SON DAKİKA

İtalya’dan Türkiye’ye Viyana Sözleşmesi’ni ihlal suçlaması

Bu haber 20 Nisan 2017 - 9:45 'de eklendi ve 25 views kez görüntülendi.

9 Nisan’dan bu yana Türkiye’de gözaltında tutulan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande için İtalyan Senatosu’nda düzenlenen basın toplantısında, Del Grande’nin gözaltı koşullarının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

Hatay’da gözaltına alınmasının ardından Muğla’da Geri Gönderme Merkezi’nde tutulan Gabriele Del Grande, ilk kez dün ailesini telefonla arayarak haklarından mahrum edildiği için açlık grevine başlayacağını söylemişti. Del Grande kendisine bir avukat ya da yakınlarıyla görüşme hakkı tanınmadığını ve resmi olarak herhangi bir suçlamada bulunulmadığını aktarmıştı. BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre Del Grande’nin gözaltı koşullarının ortaya çıkmasının ardından, Senato İnsan Hakları Komsiyonu Başkanı Luigi Manconi, İtalyan Gazeteciler Sendikası Başkanı Giuseppe Giuletti ile Gabriele Del Grande’nin meslektaşları ve arkadaşları, bugün Senato’da bir basın toplantısı düzenledi.

Luigi Manconi, Türkiye’nin Viyana Sözleşmesi gereği Gabriele Del Grande gibi yabancı ülke vatandaşlarına avukatlarla, yakınlarıyla ve ülkesinin diplomatlarıyla görüşme hakkı tanımakla yükümlü olduğunu söyledi.

Manconi, Del Grande ile görüşmek üzere, tutulduğu Muğla Geri Gönderme Merkezi’ne giden İtalyan konsolosluk yetkilileri ile bir Türk avukatın merkeze girişine izin verilmediğini açıkladı ve “Bu, Viyana Sözleşmesi’nin ağır ihlalidir” eleştirisinde bulundu. Gabriele Del Grande’ye halen resmi olarak bir suçlama yöneltilmediğini vurgulayan Luigi Manconi, şöyle devam etti:

“6 gün kadar önce Türk Dışişleri Bakanlığı, Gabriele’nin gözaltına alınma sebebi ve hakkındaki resmi suçlamayla ilgili olarak Türkiye’deki İtalya temsilciliğine bir nota yollama sözü vermişti. Ancak bunu yapmadılar.”

Manconi, dün Türkiye’nin Roma Büyükelçisi ile konuyu görüştüğünü de belirtti ve bu görüşmede, Del Grande’ye resmi suçlama yöneltilmese de durumun “ulusal güvenlik” çerçevesinde değerlendirildiği izlenimini edindiğini aktardı. Manconi bu sebeple sürecin uzayabileceğini ve halkın desteğine ihtiyaç duyduklarını söyledi.

ROMA’DA GAZETECİLER İÇİN EYLEM YAPILACAK

İtalyan Gazeteciler Sendikası (FNSİ) Başkanı Giuseppe Giuletti de, Türkiye’de halen 150’ye yakın gazetecinin tutuklu olduğunu vurgulayarak “Gabriele kadar Türkiye’de hapislerde tutulan diğer gazeteciler de bizim için önemli” dedi. Giuletti, Türkiye’de basına yönelik baskıları 2 Mayıs’ta Roma’da protesto edeceklerini de ekledi ve bu gösteride hapisteki tüm gazetecilerin adını tek tek anma sözü verdi.

DAİŞ’İN DOĞUŞUNU ARAŞTIRIYORDU

Mültecilerle ilgili çalışmalarıyla tanınan 35 yaşındaki Gabriele Del Grande, “Suriye’deki savaş ve DAİŞ’in doğuşunu, sıradan insanların hikayeleriyle” aktarmayı hedeflediği bir kitap projesi için çalışıyordu. “Un Partigiano Mi Disse” (Bir Partizan Bana Dedi ki) isimli kitabı için kitle fonlaması yöntemiyle yaklaşık 48 bin euro toplayan Del Grande’nin, bu kitabı için araştırma yapmak üzere bölgeye gittiği belirtiliyor.