Connect with us

.

Kültür-Sanat

Musul’un kütüphaneleri yeniden inşa ediliyor

AleviNet

Published

on

Musul Üniversitesi Haziran 2014’te IŞİD tarafından işgale uğradığında değerli elyazma koleksiyonları da kısmen yok edilmişti.

Bugün Musul’un kültürel mirası yeniden kurulmaya çalışılıyor, üniversitenin kütüphanesinin yeniden düzenlenmesi de bu çalışmaların ilk adımını oluşturuyor.

Proje isimsiz bir blog yazarı tarafından başlatılmış. Bağımsız bir tarihçi olarak kendini tanıtan yazar, kitap ve diğer yazılı belgelerin kütüphaneye bağışlanması için kampanya başlatmış. Kampanya’nın sloganı: “Küllerden doğan bir kitap olsun.”

Musul Üniversitesi Ortadoğu’nun en önemli yüksek öğrenim kurumlarından biri olarak gösteriliyor ve bölgedeki en önemli edebiyat koleksiyonlarından birini içeriyordu. IŞID’in 100 binin üzerinde elyazmasını yağmaladığı ya da yok ettiği düşünülüyor.

Kampanya Şubat ayında başladığından bu yana 400 kitap bağışlanmış, binlerce kitap da ABD ve Avrupa’daki kütüphanelerden Musul’a gitmeyi bekliyor. Marsilya’daki bir enstitü de 20 ton kitap bağışlama sözü vermiş. Kampanyanın amacı 200 bin kitap toplamak.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI