd’ün tütününde!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Maliye ve İçişleri Bakanlığı olarak kayıt dışı sarmalık tütün satışına karşı kapsamlı mücadeleyi sektörle birlikte yürüteceğiz’ dedi. Kapsamlı mücadeleyi ‘sektör’le birlikte …

Bu haber 14 Mart 2017 - 11:23 'de eklendi ve 32 views kez görüntülendi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Maliye ve İçişleri Bakanlığı olarak kayıt dışı sarmalık tütün satışına karşı kapsamlı mücadeleyi sektörle birlikte yürüteceğiz’ dedi. Kapsamlı mücadeleyi ‘sektör’le birlikte yürüteceğiz vurgusu BAT’ın ve diğer tütün tekellerinin çıkarları gerekçesiyle başlatıldığını açıkça gösteriyor

Şimdi gözler Kürt illerinde üretilen açık sarmalık tütünlere dikildi. Bu tütünlerin sigara piyasasının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturduğunu ve kayıt dışı olduğunu vurgulayarak üreticilerin elinden bu olanağı da alma peşine düştüler. Maliye Bakanı Naci Ağbal, konuyla ilgili olarak, “Bir süredir piyasada özellikle sarmalık tütün denilen ürünlerin kayıt dışı satışında artış var. Maliye ve İçişleri Bakanlığı olarak kayıt dışı sarmalık tütün satışına karşı da kapsamlı bir mücadeleyi sektörle birlikte yürüteceğiz” mesajı vermişti. Kapsamlı mücadeleyi ‘sektör’le birlikte yürüteceğiz vurgusu, British American Tobacco’nun (BAT, dünyadaki en büyük ikinci tütün tekeli şirketi) ve diğer tütün tekellerinin çıkarları gerekçesiyle başlatıldığını açıkça gösteriyor. Kentleri, tarım arazileri tarumar edilmiş Kürt halkının elinde kalan birkaç kalem üretime de göz koyarak halkı açlığa mahkum etmek ve tekellerin kârına kâr katmasını sağlamak temel hedefleri olduğu anlaşılıyor.

12_tütün_2Tütün tekelleri

Geçmiş yıllarda Türkiye’de çiftçilerin önemli geçim kaynaklarından olan tütün ekimi, neredeyse bitmiş durumda. Tütün Eksperleri Derneği 2016 yılı tütün raporuna göre, 2015 ithalatta rekor yılı olarak kayıtlara geçti. 2002 ürün yılında 405 bin 882 olan tütün üreticisi sayısı 2015 ürün yılı itibarıyla yüzde 86.2 azalarak 56 bine geriledi. 4733 sayılı yasanın 2002’de çıktığı günden 2016 yılına kadar Türkiye tütüncülük sektörü adeta bir tasfiye süreci yaşadı. Tütün üretimi 2002 ürün yılında 159 bin 521 ton iken, yüzde 61.1 azalarak 2015 ürün yılında yaklaşık 62 bin tona indi. Yabancı sigaraların Türkiye’de piyasayı tamamen ele geçirdiği bu süreçte tütün tekellerinin önü sürekli olarak açılırken Tekel’in 2008 yılında sigara, pipo, kıyılmış tütün ve nargile tütünüyle ilgili varlıkları özelleştirildi. Sigara üretim kısmını satın alan BAT, TEKEL markasını da devraldı.

Tekel’in özelleşmesi!

Tekel’in tütün piyasalarından çekilmesi ve sigara fabrikalarının satılması neticesinde piyasaya tümüyle hâkim olan çokuluslu şirketler kendi ürettikleri sigaraların pazar payını artırmak için tamamen yerli tütünden imal edilen sigaraları piyasaya sunmamalarını kısmaları sonucu; 2000’li yılların başında 36 il 155 ilçede tütün üretimi yapılırken, şu an 21 il 92 ilçede tütün üretimi yapılıyor. Trabzon, Giresun, Artvin, Sinop, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Colemêrg (Hakkâri), Meletî (Malatya), Adana, Mêrdîn ve Burdur illerinde artık tütün üretimi yapılmıyor. Üretim yapılan iller ise Semsûr (Adıyaman), Bedlîs, Colemêrg ve Amed. Bu bölgelerde ise çoğunlukla “sarmalık kıyılmış tütün” üretilmekte. 2010’da sigaraya yapılan orantısız vergi artışlarından dolayı sarmalık kıyılmış tütüne olan talep artmış durumda.

HABER MERKEZİ