Connect with us

Dünya

Liderler zirvesinde 4 hedef

Published

on

Avrupa Birliği’nin kurucu belgesi sayılan Roma Antlaşmaları’nın imzalanmasının 60. yıldönümünde AB liderleri Roma’da yaptıkları zirvede Brexit sonrası şoklar yaşayan AB’nin yeniden canlandırılması amacıyla yeni bir vizyon belirlenmesini tartıştı

AB’nin temellerini atan Roma Antlaşması’nın 60’ıncı yıldönümünde 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi, Roma’da AB’nin gelecek 10 yılına yön verecek bir bildirgeye imza atarken 4 hedef sıraladı. AB’nin temellerinin atıldığı Roma Antlaşması’nın 60’ıncı yıldönümünde Brexit (AB’den çıkış) oylamasıyla kopma sürecine giren İngiltere dışındaki 27 AB ülkesinin devlet ve hükmet başkanları, İtalya’nın başkentinde bir araya geldi. 27 ülkenin liderleri, ev sahibi Başbakan Paolo Gentiloni tarafından karşılandı. Roma’daki AB Zirvesi’ne Brexit kararı alan İngiltere’nin Başbakanı Theresa May katılmadı. May’in gelcek hafta AB’den ayrılmak için resmi başvuruyu yapması bekleniyor.

27 AB ülkesinin devlet ve hükümet başkanları, Roma’daki zirvede AB’nin gelecek 10 yılına yön verecek bir bildirgeye imza attı. Üç sayfalık sonuç bildirgesinde gelecek 10 yıl için 4 hedef yer alıyor: “Güvenli ve iyi korunan bir Avrupa, refah durumu yüksek, kalıcı bir Avrupa, sosyal bir Avrupa ve son olarak da güvenlik ve savunma alanlarında ortak hareket eden güçlü bir Avrupa.” Bildirgenin sonunda ise “Avrupa bizim ortak geleceğimiz” ifadesi yer aldı.

Almanya önerisi

DW haberine göre, zirve öncesi bildirgenin hazırlıklarında en çok tartışma yaratan konu, Almanya’nın da desteklediği “Farklı hızlarda bir Avrupa” fikri oldu. Bu öneri, eğer tüm AB ülkeleri bir projeye katılamıyorsa, katılabilecek olanların işe koyulması anlamına geliyor. Ne var ki, Polonya başta olmak üzere birçok Doğu Avrupa ülkesi ise bu öneriyi “ikinci sınıf Avrupa ülkeleri” oluşabileceği endişesi ile reddediyordu. Sonuç bildigesinde bu nedenle “Ortak hareket edeceğiz, eğer gerekirse farklı tempo ve yoğunlukta ama aynı yönde” gibi daha yumuşak bir ifade tercih edildi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Roma’ya gelişinde yaptığı açıklamada “AB’nin 100’üncü doğum günü de olacak” diye konuştu. 25 Mart 1957 yılında Almanya, Belçika, Lüksemburg, Fransa, Hollanda ve İtalya bugünkü AB’nin temellerini atan Roma Antlaşması’nı imzalamışlardı.

Papa: AB kendini sorgulamalı

Roma’ya gelen AB liderleri, 24 Mart akşamı Vatikan’da Papa Francesco ile görüştü. Liderlere hitaben bir konuşma yapan Papa, AB’nin karşı karşıya olduğu krizleri yenebilmesi için kendisini sorgulaması gerektiğini söyledi.

Papa, “Bugün artık uzayan insan ömründe 60 yıl olgunluğun zirvesidir, kendimizi sorgulamaya çağrıldığımız kritik bir yaştır. AB’nin de bugün kendisini sorgulaması, yaşın kaçınılmaz olarak getirdiği hastalıklarını tedavi etmesi ve yeni yollar bulması gerekiyor” diye konuştu. Papa “duvar” siyasetini de eleştirip Avrupa’nın “sahte güvenlik korkuları içine hapsolmaması” çağrısı yaptı.

ROMA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

İran’dan, ‘telefon numarası veren’ Trump’a yanıt

Published

on

Sanatçılarla buluştuğu toplantıda konuşan Ruhani, “Diyalog, müzakere ve mantık taraftarıyız, fakat birisi ‘sizi müzakere masasına çekeceğim’ diyorsa biz onunla müzakere yapmayız. Tüm dünya güçleri arka arakaya gelse bile böylesi bir müzakereyi kabul edemeyiz. Birisi zorbalık yapmaya çalışıyorsa ona asla teslim olmayız” diye konuştu.

‘TRUMP TELEFON NUMARASI İLETTİ’ İDDİASI

Twitter hesabından “İran’ın yakında (bizimle) konuşmak isteyeceğinden eminim” paylaşımında bulunan ABD Başkanı Donald Trump’ın, “İran beni arasın” sözleriyle İsviçreli yetkililere bir telefon numarası ilettiği iddia edilmişti.

