Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

HDP’den referandumdaki ihlaller için rapor

AleviNet

Published

on

HDP’nin referandumdaki ihlallri rapor haline getirdi.Bu rapora göre referandumda 56 ihlal tespit edildi.HDP’nin hazırladığı rapora göre ihlaller şöyle:

1- Pek çok ilden gelen bilgilere göre sandıklarda seçmen sayısından az oy pusulası mevcut. 

2- Mersin’de müşahitlerimizin okullara girişi engellenmeye çalışılıyor. 

3- Cizre’de bazı okullara müşahitlerin alınmamış. itiraz üzerine polisler üst arama yaparak müşahitleri okullara almış. 

4- Çorlu Bahçelievler Ticaret Meslek Lisesi içinde AKP amblemi olan sandık rehberi dağıtılmış . 

5- Muş Malazgirt Kızılyusuf Köy Muhtarı zorla açık oy kullandırmış. 

6- Ceylanpınar Aydoğdu Mah. sandık görevlimiz dövülerek çıkarıldı.

7- Elazığ Palu’da tercih mühürü yerine evet mühürü kullanıldı.

8- Van ili Gürpınar ilçesinde askerler silahlı bir şekilde oy kullanıyorlar. 

9- Ağrı ili Büyükyazı’da seçmenler açık oy kullanılmasına zorlanıyor.

10- Elazığ Arıcak Karataş’ta açık oy kullanılmasına zorlanıyor. 

11-Saat. 10.10Erzurum Karayazı Çelikli köyünde askerler okulun içinde baskı amacıyla dolaşıyor. 

12- Saat: 10.10 Ankara  Çankaya Eşref Bitlis Ortaokulu girişinde AKP’liler ve MHP’liler ortak masa kurarak seçmenlere propaganda yapıyorlar. 

13- Saat: 10.15 Urfa Siverek Çığırık Köyü Raif Mumcu İlköğretim Okulu’nda silah zoruyla açık oy kullanımı gerçekleştiriliyor.

14- Saat:10.20 Bingöl Sudüğünü köyünde 1295 ve 1294 numaralı sandıklarda açık oy kullanımı zorlanıyor. 

15- Saat: 10.30 Iğdır Yukarı Erhacı köyünde açık oy kullanımı zorlanıyor. 

16-  Saat: 10.30  Erzurum Horasan sandık kurulu üyelemizi dövüp okuldan atmışlar. üyemiz Mukadder Yıldız suç duyurusunda bulundu. 

17- Diyarbakır Kayapınar talaytepede 2 okul sorumlusu gözaltına alındı.

18- Urfa Ceylanpınar ŞAVATA köyğnde HDP’li sandık kurulu üyesi darp edildi.

19- Saat : 10.50 Muş Korkut Oğulbağı Köyü muhtar başkalarının yerine oy kullanıyor . 

20- Saat:11.00 Diyarbakır Çermik Yabanardılı köyünde husumetli iki ailenin seçim yüzünden tartışması sonucu çıkan kavgada 2 ölü 4 yaralı olduğu bilgisi ulaştı. 

21- Erzurum Karayazı Anıtlı Mah. okulunda ( tek sandık var)  Akpliler açık oy kullandırtıyor.ilçe genelinde açık oy kullandırma haberleri geliyor. 

22- 11.26 Van Erek Toki ilkokulunda HDP’li müşahitler okul alanından zorla çıkartılıyor. 

23- Ağrı Eleşkirt Toprakkale köyünde muhtarlar açık oy kullandırtıyor.

24- Şanlıurfa Suruç Süleyman Şah Ortaokulunda 1058 nolu sandıkta üyelerimizin tehdit edildiği bilgisi geliyor. seçmen olmayan kişiler de oy kullanmışlar, tutanak tutulmuş.

25- şanlıurfa Suruç GAB Anadolu Lisesi yine seçmen olmayan kişiler oy kullanmış, Akpli vekil İbrahim Halil Yıldız ile giden kalabalıkları oy kullandığı. Sandık kurulu üyelerimizin kalabalık tarafından tehdit edildiği için müdahale edemedikleri ancak  oy kullanıldıktan sonra tutanak tutulduğu bilgisi geliyor. 

26- batman Tilmerç Toki Kazım Karabekir ilkokulunda Polis memurlarının silahlarıyla kabin çevresinde olduğu söyleniyor. 

27-Midyat’da sarıköy’de açık oy kullanlıyor. Kızıltepe’de iki hdp’li gözaltına alındı. Xerabê Bava Köyü’nde yoğun bir baskı söz konusu

28- Şırnak merkez yeniaslanbasar koyunde korucubaşı ve AKP’li muhtar sandık başında oturmuş blok oy kullanılmış…

29- Van Özalp 3 Nisan Ortaokulunda emniyet amiri, HDP görevlisini okul dışına çıkardı

30- Şanlıurfa’da köylerde muhtarlara talimat verildiği neredeyse tüm köylerde paket oy kullanıldığı Eyyübiye ilçesi Aşağı Koçlu köyü eşbaşkanının aktarımına göre polisin sandık başından gitmesini istenildiği  ve bu itiraz üzere okuldan çıkarıldığı bilgisi var. (sosyal medyaya da yansıyan video linki)  Av. Faruk Yaygın itiraz etmiş. 

31- Diyarbakırın tüm okullarında sınıfların kapısına polisler masa ve sandalye koyarak oturup bekledikleri bilgisi geliyor.

32- Diyarbakır Molla Gülhan ilkokulunda müşahitler içeri alınmadığı, seçim kuruluna yapılan itirazlar sonucu sorunun giderildiği öğrenildi.

33- Şanlıurfa Suruç, Atatürk İlkokulu 1179 nolu sandıkta seçmen olmayan 8 kişi oy kullanmış, akp Vekili İbrahim Halil Yıldız’ın bu sandığı da ziyaret ettiği bilgileri geliyor. 

34- Saat:12.00 Horasan ilçesinde HDP’li sandık görevlisi Mukadder Yıldız AKP’liler tarafından darp edildi.

35- Erzurum Köprüköy ilçesi, Akçam Köyü’nde muhtar M.Reşit Karataş seçmenlere tehditle açık oy kullandırttığı bilgisi geliyor.

36-Diyarbakır bağlar Milli eğitim vakfı imam hatip ortaokulunda müşahitler gerekçesiz çıkarıldığı bilgisi geldi. 

37- Mardin Derik Akıncılar köyü toplu oy kullandırılıyor.

38- Diyarbakır Çınar Dişlibaşak köyü muhtarı sandık başında evet oyu kulanılması için baskı yapıyor. 

39-Siverek Şekerli köyü muhtarı seçmen kağıtlarını alıp kendisi evet oyu kullanıyormuş,bir seçmen arayıp bildirdi. sandık kurulu üyemize durum aktarıldığında  itirazlarının dikkate alınmadığını, ağır tehdit aldığını bildirdi. 

40- Urfa Siverek Günhisar köyü açık oy kullandırtılıyor. 

41- Diyarbakır Bağlar’da İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesi’nde Polisler okul sorumlularını ve sandık görevlilerini dışarı çıkarıyor. Ali Kuşçu orta okulunda müşahitler dışarı çıkarılıyor.  Molla Gürhani ilk okulunda müşahitler kapının önünde tutuluyor.  Karacadağ imam hatip lisesi ve Milli eğitim vakfı ilk okulunda sandık görevlileri dışarı çıkarılıyor. Karacadağ orta okulu sandık sorumluları dışarı çıkarılıyor. Mesut yılmaz ortaokulunda müşahit kartları elle yazıldığından dolayı dışarı çıkarılıyor.

