SON DAKİKA

FEDA “Kadim coğrafyamızın kadim Halklarının Çarsembeya Sor Bayramı kutlu olsun..

Bu haber 19 Nisan 2017 - 17:41 'de eklendi ve 81 views kez görüntülendi.

Demokratik Alevi Federasyonu yazılı bir açıklama yaparak Ezidilerin kutsal bayramlarından olan Çarsembeya Sor’u (Kırmızı Çarşamba Bayramı) kutladı. FEDA’nın açıklaması şöyle;

Kadim coğrafyamızın kadim Halklarının “Çarsembeya Sor Bayramı” kutlu olsun..

Mezopotamya’da kadimden bugüne yaşayan Ezidi ve Raa Haqi Alevilerin kültüründe “Çarşema Sor” bayramdır. Kendisinden olmayını biat etmeye zorlayan, katleden, fermanlar uygulayan Nemrudi zihniyetin ardıllarına karşı Ezidi ve Aleviler tüm dış müdahalelere rağmen bu kutsal günü koruyabilmiş, bugüne kadar taşımıştır.

Ezidi inancında Melek’i Tavus’un,  Raa Haqi Alevilikte Xizir ‘ın yeryüzüne indiği, yeniliklerle birlikte arınmayı, yeniliklere, güzelliklere yol açtığı inanılan bu günde İŞİD  zülmüne karşı kendi varlığını korumak için mücadele eden fermanlarla katledilen, köleleştirilen ve pazarlarda satılan Ezidi kadınların biran önce özgürleşmesini temenni ediyoruz.

“Çarşema Sor”, içerisinde ikililik taşır. Bu gün hem umut ve yeni başlangıçları içinde barındırır, hem de korku ve endişeyi, tıpkı insanın nefsinde olduğu gibi..

Tamda İçerisinde bulunduğumuz siyasal süreçte Halklar ve İnançların daha bir  dirençle mücadele birliği içerisinde olması gerektiği, eşitlik ve özgürlükten yana mücadelenin zalimlerin zülmüne karşı güç kazandığı bu günlerde, Rızalık Şehrinde yaşamanın umudu ve direnciyle Hak ve  Hakikatin yolunda yürüyen tüm Halklara Umut olması temennisiyle Çarsembeya Sor Bayramı ‘ nı kutluyoruz..

DEMOKRATİK ALEVİ FEDERASYONU (FEDA)