Türkiye’de gözaltında tutulan gazeteci Del Grande için İtalya’da eylem

0
142

Hatay’da 9 Nisan’da gözaltına alınan İtalyan gazeteci ve belgeselci Gabriele Del Grande’nin serbest bırakılması için ülkesinde eylem düzenlendi.

Hatay’da 3 gün tutulduktan sonra Muğla Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi Geri Gönderme Merkezi’ne nakledildiği ortaya çıkan İtalyan gazeteci Gabriele Del Grande için ülkesinde eylem düzenlendi. Del Grande, Salı akşamından bu yana açlık grevinde.

Grevinin ilk 3 gününde sıvı da tüketmediği bildirilen Del Grande’nin, dünden itibaren su, meyve suyu ve çay içmeye başladığı belirtildi.

Gözaltına alındıktan ancak 9 gün sonra, Salı günü eşi ve kardeşini aramasına izin verilen 35 yaşındaki gazeteci, avukatlarla, diplomatlarla ya da herhangi birisiyle görüştürülmediğini, herhangi bir resmi suçlama da yöneltilmediğini söyleyerek, aynı akşam açlık grevine başlayacağını duyurmuş ve herkesi bunu protesto etmek için harekete geçmeye çağırmıştı.

Cumhuriyet’teki habere göre İtalya’nın yoğun girişimleri sonucu ilk kez Cuma günü İzmir Barosu’na kayıtlı avukatı Taner Kılıç ve İtalya’nın İzmir Konsolosu Luigi Iannuzzi’yle görüştürülen Del Grande’nin çağrısı ülkesinde yankı buldu.

‘TÜRK GAZETECİLER DE SERBEST BIRAKILSIN’

Sosyal medyada “Io sto con Gabriele (Ben Gabriele ile birlikteyim)” ve “free Gabriele (Gabriele’ye özgürlük)” etiketiyle binlerce paylaşım yapılırken, meslektaşları, arkadaşları ve çeşitli kesimlerin temsilcileri, 20’ye yakın şehirde eylemlere katıldı.

Yaklaşık 50 kişinin katıldığı başkent Roma’daki cumhurbaşkanlığı sarayı yakınındaki oturma eyleminde konuşan, insan haklarına ilişkin ünlü davalara bakmasıyla bilinen Avukat Alessandra Ballerini, “Gabriele özgür olmak istiyor. Şimdiye kadar onun ne gözaltı gerekçesi ne de sınır dışı edilmemesinin nedenleri biliniyor” diye konuştu.

Hekim desteği de sağlanan Gabriele Del Grande’nin sıvı tüketmeye başladığını, ancak vitamin almayı reddettiğini aktaran Ballerini, “Henüz bir suçlama da yöneltilmeyerek, bir İtalya’nın bu şekilde tutulup haklarının ihlal ediliyor olması bizi endişelendiriyor” dedi.

Eylemde, sadece Gabriele Del Grande’nin değil, Türkiye’de cezaevinde bulunan çok sayıda entelektüel, gazeteci ve aktivistin derhal serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here