42- Muş Hasköy Düzkışla Belde başkanı açık oy kullanması konusunda halkı tehdit ettiği, ve Düzkışla İlkokulunda birçok kişinin açık oy kullanıldığını bir seçmen arayarak bildirdi. Hasköy ilçe merkezinde de açık oy kullanımı söz konusuymuş

43- Urfa Suruç Küçükova taşlıköy de açık oy kullandırılıyor. 

44- Bursa Yıldırım ilçesi, Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu 2372 nolu sandıkta mühürde “tercih” yerine “evet” yazdığı tespit edildi. itiraz ediliyor. 

45- Ankara Çankaya dikmen izciler ortaoulunda akpli görevliler yanlarında akp logolu kart taşıdıkları için bir seçmenin itiraz etmesi üzerine kavga çıkmış ve görevli nedim celasun gözaltına alınmıştır.

46-  İSTANBUL AVCILAR FİRUZKÖY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ‘nde başkasının yerine imza atmış 4 kişi tespit edilmiş ve tutanak tutulmuş.. . İkisi resmileştirilmiş.

47- İSTANBUL Bağlar Fatih ortaokulu sorumlusu Sedat Köse gözaltına alındı. 

48- Saat:13.00 Batman Kozluk’a bağlı oyuktaş köyünde muhtar 1 kişinin tüm aile adına oy kullanmasına izin vermiş Köy muhtarı ve jandarma Sandık görevlimiz SELAHATTİN MUTLU’yu darp edilerek dışarı çıkartmış ve açık toplu evet oyu kullanılmış. sandık görevlisi can güvenliğinin  olmadığın beyan ediyor. 

49- Urfa Suruç Anadolu lisesi 1067 numaralı sandıkta görevli sandık kurulu üyemiz polislerin zorla fazladan oy kullanmasına izin vermediği için tehdit edildi. 

50- Mersin’de AkP’nin seçim aracı okul çevrelerinde giydirilmiş olarak durduğu görüldü. İlçe Seçim Kurulu’na şikayet edildi. 

51- Şanlıurfa Suruç, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1147 nolu sandıktan 130 tane oy çalınıp, yerine başka oyların konulduğu bilgisi geldi. itiraz edildi. 

Yabancı Heyetlere İlişkin İhlaller:

52- Diyarbakır’da iki heyet var. Birincisi EFA (European Free Alliance) üyesi, sabah saatlerinde Şehitlik ve Bağlar’daki okul ziyaretlerinde engel çıkarılmamış, daha sonra Bağlar’da başka okulları ziyaretleri görevlilerce engellendi. İkincisi İsviçre heyeti. Bunlara da önce sorun çıkarılmıyor sonra okul ziyaretleri engelleniyor, merkezde hiçbir okula sokulmamışlar.

53- Batman’da iki avukat ve bir gazeteciden oluşan İtalyan heyeti var. 3 okulu ziyaret ettiler sonraki okullarda ‘Valilik kararı var’ denerek engellendiler.

54- Mardin’de Fransız heyet var. Şehre girerken uzun süre bekletildiler. Grubu ikiye ayırmışlar; Midyat/Yeşildere/Nusaybin bölgesinde izin vermiyoruz diye engellemişler.

55- Resmi AGİT heyeti; 2 kişi, Diyarbakır Sur’da okula alınmadı. 35 dakikadır bekletiliyorlar.

56- İstanbul’da eksik oyların evet sayılacağına ilişkin tutanağın bazı sandık başkanlarına imzalatıldığı bilgisi geldi. Sandık başkanı hataen imzaladığını söyleyerek tutanağı imha etmiş, bu durum yine tutanak altına alınmıştır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Yoleri: Cezalandırılmamış her olayın sorumlusu devlettir

AleviNet

Published

on

İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri Suruç katliamından sonraki süreci değerlendirerek, “Suruç katliamının ardından savcıya avukatlar bir liste vererek yeni katliamların önlemesini istemişti ama savcılık yapmadı, ardından Ankara katliamı yaşandı. Devlet bunlarla yüzleşmeli” dedi.

