SON DAKİKA

Musul’un kütüphaneleri yeniden inşa ediliyor

Bu haber 19 Nisan 2017 - 14:59 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Musul Üniversitesi Haziran 2014’te IŞİD tarafından işgale uğradığında değerli elyazma koleksiyonları da kısmen yok edilmişti.

Bugün Musul’un kültürel mirası yeniden kurulmaya çalışılıyor, üniversitenin kütüphanesinin yeniden düzenlenmesi de bu çalışmaların ilk adımını oluşturuyor.

Proje isimsiz bir blog yazarı tarafından başlatılmış. Bağımsız bir tarihçi olarak kendini tanıtan yazar, kitap ve diğer yazılı belgelerin kütüphaneye bağışlanması için kampanya başlatmış. Kampanya’nın sloganı: “Küllerden doğan bir kitap olsun.”

Musul Üniversitesi Ortadoğu’nun en önemli yüksek öğrenim kurumlarından biri olarak gösteriliyor ve bölgedeki en önemli edebiyat koleksiyonlarından birini içeriyordu. IŞID’in 100 binin üzerinde elyazmasını yağmaladığı ya da yok ettiği düşünülüyor.

Kampanya Şubat ayında başladığından bu yana 400 kitap bağışlanmış, binlerce kitap da ABD ve Avrupa’daki kütüphanelerden Musul’a gitmeyi bekliyor. Marsilya’daki bir enstitü de 20 ton kitap bağışlama sözü vermiş. Kampanyanın amacı 200 bin kitap toplamak.