DBP: Kürt basını halkların sesi oldu

Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle yazılı bir açıklama yapan DBP Genel Merkezi, özgür basın geleneği devraldığı tarihsel mirasa bağlı kalarak bugün hem Kürt halkının hem de bölgedeki tüm halkların sesi, nefesi ve aydınlanma kaynağı olmaya devam ettiği belirtildi.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi, Kürt Gazeteciler Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaparak, gazetecilerin gününü kutladı. Sürgünde başlayan Kürt gazeteciliği bugün halen zor koşullarda ve baskı altında yayın hayatını sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, Kürt basının 119 yıllık tarihsel direnişi ve kararlı bir biçimde yürüttüğü toplumsal aydınlanma mücadelesinin olduğu aktarıldı.

‘KÜRT BASINI HALKLARIN SESİ OLDU’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “Kürt halkının ulusal bilincine zemin yaratan bu gelişmeden uzun yıllar sonra 1990’lı yıllarda Türkiye’de aynı çabayı sürdürmeye çalışan çok sayıda Kürt gazeteci katledilmiş, gözaltında kaybedilmiş, birçoğu da yıllarını hapislerde geçirmek durumunda kalmıştır. Ancak özgür basın geleneği devraldığı tarihsel mirasa bağlı kalarak bugün hem Kürt halkının hem de bölgedeki, Ortadoğu’daki tüm halkların sesi, nefesi ve aydınlanma kaynağı olmaya devam etmektedir.

Bu gurur verici tablonun sahibi olan özgür basın emekçilerini Kürt Gazetecilik Günü dolayısıyla kutluyor, bu mücadelede bedel ödeyen, hayatını kaybeden, katledilen gazetecileri tüm basın şehitlerini saygıyla ve minnetle anıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.