Suruç katliamının ardından ülkede katliamlar zinciri yaşandı. Katliamın ardından uzunca bir süre dosyaya gizlilik kararı konuldu. Soruşturma açıldığında ve kovuşturmaya dönüştüğünde ise gerçek sorumlular yargılanmadı, yargılanmıyor.
Suruç davasını ve IŞİD katliamı davalarını İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri ETHA’ya değerlendirdi.
Cezasızlığın, daha önce yaşanan katliamlarda olduğu gibi Suruç katliamında da karşılarına çıktığını belirten Yoleri, “Gerçek sorumlular yargılanmadı, tetikçiler korundu ve bağlantıları gizlendi. Bu yaklaşım katliamları besleyen yaklaşımın bir parçasıydı. Katliamları besleyen ve yenilerine zemin hazırlayan bu yaklaşımın hemen ardından Ankara Gar katliamının yaşanması ile kendisini somut olarak da göstermiş oldu. Suruç katliamını soruşturan savcıya henüz Ankara Gar katliamı yaşanmadan aylar önce verilen dilekçelerde isimler ve bağlantılardan söz edilmiş ve savcılığın gerek Suruç katliamını aydınlatması, gerek yeni katliamları önlemesi için önlemler alması istenmişti. Ancak; savcılık iddiaları araştırma gayretine bile girmedi” dedi.
‘DEVLETİN YÜZLEŞMEKTEN KAÇMASI KABUL EDİLEMEZ’
Avukatların verdiği o dilekçelerde sözü edilen kişilerin Ankara’da 101 kişinin yaşamını yitirdiği katliamı gerçekleştirdiğini katliam yaptığını vurgulayan Yoleri, sözlerine şöyle devam etti: “Sonra peşi sıra yeni katliamlar geldi. Davalar sırasında kimi sanıklar ve tanık anlatımları emniyet ve istihbarat içindeki bağlantılara da işaret etti. Ama ne siyasetin ne yargının tutumu değişmedi. Ne hukuk ne insan hakları bakımından kabul edilebilir bir durum yok ortada. Cezasızlık, suç işleyen devlet görevlilerinin ve bağlantılarının korunması ve gizlenmesi, işlenen insanlığa karşı suçlar da bile devletin yüzleşmekten kaçması kabul edilemez. Nitekim sorumluları açığa çıkartılmamış, yargılanmamış, cezalandırılmamış her olayın sorumlusu devlettir.”
Etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini söyleyen İHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gülseren Yoleri, gerçeklerin açığa çıkması, sorumluların yargılanması ve cezalandırılması gibi süreçlerin takibi için de Meclis’te araştırma komisyonlarının kurulması gerektiğini vurguladı.
KAYNAK ETHA
Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Senato’da Trump’a yaptırım baskısı

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle Ankara-Washington hattında gerginlik sürerken, Amerikan Senatosunda Türkiye’ye yaptırım uygulanması için Başkan Donald Trump’a yönelik baskı artıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın S-400’lerin Türkiye’ye sevkiyatının başlamasının ardından Türkiye’nin F-35 savaş uçakları üretim programından çıkarılacağını açıklaması, ancak diğer yandan başka yaptırımların şu an gündemde olmadığı mesajını vermesi dikkat çekmişti. Washington yönetimi önceki süreçte S-400’leri teslim alması durumunda Türkiye’ye yönelik “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası” (CAATSA) kapsamında ekonomik yaptırımlar uygulama tehdidinde bulunmuştu.

Amerikan Senatosunun Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeleri, Rusya ile askeri işbirliği yapanlara yönelik CAATSA yaptırımlarının devreye sokulmasını talep etti.

Cumhuriyetçi senatörlerden tasarı

Cumhuriyetçi senatörler Rick Scott ve Todd Young’ın hazırladığı tasarıda Türkiye’nin S-400’leri teslim almasının Amerikan güvenlik çıkarları açısından “doğrudan ve karanlık bir tehdit” olduğu belirtilerek “CAATSA yasası kapsamındaki yaptırımların tamamıyla uygulanması” talep ediliyor. Tasarıda ayrıca Amerikan yönetimi, “Rusya kaynaklı tehditleri tartışmak ve Türkiye’nin NATO içindeki varlığının devamı konusunda ciddi bir şekilde düşünmek” amacıyla NATO’da istişareler başlatmaya çağrıldı.

Diğer yandan Senato Dış İlişkiler Komitesinin Demokrat üyesi Bob Menendez, Türkiye’yi F-35 programından çıkarmanın yeterli olmadığını savunarak “Yasa, Rusya Federasyonu’nun savunma ve istihbarat sektörleriyle yapılan önemli işlemleri çok açık bir şekilde yaptırımla cezalandırma yetkisi vermektedir, ki S-400’lerin teslimatı da şüphesiz önemli bir işlemdir” diye konuştu.

Menendez, Trump’ın CAATSA yaptırımlarını devreye sokmayı reddetmesi durumunda Amerikan yönetimini Türkiye’ye yaptırım uygulamaya zorlayacak bir yasa tasarısı sunacağını açıkladı.

12 yaptırım seçeneği

2017 yılında yürürlüğe giren CAATSA, ABD Başkanına 12 yaptırım seçeneğinden beşini seçme imkanı tanıyor. Bu seçenekler arasında vizelerin iptali, Amerikan İhracat-İthalat bankası kredilerine erişimin engellenmesi, Amerikan mali sistemi ile işlemlerin yasaklanması, ihracat lisansı verilmemesi gibi yaptırımlar yer alıyor. Ancak CAATSA’nın yaptırımların uygulanması ya da feragatle ilgili bir zaman çizelgesi içermemesi nedeniyle Trump’ın yaptırımları süresiz erteleme imkanı da bulunuyor.

rtr/BK,ET

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Suruç katliamı: 4 yıldır gelmeyen adalet

AleviNet

Published

on

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla Suruç’tan Kobanê’ye gidecek gençler 20 Temmuz 2015 günü, saat 11.30 sularında Amara Kültür Merkezi bahçesinde toplandı. Basın açıklaması yapıldığı sırada gençlerin arasına giren, Abdurrahman Alagöz adlı DAİŞ üyesinin kendisini patlatması ile 33 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi de yaralandı.

DAİŞ’in Suruç’ta yaptığı katliam öncesi 5 Haziran 2015’te Amed’deki HDP’nin seçim mitinginde de bir bombalı saldırı olmuş 5 kişi yaşamını yitirmişti. Fakat Suruç’ta yaşanan ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği bu patlama, Türkiye’nin yakın tarihindeki en büyük saldırılardan biri oldu. Suruç katliamının izleri henüz geçmeden 10 Ekim 2015’te Ankara’da ‘barış’ demek için bir araya gelen insanların arasında patlayan 2 canlı bomba, 102 kişiyi katletti, yüzlerce kişinin de yaralanmasına sebep oldu.

Aradan geçen 4 yıla rağmen birbirine bağlantılı bu katliamların hesabı henüz sorulmadı. Uzun yargılamalar, gizlilik kararları davaların işleyişini sekteye uğratırken yeni katliamlara da kapı araladı.

İLK DURUŞMA 21 AY SONRA YAPILDI

İlk olarak soruşturma için 18 ay sürecek bir gizlilik kararı alındı. Bu süreçte 15 kişi ile başlayan soruşturma kapsamı DAİŞ üyesi üç kişi ile devam etti. Katliamdan 21 ay sonra ise davanın ilk duruşması görüldü. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığınca saldırıdan 18 ay sonra hazırlanan 213 sayfalık iddianamede, 3 şüpheli hakkında 104’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. İddianamede failler olarak, eylemi gerçekleştiren DAİŞ üyesi Abdurrahman Alagöz, yine 10 Ekim 2015 Ankara saldırısını da planlayan ve Antep’teki bir hücre evine yapılan baskında kendilerini patlattıkları iddia edilen Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun dosyaya eklenirken, firari olduğu belirtilen Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı’nın da isimleri yer aldı. Haklarında arama kararı çıkartılan İlham Balı ve Deniz Büyükçelebi’nin ise Suriye’de DAİŞ’e katıldığı belirtildi. Davanın yargılanan tek sanığı ise 10 Ekim katliamı faillerinden Yakup Şahin oldu. Suruç davasının ilk duruşması 4 Mayıs 2017’de Hilvan Adliyesi Urfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Fakat davanın tek tutuklu sanığı Yakup Şahin aynı gün 10 Ekim davasının da görülmesi sebebiyle Suruç davası sanıksız başladı.

SANIK MAHKEMEYE HİÇ GETİRİLMEDİ

İlk duruşmaya sanıksız ve okunmayan iddianame ile başlayan dava, 14 Temmuz 2017’de devam etti. Tek tutuklu tanık Yakup Şahin yine mahkeme salonuna getirilmezken aileler bu karara tepki gösterdi. Fakat SEGBİS (Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi) ile davaya katılan sanık ailelere, “İster katılırım, ister katılmam” diye cevap verdi.

Mahkeme heyeti ise sanık Yakup Şahin’in SEGBİS üzerinden duruşmaya katılmasının sağlıklı bir ifade için yeterli olmayacağına kanaat getirerek bir dahaki duruşmaya katılması kararını verdi. Davanın ikinci duruşmasında Sanık Şahin’in getirilmesine karar verilse de 13 Kasım 2017 tarihli 3. duruşmaya tutuklu tek sanık yine çıkarılmadı. Sanık Yakup Şahin sonrasında da 9 duruşma boyunca SEGBİS yöntemiyle davaya katılarak mahkeme salonuna hiç gelmedi.

Katliamın tek tutuklu sanığı yargılanırken ilişkide olduğu düşünülen isimler ise tanık olarak dinlendi. Bunlardan biri de İmam Abdullah Ömer Arslan’dı. Davanın 7. duruşmasında Urfa Halfeti’ye bağlı Gürkuyu köyünde imam olduğunu belirten Arslan’ın ifadesi de SEGBİS üzerinden alındı. Katliamın yaşandığı gün, olay yeri yakınlarında vatandaşlarca yakalanan Arslan’ın sırt çantasından DAİŞ’in olduğu düşünülen bir bayrak çıkmış fakat ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı. Arslan’ın aynı gün Ankara’nın Gölbaşı ilçesine tayini çıkarılmıştı. İmam Arslan’ın tanık olarak dinlendiği mahkemede avukatların tutuklanma talebi reddedildi.

Öte yandan 9 Mayıs’ta görülen son davada, olay günü görüntülerinin 5 saatlik kısmının dosyada olmadığı ortaya çıktı. Dava ise 7 Ağustos 2019’a ertelendi.

POLİSE TAKSİTLİ PARA CEZASI

Suruç Asliye Mahkemesi’nde görülen “Görevi kötüye kullandığı” gerekçesi ile yargılanan dönemin ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal’a “görevi ihmal ve kötüye kullanma” suçundan 7 bin 500 TL para cezası verildi, ceza 12 takside bölündü.

Yine görevi kötüye kullanmaktan yargılanan ve son olarak geçtiğimiz 12 Temmuz’da Suruç Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen, Suruç Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Terörle Mücadele ve Asayiş birimlerinden sorumlu polisler Ali Koçak ve Ahmet Oğuz Davarcı’nın yargılandığı davada mahkeme heyeti, olay öncesi 13 günün kamera kayıtları ve polis telsiz konuşmalarını istedi. Mahkeme daha sonra duruşmayı 4 Şubat 2020´ye erteledi.

FAİLLERİN BAĞLANTILARI

Suruç katliamını gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz, “terör nitelikli şahıs” sıfatıyla aranmasına ve kaydının 16 Haziran’dan itibaren Suruç Emniyet Müdürlüğü’nde olmasına rağmen, 20 Temmuz günü bombalı saldırıyı gerçekleştirdi. 20 yaşındaki canlı bomba Alagöz ve ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün DAİŞ’e katıldıkları emniyet kayıtlarında yer alırken; kardeşlerin Amed saldırısını gerçekleştiren DAİŞ’li Orhan Gönder’in ailesinin yaşadığı eve 200-300 metre mesafede bakkal açtıkları da ortaya çıktı. Orhan Gönder ve Abdurrahman Alagöz’ün Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2014 yılında Mustafa Dokumacı’nın da aralarında bulundukları 22 kişi hakkında “El Kaide ve Çatışma Bölgeleri ile İrtibatlı Gruplar” konulu soruşturmayla bağlantılı olduğu ileri sürüldü.

Suruç’un yanı sıra Ankara’daki barış mitingi, HDP Amed mitingi ve İstiklal Caddes’inde yapılan bombalı saldırıların planlayıcısı, Antepli “IŞİD emiri” olduğu iddia edilen Yunus Durmaz’ın da 19 Mayıs’ta Antep’teki bir eve düzenlenen operasyonda üzerindeki bombayı patlatarak öldüğü iddia edildi. Aynı operasyonda gözaltına alınan kardeşi Hacı Ali Durmaz ifadesinde yaptıkları saldırıları anlattı. Ankara barış mitinginin yanı sıra Suruç saldırısını da kendilerinin gerçekleştirdiğini söyledi.

Asıl ilginç olan Emniyet’in 2009 yılından beri Yunus Durmaz’dan haberi olmasıydı. MİT’in savcılığa sunduğu raporlarda Durmaz hakkında 2009’da El Kaide üyesi olarak Antep Havalimanında gözaltına alındığı; Mayıs 2015 itibarıyla Antep’te DAİŞ faaliyetlerinde çalıştığından söz ediliyor, ayrıca “Temmuz 2015’te Suriye’de bulunmuştur” deniyordu. MİT, bu faaliyetleri Emniyet Genel Müdürlüğü’ne (EGM) bildirdiğini de belirtiyordu. Ankara ve Suruç katliamlarının bir numaralı planlayıcıları Yunus Durmaz ve Halil İbrahim Durgun, Antep’te yapılan ayrı ayrı operasyonlarda ölü ele geçirildi. Emniyet her ikisinin de kendisini patlattığını açıkladı. Bu kilit isimlerin neden sağ olarak ele geçirilmediği ve yürütülen operasyonların detayları bilinmiyor.

Öte yandan DAİŞ’in Türkiye emirlerinden Ebu Ubeyde kod adlı ile QSD’nin elinde bulunan İlyas Aydın, İstanbul DAİŞ Ana Davası kapsamından hazırlanan iddianamede “örgütün İstanbul lideri” olarak geçiyor. İlyas Aydın, Ankara ve Suruç katliamları dâhil örgütün yakarak öldürdüğü iki Türk askeri hakkında MİT’le toplantı yaptıklarını ve birçok kez Türkiye’ye geçişlerinin sağlandığını da itiraf ediyordu.

KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLER

Koray Çapoğlu, Cebrail Günebakan, Hatice Ezgi Sadet, Uğur Özkan, Nartan Kılıç, Veysel Özdemir, Nazegül Boyraz, Kasım Deprem, Alper Sapan, Cemil Yıldız, Okan Pirinç, Ferdane Kılıç, Yunus Emre Şen, Çağdaş Aydın, Alican Vural, Osman Çiçek, Mücahit Erol, Medali Barutçu, Aydan Ezgi Salcı, Nazlı Akyürek, Serhat Devrim, Ece Dinç, Emrullah Akhamur, Murat Yurtgül, Erdal Bozkurt, İsmet Şeker, Süleyman Aksu, Büşra Mete, Duygu Tuna, Polen Ünlü, Nuray Koçan, Vatan Budak, Mert Cömert.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI