Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

PSAKD: Hayır cephesi teslim olmamıştır

AleviNet

Published

on

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Merkezi 16 Nisan’da yapılan referanduma ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. “Hayır biz kazandık” denilen açıklamada, “Mücadelemize kaldığımız yerden daha fazla inatla ve umutla, yılgınlığa düşmeden devam edeceğiz” ifadeleri kullanıldı. 

16 Nisan referandumuna ilişkin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “AKP’nin rejim programının değişikliği için bizlere dayattığı referandum sonuçlarını değerlendirdiğimizde görülmüştür ki, ‘Hayır’ çalışması yürüten tüm sol, sosyalist, sosyal demokrat, yurtsever kesimlerinin ortaya koyduğu emekler karşılıksız kalmamıştır” denildi. OHAL koşullarında yürütülen referandumun meşru olmadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizin içinde bulunduğu durum düşünüldüğünde, OHAL koşullarının pençesinde referanduma gidilmiştir ve unutmamak gerekir ki, Evet kampanyası için devletin tüm imkanlarının seferber edildiği bu ortamda, gücünü emekçiliğinden, haklılığından ve meşru mücadele ruhundan alan Hayır cephesi teslim olmamıştır. Saray ittifakının bütün olanakları boşa düşmüştür ve seçimin ‘zaferi’ kursaklarında kalmıştır.
Referandum çalışmaları boyunca Alevi mahallelerine saldıran, sokak ortasında gençlerimizi katleden, dernek üye ve yöneticilerimizi tutuklayan, Kürt illerimizde katliamlar yapıp halkı zorla göçe zorlayan Saray ittifakı, bütün engelleme çabalarına rağmen, ülkemizin onurlu insanları dik duruşuyla Hayır’ı savunmuştur.

“YSK YÜRÜTÜLEN EMEĞİ YOK SAYMIŞTIR”

Egemenlerin televizyonlarında Hayır’a yönelik uygulanan sansür politikaları sadece Evet’çilere hizmet etmiştir. Kamu yararına yayın yapması gereken devlet televizyonları bile Hayır’a yayınlarında yer vermemiş,açık bir şekilde referandumda Evet’i savunmuştur. Referanduma tarihi bir katılım oranı sergilenmiş, yurt içi ve yurt dışındaki vatandaşlarımız sandık başında görevlerini yerine getirmiştir.Halkımızın bu duyarlılığına karşın mühürsüz oy pusulası ve zarflarını kabul eden YSK referanduma gölge düşürmüş ve halkımızın bu duyarlılığına karşın egemenlerden yana tarafını açıkça beyan etmiştir. Bağımsız bir kurum olma özelliğini yitirmiş olan YSK referandumda emek veren on binlerce sandık görevlisi insanların yürüttüğü emeği yok saymıştır.Sandıkta kazanamadıkları seçimleri ayak oyunlarıyla kazanmaya çalışanlar, halkımız karşında açıkça kaybetmişlerdir. Sandıktan anayasa değişikliğine karşı çıkan yüzde 49’luk irade bize göstermiştir ki, uygulanmaya başlayacak olan anayasa değişikliği, anayasaların temel özelliği olan toplumsal uzlaşı metni niteliğini göstermeyecektir.

“MÜCADELEYE KALDIĞI YERDEN DEVAM”

Zaten bu kadar usulsüzlüğün yapıldığı ve tarafsızlık ilkesine gölge düşürüldüğü bir referanduma dayandırılarak yapılacak anayasa değişilikliği, arzuladıkları tek adam iktidarının yönetim biçimi olduğunu biliyoruz. Bu güvenilmez koşullarda açıklanan referandum sonuçları açık ve net bir şekilde meşru değildir.Halkımızın yarısının kabul etmediği ve büyük şehirlerin kültürel ve politik birikimiyle birlikte başkanlığı reddetmesi, bu karanlık sistemi kabul etmeyeceğini göstermiştir. Bizleri karanlık günlere sürükleyenlere siz zalimlere boyun eğmeyeceğiz.Biz kazandık, bu ülkenin onurlu emekçileri, HAYIR çalışmasını canını dişine takan halklarımız kazanmıştır.Mücadelemize kaldığımız yerden daha fazla inatla ve umutla, yılgınlığa düşmeden devam edeceğiz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Kayyumlara karşı, Ulm’de protesto mitingi

AleviNet

Published

on

Diyarbakır, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum darbesi, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

(Ulm)

Amed, Van ve Mardin belediyelerine yönelik yapılan kayyum saldırısı, ilerici, göçmen kurumların  oluşturduğu “Ulm HDP ile Dayanışma İnisiyatifi”  tarafından düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Ulm şehir merkezinde akşam saatlerinde  insiyatifin çağrısıyla bir araya gelen kitle “Yaşasın uluslarası dayanışma, Kayyumlara izin vermeyeceğiz,  Türk askeri, kürdistandan defol” sloganlarıyla başladı. Kadınların da yoğun katıldığı mitingte yapılan Almanca  konuşmada, halkın oyuyla seçilen belediyelere yönelik kayyum darbesini protesto ettiklerini söyleyen insiyatif sözcüsü,  “HDP’liler ve Kürt halkına yönelik süren bu darbe saldırıları tüm Türkiye ve Ortadoğu haklarına ilgilendirmektedir. Bu saldırıları sokaklarda, birleşik bir mücadele ve birleşik direnişle  yenebiliriz dedi.

Yerli ve göçmen kurumlardan yoğun katılımın olduğu mitingte , İnternatıonal Bündis adına yapılan konuşmada “Bizler Türkiye’deki demokrasi mücadelesini destekliyoruz  Faşist Erdoğan rejiminin uygulamalarına karşı direnmek hepimizin görevi olduğu bilincindeyiz” diyen temsilci , son 4 ayda Alman devletinin Erdoğan rejimine sattığı silah tutarı 184 milyon euro  olmasına dikkat çeken konuşmada, Erdoğan’ın  Alman devleti tarafında ekonomik ve siyasi  olarak desteklendiğinin altını çizerek,  birlikte mücadele etmenin önemini  vurguladı.

ADHF, AGİF, AGEB, ATİK, DİDF, İnternational Bündis, MLPD, KON-MED, ÖDP, SKB, SYKP’nin katıldığı mitingte , kurumların HDP ile dayanışmanın sürdüreceği vurgulanırken, önümüzdeki günler için yapılacak etkinliklere katılım çağrısı yapıldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

HDP’den “defterleri açın” çağrısı

AleviNet

Published

on

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 7 Haziran-1 Kasım 2015’te ilgili olarak “Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” şeklindeki sözleri üzerine HDP konuyu meclise taşıyarak araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, PKK ile yürütülen çözüm sürecinin sona ermesine ve AKP’nin tek başına iktidar olamadığı seçimlerin yenilenmesine yol açan dönemin incelenmesi için TBMM Başkanlığına dilekçe verdi. Dilekçede “2014-2016 arasındaki yaşanan saldırıların ve katliamların araştırılması,  sorumluların yargı önüne çıkarılması, önceki Başbakan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bahsi geçen döneme ilişkin beyanlarının incelenmesi” ifadesine yer verildi.

Davutoğlu ne dedi?

HDP’li belediyelere kayyum atanmasını eleştirdiği için iktidar çevrelerinin hedefi olan yeni parti kurma hazırlığında olan Davutoğlu, Cuma akşamı Sakarya’da katıldığı bir programda şu sözleri söylemişti:

“Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz. Neden mi? Gelin hafızanızı bir yoklayın. İleride bir gün Türkiye Cumhuriyeti tarihi yazıldığı zaman en kritik dönemlerden biri 7 Haziran-1 Kasım arasındaki dönem olacaktır.”

 

Suruç'taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

Suruç’taki saldırıda 34 kişi hayatını kaybetmişti.

7 Haziran- 1 Kasım arasındaki dönemde dönemde yaşanan Suruç saldırısında ölen ve yaralananların yakınlarının oluşturduğu Suruç Aileleri isimli platformdan yapılan açıklamada, “Herkes ne biliyorsa söylemelidir. 7 Haziran ile 1 Kasım arası ne oldu? Biz ne için, ne uğruna bu kadar öldük ve yaralandık?” denildi.

2015’te Neler yaşanmıştı?

5 Haziran: Diyarbakır’daki HDP mitinginde bombalı saldırı düzenlendi, 5 kişi öldü.

7 Haziran: Genel seçimler yapıldı. Sonuçlara göre AKP ilk kez tek başına iktidar olma çoğunluğunu el edemedi. HDP ilk kez parti olarak girdiği seçimlerde barajı geçerek meclise 80 milletvekili kazandı.

20 Temmuz: IŞİD’in Suruç’ta düzenlediği saldırıda Kobani’ye yardım götürmek için toplanan gönüllüler hedef alındı. 34 kişi hayatını kaybetti.

22 Temmuz: Şanlıurfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki polis evlerinde, başlarından vurularak öldürüldü. Eylemi önce üstlenen PKK daha sonra reddetti. Olay çözüm sürecinin sonu oldu.

24 Temmuz: PKK ve IŞİD’e yönelik operasyonlar başlatıldı.

29 Temmuz: Cumhurbaşkanı Erdoğan çözüm sürecinin sona yürütülemeyeceğini açıkladı.

26 Ağustos: Koalisyon görüşmelerinen sonuç alınamayıp hükümet kurulamayınca anayasa gereği erken seçim kararı alındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan seçimlerde en çok oy alan ikinci parti olan CHP’ye hükümet kurma görevi vermedi.

7 Eyül: PKK’nın Dağlıca’daki saldırısında 16 asker hayatını kaybetti.

8 Eylül: Iğdır’daki PKK saldırısında 13 polis yaşamını yitirdi.

10 Ekim: Ankara’da sol grupları düzenlediği barış mitingine düzenlenen bombalı saldırıda 102 kişi hayatını kaybetti.

1 Kasım: Yenilenen seçimlerde AKP tek başına iktidar oldu. HDP oy kaybetse de barajı aşarak meclise girdi.

DW/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Avusturya Alevi Kültür Merkezi açılışını yaptı

AleviNet

Published

on

Hafta içinde yapılan açılışa merkezin eşbaşkanları Hediye İmanlı ve Şahin Kuçin ile FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Yeşiller Partisi’nden Berivan Aslan, Civaka Azad ada Nurcan Güleryüz, Kamil Dede ve Dursun Dede katıldı.

Dursun Dede, açılışta dülbent duasını okurken, merkezin eşbaşkanları katılımcılara teşekkür konuşması yaptı. Şahin Kuçin, Kürtler ve demokratik çevrelerin birlik olmasının önemine vurgu yaptı. Kuçin, soykırım politikalarına karşı herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi. FEDA Eşbaşkanı Veli Kaya, Osmanlı’dan günümüz AKP yönetimine kadar işlenen katliam ve soykırımlara dikkat çekerken, en son 19 Ağustos’ta HDP’li üç belediyenin gasp edildiğini hatırlattı. Örgütlenmenin önemine vurgu yapan Kaya, kurumsal çalışmalar için üye olma ve üye kazandırmanın öneminden bahsetti.

Yeşiller Partisi’nden 29 Eylül’de yapılacak parlamento seçimlerinin vekil adayı Berivan Aslan, farklı kültürler, inançlar ve kimliklerin birlikte yaşamasının önemli olduğunu kaydetti. Lokmaların dağıtıldığı açılışta, Naime Can bir müzik dinletisi verdi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI