Connect with us

Haberler

HDP’den referandumdaki ihlaller için rapor

Published

on

HDP’nin referandumdaki ihlallri rapor haline getirdi.Bu rapora göre referandumda 56 ihlal tespit edildi.HDP’nin hazırladığı rapora göre ihlaller şöyle:

1- Pek çok ilden gelen bilgilere göre sandıklarda seçmen sayısından az oy pusulası mevcut. 

2- Mersin’de müşahitlerimizin okullara girişi engellenmeye çalışılıyor. 

3- Cizre’de bazı okullara müşahitlerin alınmamış. itiraz üzerine polisler üst arama yaparak müşahitleri okullara almış. 

4- Çorlu Bahçelievler Ticaret Meslek Lisesi içinde AKP amblemi olan sandık rehberi dağıtılmış . 

5- Muş Malazgirt Kızılyusuf Köy Muhtarı zorla açık oy kullandırmış. 

6- Ceylanpınar Aydoğdu Mah. sandık görevlimiz dövülerek çıkarıldı.

7- Elazığ Palu’da tercih mühürü yerine evet mühürü kullanıldı.

8- Van ili Gürpınar ilçesinde askerler silahlı bir şekilde oy kullanıyorlar. 

9- Ağrı ili Büyükyazı’da seçmenler açık oy kullanılmasına zorlanıyor.

10- Elazığ Arıcak Karataş’ta açık oy kullanılmasına zorlanıyor. 

11-Saat. 10.10Erzurum Karayazı Çelikli köyünde askerler okulun içinde baskı amacıyla dolaşıyor. 

12- Saat: 10.10 Ankara  Çankaya Eşref Bitlis Ortaokulu girişinde AKP’liler ve MHP’liler ortak masa kurarak seçmenlere propaganda yapıyorlar. 

13- Saat: 10.15 Urfa Siverek Çığırık Köyü Raif Mumcu İlköğretim Okulu’nda silah zoruyla açık oy kullanımı gerçekleştiriliyor.

14- Saat:10.20 Bingöl Sudüğünü köyünde 1295 ve 1294 numaralı sandıklarda açık oy kullanımı zorlanıyor. 

15- Saat: 10.30 Iğdır Yukarı Erhacı köyünde açık oy kullanımı zorlanıyor. 

16-  Saat: 10.30  Erzurum Horasan sandık kurulu üyelemizi dövüp okuldan atmışlar. üyemiz Mukadder Yıldız suç duyurusunda bulundu. 

17- Diyarbakır Kayapınar talaytepede 2 okul sorumlusu gözaltına alındı.

18- Urfa Ceylanpınar ŞAVATA köyğnde HDP’li sandık kurulu üyesi darp edildi.

19- Saat : 10.50 Muş Korkut Oğulbağı Köyü muhtar başkalarının yerine oy kullanıyor . 

20- Saat:11.00 Diyarbakır Çermik Yabanardılı köyünde husumetli iki ailenin seçim yüzünden tartışması sonucu çıkan kavgada 2 ölü 4 yaralı olduğu bilgisi ulaştı. 

21- Erzurum Karayazı Anıtlı Mah. okulunda ( tek sandık var)  Akpliler açık oy kullandırtıyor.ilçe genelinde açık oy kullandırma haberleri geliyor. 

22- 11.26 Van Erek Toki ilkokulunda HDP’li müşahitler okul alanından zorla çıkartılıyor. 

23- Ağrı Eleşkirt Toprakkale köyünde muhtarlar açık oy kullandırtıyor.

24- Şanlıurfa Suruç Süleyman Şah Ortaokulunda 1058 nolu sandıkta üyelerimizin tehdit edildiği bilgisi geliyor. seçmen olmayan kişiler de oy kullanmışlar, tutanak tutulmuş.

25- şanlıurfa Suruç GAB Anadolu Lisesi yine seçmen olmayan kişiler oy kullanmış, Akpli vekil İbrahim Halil Yıldız ile giden kalabalıkları oy kullandığı. Sandık kurulu üyelerimizin kalabalık tarafından tehdit edildiği için müdahale edemedikleri ancak  oy kullanıldıktan sonra tutanak tutulduğu bilgisi geliyor. 

26- batman Tilmerç Toki Kazım Karabekir ilkokulunda Polis memurlarının silahlarıyla kabin çevresinde olduğu söyleniyor. 

27-Midyat’da sarıköy’de açık oy kullanlıyor. Kızıltepe’de iki hdp’li gözaltına alındı. Xerabê Bava Köyü’nde yoğun bir baskı söz konusu

28- Şırnak merkez yeniaslanbasar koyunde korucubaşı ve AKP’li muhtar sandık başında oturmuş blok oy kullanılmış…

29- Van Özalp 3 Nisan Ortaokulunda emniyet amiri, HDP görevlisini okul dışına çıkardı

30- Şanlıurfa’da köylerde muhtarlara talimat verildiği neredeyse tüm köylerde paket oy kullanıldığı Eyyübiye ilçesi Aşağı Koçlu köyü eşbaşkanının aktarımına göre polisin sandık başından gitmesini istenildiği  ve bu itiraz üzere okuldan çıkarıldığı bilgisi var. (sosyal medyaya da yansıyan video linki)  Av. Faruk Yaygın itiraz etmiş. 

31- Diyarbakırın tüm okullarında sınıfların kapısına polisler masa ve sandalye koyarak oturup bekledikleri bilgisi geliyor.

32- Diyarbakır Molla Gülhan ilkokulunda müşahitler içeri alınmadığı, seçim kuruluna yapılan itirazlar sonucu sorunun giderildiği öğrenildi.

33- Şanlıurfa Suruç, Atatürk İlkokulu 1179 nolu sandıkta seçmen olmayan 8 kişi oy kullanmış, akp Vekili İbrahim Halil Yıldız’ın bu sandığı da ziyaret ettiği bilgileri geliyor. 

34- Saat:12.00 Horasan ilçesinde HDP’li sandık görevlisi Mukadder Yıldız AKP’liler tarafından darp edildi.

35- Erzurum Köprüköy ilçesi, Akçam Köyü’nde muhtar M.Reşit Karataş seçmenlere tehditle açık oy kullandırttığı bilgisi geliyor.

36-Diyarbakır bağlar Milli eğitim vakfı imam hatip ortaokulunda müşahitler gerekçesiz çıkarıldığı bilgisi geldi. 

37- Mardin Derik Akıncılar köyü toplu oy kullandırılıyor.

38- Diyarbakır Çınar Dişlibaşak köyü muhtarı sandık başında evet oyu kulanılması için baskı yapıyor. 

39-Siverek Şekerli köyü muhtarı seçmen kağıtlarını alıp kendisi evet oyu kullanıyormuş,bir seçmen arayıp bildirdi. sandık kurulu üyemize durum aktarıldığında  itirazlarının dikkate alınmadığını, ağır tehdit aldığını bildirdi. 

40- Urfa Siverek Günhisar köyü açık oy kullandırtılıyor. 

41- Diyarbakır Bağlar’da İBB Kiptaş Meslek Tercih Lisesi’nde Polisler okul sorumlularını ve sandık görevlilerini dışarı çıkarıyor. Ali Kuşçu orta okulunda müşahitler dışarı çıkarılıyor.  Molla Gürhani ilk okulunda müşahitler kapının önünde tutuluyor.  Karacadağ imam hatip lisesi ve Milli eğitim vakfı ilk okulunda sandık görevlileri dışarı çıkarılıyor. Karacadağ orta okulu sandık sorumluları dışarı çıkarılıyor. Mesut yılmaz ortaokulunda müşahit kartları elle yazıldığından dolayı dışarı çıkarılıyor.

42- Muş Hasköy Düzkışla Belde başkanı açık oy kullanması konusunda halkı tehdit ettiği, ve Düzkışla İlkokulunda birçok kişinin açık oy kullanıldığını bir seçmen arayarak bildirdi. Hasköy ilçe merkezinde de açık oy kullanımı söz konusuymuş

43- Urfa Suruç Küçükova taşlıköy de açık oy kullandırılıyor. 

44- Bursa Yıldırım ilçesi, Akıncıtürk İhsan Dikmen İlkokulu 2372 nolu sandıkta mühürde “tercih” yerine “evet” yazdığı tespit edildi. itiraz ediliyor. 

45- Ankara Çankaya dikmen izciler ortaoulunda akpli görevliler yanlarında akp logolu kart taşıdıkları için bir seçmenin itiraz etmesi üzerine kavga çıkmış ve görevli nedim celasun gözaltına alınmıştır.

46-  İSTANBUL AVCILAR FİRUZKÖY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ ‘nde başkasının yerine imza atmış 4 kişi tespit edilmiş ve tutanak tutulmuş.. . İkisi resmileştirilmiş.

47- İSTANBUL Bağlar Fatih ortaokulu sorumlusu Sedat Köse gözaltına alındı. 

48- Saat:13.00 Batman Kozluk’a bağlı oyuktaş köyünde muhtar 1 kişinin tüm aile adına oy kullanmasına izin vermiş Köy muhtarı ve jandarma Sandık görevlimiz SELAHATTİN MUTLU’yu darp edilerek dışarı çıkartmış ve açık toplu evet oyu kullanılmış. sandık görevlisi can güvenliğinin  olmadığın beyan ediyor. 

49- Urfa Suruç Anadolu lisesi 1067 numaralı sandıkta görevli sandık kurulu üyemiz polislerin zorla fazladan oy kullanmasına izin vermediği için tehdit edildi. 

50- Mersin’de AkP’nin seçim aracı okul çevrelerinde giydirilmiş olarak durduğu görüldü. İlçe Seçim Kurulu’na şikayet edildi. 

51- Şanlıurfa Suruç, Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 1147 nolu sandıktan 130 tane oy çalınıp, yerine başka oyların konulduğu bilgisi geldi. itiraz edildi. 

Yabancı Heyetlere İlişkin İhlaller:

52- Diyarbakır’da iki heyet var. Birincisi EFA (European Free Alliance) üyesi, sabah saatlerinde Şehitlik ve Bağlar’daki okul ziyaretlerinde engel çıkarılmamış, daha sonra Bağlar’da başka okulları ziyaretleri görevlilerce engellendi. İkincisi İsviçre heyeti. Bunlara da önce sorun çıkarılmıyor sonra okul ziyaretleri engelleniyor, merkezde hiçbir okula sokulmamışlar.

53- Batman’da iki avukat ve bir gazeteciden oluşan İtalyan heyeti var. 3 okulu ziyaret ettiler sonraki okullarda ‘Valilik kararı var’ denerek engellendiler.

54- Mardin’de Fransız heyet var. Şehre girerken uzun süre bekletildiler. Grubu ikiye ayırmışlar; Midyat/Yeşildere/Nusaybin bölgesinde izin vermiyoruz diye engellemişler.

55- Resmi AGİT heyeti; 2 kişi, Diyarbakır Sur’da okula alınmadı. 35 dakikadır bekletiliyorlar.

56- İstanbul’da eksik oyların evet sayılacağına ilişkin tutanağın bazı sandık başkanlarına imzalatıldığı bilgisi geldi. Sandık başkanı hataen imzaladığını söyleyerek tutanağı imha etmiş, bu durum yine tutanak altına alınmıştır.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haberler

Almanya’da çocuklara başörtüsü yasağı tartışması

Published

on

Avusturya Parlamentosu’nun dün aldığı ilköğretim öğrencilerine yönelik başörtüsü yasağı kararı Almanya’da tartışmalara yol açtı. Göç ve Uyumdan Sorumlu Devlet Bakanı Annette Widmann-Mauz, Almanya’da da ilköğretim öğrencisi çocuklara başörtüsü yasağı getirilmesinin gündeme gelmesi gerektiğini ifade ederek, “Küçük kızların başörtüsü takması saçmalık. Müslümanların çoğu da böyle düşünüyor. Ailelerle diyalog kurmaktan yasağa kadar, çocukları korumak için tüm önlemlerin düşünülmesi ve uygulanması gerekiyor” dedi.

Annette Widmann-Mauz

Annette Widmann-Mauz

Almanya’da hükümeti oluşturan koalisyonun ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) içinden Avusturya Parlamentosu’nun kararına destek veren siyasetçiler var. Partinin aile politikaları uzmanı Leni Breymaier başörtüsü yasağını olumlu bulduğunu belirterek, “Bu bana göre dini olmaktan öte toplumsal bir sorun, bir eşitlik sorunu” ifadesini kullandı.

Weinberg’ten anayasal hak vurgusu

Koalisyonun büyük ortağı Hristiyah Birlik Partileri’nin (CDU/CSU) aile politikaları sözcüsü Marcus Weinberg ise Avusturya örneğinde görülen tarzda bir başörtüsü yasağına mesafeli yaklaştı. Weinberg kız çocuklarına toptan bir yasak getirmenin, inancı gereği örtünmeye karar veren kızları mağdur edeceğini ve bunun da anayasada çerçevesi çizilen dini inancını özgürce yaşama hakkıyla ters düştüğünü belirtti.

Marcus Weinberg

Marcus Weinberg

Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz-Peter Meidinger ise çocuklara aileleri tarafından başörtüsü takmaları için baskı yapıldığını dile getirerek, “Okulda başörtüsü takmak, daha çocuk yuvalarında ve ilkokulda görsel bir ayrım yarattığı için uyuma zarar vermektedir” dedi.

Lamya Kaddor

Lamya Kaddor

Yasak yerine ikna

İslam bilimci Lamya Kaddor ise yasak uygulamasının yanlış bir yol olduğunu savunarak, böyle bir adımın kutuplaştırıcı olduğunu ve çocuk üzerinde aile ile okul arasında seçim yapma baskısı getirdiğini dile getirdi. Kaddor, konunun çözülmesi için pedagojik yollarla ailelere ulaşılmasını ve bu buluşmalara cami derneklerinin de davet edilmesini tavsiye etti.

KNA / ET,HT

© Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

Haberler

Ezidi kadınlar çocuklarının kabul edilmesini istiyor

Published

on

IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğratılmasıyla birlikte serbest kalan tutsaklar topraklarına, ülkelerine dönmeye başladı. Özgürlüğüne kavuşanların bir bölümünü de Ezidiler oluşturuyor. Irak’ın kuzeyinde dini bir azınlık olan Ezidiler, 2014 yılında IŞİD’in vahşi soykırımına hedef olmuş, binlerce kadın ve kız çocuğu kaçırılarak tutsak alınmış köle yapılmış, cinsel şiddete maruz kalmıştı.

Ancak artık Suriye’nin kuzeyinde IŞİD esareti son bulmuş olsa da, özgürlüklerine kavuşan Ezidi kadınların bir bölümü Suriye’den ayrılıp, topraklarına dönemiyor. Soykırımın yol açtığı acıların hala canlı olduğu Ezidi toplumunun bir bölümü, IŞİD’lilerin tecavüzü sonucunda dünyaya gelen çocuklara, “soykırımcıların çocukları” gözüyle bakıyor, bu çocukları cemaatin içine almayı kabul etmiyor.

Irak’taki Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin IŞİD’in tutsaklığından kurtulanların yeniden cemaate kabul edileceğini açıklamış olması umutlara yol açmıştı. Fakat kararın duyurulması ile birlikte cemaat içinde başgösteren itirazlar konseye geri adım attırdı, Ezidi dini liderler aslında bu kararın IŞİD’lilerin tecavüzü sonucu dünyaya gelen çocukları değil, sadece anne ve babası Yezidi olan IŞİD tutsaklarını kapsadığını açıkladı.

Ezidi cemaatinde evlilikler ancak iki Ezidi arasında gerçekleştiği takdirde kabul ediliyor. Din değiştirerek Ezidi olmayı seçenlerle de evlenmek mümkün ancak din değişikliğinin de cemaatin onayı ile gerçekleşmiş olması koşulu var. Ezidiler soykırıma karşı bu şekilde karşı koyabileceklerine, ancak bu yolla kimliklerini koruyabileceklerine inanıyorlar.

Karar ailelere bırakılmalı

Ezidi insan hakları savunucusu ve Nobel Barış Ödülü sahibi Nadia Murad, yayınladığı video mesajında dini liderlerin kararına ilişkin şu değerlendirmeyi aktardı:

“Karar verme hakkına sahip olanlar soykırımdan hayatta kalanlar ve aileleridir. Kimsenin onlarla ilgili kararlar almaya hakkı yok. Eğer çocuklarıyla birlikte Irak’a dönme kararı alırlar ise, cemaat olarak bunu kabul etmek, onlara iyi karşılamak ve akla gelebilecek her türlü desteği sunmak zorundayız.”

İki kez mağdur oluyorlar

“Bir anne olarak kadınların neler hissettiklerini anlayabiliyorum” diyen Ezidi aktivist ve eski Irak milletvekili Amina Said de çocukların kaderiyle ilgili kararların ailelere bırakılması gerektiğini söyledi. DW’ye konuşan Said, “Üyesi olduğum için Ezidi cemaatindeki tepkileri de anlıyorum. Ama bu insanlar mağdur. Eğer kapılarımızı onlara kapatırsak, şiddet kurbanlarını da cezalandırmış oluruz” diye konuştu.

Ezidi Yüksek Ruhani Konseyi’nin 2015 yılında, din değiştirerek Müslüman olmaya zorlanmış olan kadınların yeniden din değiştirerek Ezidi cemaatine geri kabüllerini sağlamaya dönük olumlu, yapıcı kararlar aldığını söyleyen Amina Said, “Ama şimdi yanlış bir karar aldılar. Eğer vakit ayırıp aileler, kadınlar ve hükümet dışı örgütlerin temsilcileriyle konuşsalardı, bu kadınlar için bir çözüm bulunabilinirdi” dedi.

Video izle 04:41 Paylaş Kayıp Ezidilerin peşinde

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/33vMp

Kayıp Ezidilerin peşinde

Kimi Ezidi cemaati üyesine göre sözkonusu kadınların çocuklarıyla birlikte başka bir yerde yaşamaları, cemaat içinde dışlanmalarını önlemek için tek yol ve zaten çok büyük sıkıntıları göğüslemeye çalışan cemaatin korunması, bazı çocuk ve annelerinin çıkarlarından daha önemli.

Neden çocuklar kabul edilmiyor?

Yazda adlı yardım kuruluşunun direktörü Ahmed Burjus, bir zamanlar nüfuzu 500 bin olan Ezidiler için, soykırımdan sorumlu tuttukları kişilerin çocuklarını kabul etmenin çok acı bir süreç olduğuna dikkat çekti. Burjus, Ezidi bir erkeğin kendisine karısıyla ilgili şu sözleri aktardığını söyledi: “Karımın dönmesini istiyorum. Ama Çeçenistan, Türkiye ya da Suudi Arabistan’dan bir adamın çocuğu ile gelmesini istemiyorum. Çünkü bu insanlar soykırımdan, talandan sorumlu, evlerimizi yıkıp yok ettiler, ailelerimizi öldürdüler. Şimdi de onun kızını ya da oğlunu evimize almak mı zorundayız.”

Burjus kimi çocukların, IŞİD nedeniyle büyük acılar yaşamış olanların intikam eylemlerinin kurbanı olabileceğine dikkat çekerken, Irak yasalarında, Müslüman anne ya da babadan olma bir çocuğun Müslüman olarak kaydedilmesi yönündeki tartışmalı maddenin de sorun yaratabileceğini söyledi.

Burjus, “kadın ve çocuklar saygıyı hak ediyor” demekle birlikte, bunun ancak bu çocukların Irak dışında bir yerde yerleştirilmesi ve hayatlarını orada sürdürmelerine imkan tanınmasıyla mümkün olabileceğini savunuyor.

Video izle 11:55 Paylaş Ezidilerin parçalanan hayatları

E-postayla gönder Facebook Twitter google+ Whatsapp Tumblr Newsvine Digg linkedin

Kısa link https://p.dw.com/p/317c7

Ezidilerin parçalanan hayatları

Kadınlar tercihe zorlanıyor

Kimi kadınlar Almanya’ya, Avrupa’nın farklı bölgelerine ve Avustralya’ya göç etti. Kimi kadınlar da bir yolunu bulup, fark edilmeksizin eski cemaatlerine döndü, bazıları hamile olduklarını gizledi, dünyaya getirdikleri çocukları, ailelerinin diğer fertlerine verdi.

London School of Economics Ortadoğu Merkezi uzmanı Zeynep Kaya, 3 bin 500 Ezidi kadından 200’ünün çocuklarıyla birlikte IŞİD tutsaklığından kaçabildiğinin tahmin edildiğine dikkat çekti. Ezidi kadınların çoğunluğunun cemaatlerine dönmek istediğini belirten Zeynep Kaya, “Ama bu durumda çocuklarından vazgeçmek zorundalar” diye konuştu.

Bunun Ezidi kadınlar için çok sancılı bir süreç olduğunu söyleyen Kaya, kadınların çocuklarından vazgeçmek ve başka yerlere göç etmek arasında tercih yapmak zorunda bırakıldıklarına dikkat çekerek, “yaşadıklarına ilaveten bir de dışlanıyorlar, geri dönmek istedikleri cemaatlerine kabul edilmiyorlar” dedi.

Hänel, Lisa

© Deutsche Welle Türkçe

Konuyla ilgili ses ve video dosyalarımız

Continue Reading

Haberler

Abdullah Gül’den YSK’nin kararına tepki: Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız

Published

on

Gül, “Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım. Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.” dedi.

YSK değil AKP açıkladı: İstanbul seçimi iptal! Bir garip iptal gerekçesi: O sandıklarda 16 bin 253 AKP görevlisi vardı Dışişleri’nden “seçim” açıklaması Yeni seçim 23 Haziran’da… İptalden sonra ne olacak? AKP İstanbul İl Başkanı Şenocak’tan YSK’ye teşekkür CHP: Millet iradesine darbe yapanlara izin vermeyeceğiz Mansur Yavaş’tan Ekrem İmamoğlu açıklaması YSK kararı sonrası dolarda sert tırmanış Tunç Soyer’den İstanbul açıklaması: Hiçbir güç durdurumaz

Anayasa Mahkemesi’nin 2007 yılındaki haksız “367 Kararı” karşısında ne hissettiysem, başka bir yüksek mahkeme olan Yüksek Seçim Kurulu’nun dün aldığı kararı duyunca aynı duyguları yaşadım.
Yazık, bir arpa boyu yol alamamışız.

— Abdullah Gül (@cbabdullahgul) 7 Mayıs 2019

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI