Gözaltına alınan Sendika.org muhabiri açlık grevinde

Sendika.Org avukatlarından Sercan Aran, gazeteci Ali Ergin Demirhan’ın referandum sonucunun ‘gayrimeşru’ olduğunu yazması gerekçesi ile gözaltına alındığını belirterek, Demirhan’ın açlık grevine başladığını duyurdu.

Sendika.Org’a sabah saatlerinde düzenlenen polis baskını ve site editörlerinden Ali Ergin Demirhan’ın gözaltına alınması Ankara Yüksel Caddesi’nde düzenlenen basın açıklaması ile protesto edildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, sendika ve demokratik kurum temsilcileri katıldığı açıklamada sık sık “Özgür basın susturulamaz”, “Hayır bitmedi, daha yeni başlıyor’ “Ali Ergin Demirhan yalnız değildir”, sloganları atılırken, polislerin çevrede yoğun önlem aldıkları gözlemlendi.

‘FAŞİZME KARŞI MÜCADELENİN GEREĞİNİ YAPTIK’

Burada konuşma yapan Sendika.Org Muhabiri Demet Yılan, son 1,5 yılda 31 kere sitelerinin kapatıldığını belirterek, referandum sürecinde günde 17 kez erişim engeli uygulandığını söyledi. Yılan, “Her seferinde halkın haber alma hakkını savunmaktan bir saniye bile geri durmadık. Faşizmin saldırısı karşısında, faşizme karşı mücadelenin gereğini yaptık; gerçekleri söylemeye devam ettik” diye konuştu.

‘BİZ Mİ SUSACAĞIZ’

Halkın yüzde 50’sinin iktidarın meşru olmadığını söylediğini belirten Yılan, “Meşru olmadığınızı evrensel hukuk kuralları söylüyor. Meşru olmadığınızı en temel demokrasi değerleri söylüyor. Biz mi susacağız?” dedi.

‘HERKESİ SENDİKA.ORG İLE DAYANIŞMAYA ÇAĞIRIYORUZ’

Yılan, “Tüm basın örgütlerini, faşizmle karartılmak istenen ekranları, gazeteleri emekleri ve halka duydukları sorumlulukla aydınlatan tüm basın emekçilerini ve elbette tüm Sendika.Org gönüllülerini, yani halkımızı ‘Hayır’ın sesini yükseltmeye, gerçekleri haykırmaya devam etmeye, Sendika.Org ile dayanışmaya çağırıyoruz” dedi.

‘GÖZALTINA ALINANLAR SERBEST BIRAKILSIN’

Yılan son olarak editörleri Ali Ergin Demirhan’ın serbest bırakılmasını isteyerek, “Halkın gerçekleri öğrenmesini engellemek için tutuklanan tüm gazeteciler ve ‘Hayır’ın sesini susturmak için gözaltına alınan tüm yurttaşlar derhal serbest bırakılmalıdır!” diye konuştu.

MİLLETVEKİLLERİNDEN DAYANIŞMA

Basın açıklamasının ardından söz alan CHP Milletvekili Necati Yılmaz, referandum ile Türkiye’ye bir deli gömleği giydirilmek istendiğini söyleyerek, sokaklardan vazgeçmeyeceklerini ve basın kurumları ile dayanışmalarını sürdüreceklerini belirtti.

Yılmaz’ın ardından söz alan HDP Milletvekili Erdal Ataş ise, iktidarın gazetecilere ve aydınlara yönelik tutumunun referandum sonucu ile teşhir olduğunu söyleyerek, “Referandumda halklarımıza doğru haberleri ulaştırmaya çalışan basın kurumlarına yönelik baskılara ‘Hayır’ dendi ve iktidar şimdi bunu susturmak istiyor” dedi.

‘ALİ ERGİN DEMİRHAN AÇLIK GREVİNDE’

Son olarak söz alan Sendika.Org avukatlarından Sercan Aran, Demirhan ile birlikte 7 kişinin referandumun meşru olmadığını söylediği için gözaltına alındığını belirterek, Demirhan’ın iktidarın ve polisin tutumunu protesto etmek amacı ile açlık grevine başladığını duyurdu.

Avukat Aran, açlık grevindeki Demirhan’a yalnızca su verildiğini ve avukatlar tarafından götürülen şekerlerin verilmesinin polisler tarafından engellendiğini açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.