‘ABD ile savaş çıkmayacak’ ABD, İran ile bir savaşa doğru mu ilerliyor?

Continue Reading

Dünya

İsrail’den füze saldırısı

Published

on

Tel Aviv, ABD’nin “İsrail toprağı” olarak tanımasının ardından meşruiyet arayışına hız verdiği Golan Tepeleri’nden bir kez daha Suriye’ye saldırı düzenledi. Suriye devlet haber ajansı SANA, İsrail’in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’nden başkent Şam yakınlarına saldırı düzenlendiğini, hava savunma sisteminin atılan füzelerden çoğunu etkisiz hale getirdiğini duyurdu.

Suriyeli yetkililer, hava savunma sistemlerinin Kuneytra yönünden gelen düşman hedefleri durdurduğu açıklamasında bulundu.

Muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise Şam’ın güneybatısında üç şiddetli patlamanın meydana geldiğini aktardı. Gözlemevi sözcüsü, saldırılarda İran ve onun desteklediği Lübnan Hizbullahı’na ait depoların ve hedeflerin bulunduğu Kisve bölgesinin vurulduğunu ileri sürdü. Sputnik’e konuşan bir analist de, İsrail savaş uçaklarının “Şam yakınlarındaki İran Devrim Muhafızları Ordusu birliğine ait iki bölgeyi hedef aldıklarını” söylerken Tel Aviv’den bu iddialara ilişkin doğrulama gelmedi.

Öte yandan, Astana ortakları Rusya ve Türkiye tarafından geçen eylül ayında ateşkes uzlaşısı ilan ettiği İdlib vilayetine Şam güçlerinin operasyon başlatması üzerine başlayan çatışmalar sürüyor. SANA, büyük oranda El Kaide uzantılı Heyet Tahrir Şam tarfından kontrol edilen İdlib’deki “gerilimi azaltma bölgesi” ve Lazkiye’nin kuzeyinden düzenlenen füze saldırıları sonucunda bir Suriyelinin yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Continue Reading

Dünya

Le Pen: Hedef AP’de ‘süper grup’ kurmak

Published

on

Aşırı sağcı Fransız lider Marine Le Pen, İtalya’nın Milano kentinde Avrupa’nın diğer aşırı sağcı ve sağ popülist parti temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, önümüzdeki hafta yapılacak Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin ardından, Strasbourg’da aşırı sağcıların daha önce hiç olmadığı kadar güçlü bir grup oluşturabileceklerini dile getirdi. Bu olasılığın “heyecan verici” olduğunu belirten Le Pen, partisinin AP seçimlerinden birinci parti olarak çıkmaması durumunda, siyasi rakibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un istifa etmesi gerektiğini savundu.

Bazı seçim anketlerine göre Le Pen’in partisi Ulusal Birleşme, Macron’un Yürüyüş Halindeki Cumhuriyet (LREM) partisinin önünde bulunuyor.

Amaç Avrupa Birliği’ni zayıflatmak

Milano’daki buluşmanın ev sahibi olan sağ popülist İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de seçimlerin ardından “Avrupalı Halklar ve Uluslar Birliği”ni kurmak istediğini dile getirerek, hedeflerinin Strasbourg’ta en güçlü siyasi grup olmak olduğunu belirtti. Yine bazı kamuoyu yoklamalarına göre aşırı sağcı ve sağ popülist milletvekillerin oranı yeni kurulacak parlamentoda yüzde 10 civarında olacak.

Italien Innenminister Salvini (picture_alliance/dpa/ZUMA Wire/S. Guidi)

İtalya İçişleri Bakanı Salvini

Ancak farklı siyasi partilerin bu oluşuma katılmaları halinde oranın yükselebileceği bildiriliyor. Milano’da bir araya gelen aşırı sağcı siyasetçiler, Avrupa Birliği’ni bugünkü şekli ile devam ettirmeye karşı çıkarak, Birliğin birkaç temel ortak konu dışında yetkilerinin azaltılmasını ve uluslara devretmesini talep ediyor. Marine Le Pen de konuyla ilgili olarak, “Biz Avrupa diplomasisi istemiyoruz” dedi.

Aynı ideolojik çizgiyi paylaştığı Avusturya Başbakan Yardımcısı Strache ile ilgili video skandalına da değinen Le Pen, bunun Avusturya’nın iç meselesi olduğunu ancak görüntülerin iki yıl önceye ait olmasına rağmen, AP seçimlerinden bir hafta önce yayınlanmasını manidar bulduğunu vurguladı.

dpa/ET,JD

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI