Connect with us

Dünya

AfD Kongresi onbinler tarafından protesto edildi

Aşırı sağcı Almanya İçin Alternatif Partisi’nin (AfD) Köln’deki kongresi, yoğun protesto gösterileri eşliğinde başladı. AfD Partisi’nin kongresi yaklaşık 50 bin kişi tarafından protesto edildi.

Binlerce gösterici, sağ popülist söylemleriyle dikkatleri çeken AfD’yi protesto etmek için kongrenin düzenlendiği otelin çevresinde toplandı. DW’nin haberine göre gösteriler büyük oranda barışçıl geçti.

Polis, gösteriler sırasında olayların çıkmasını engellemek için yoğun önlemler aldı. AfD delegelerinin otele girmesini engellemeye çalışan sol görüşlü “Solidarität Statt Hetze” (Kışkırtma Yerine Dayanışma) adlı grupla polis arasında yer yer arbede yaşandı.

UÇUŞLAR YASAKLANDI, KEPENKLER KAPANDI

Cuma akşamından itibaren helikopter ve uçakların Köln üzerinden uçmaları yasaklandı. Sadece polis ve ambulans helikopterlere izin verildi. Ren Köprülerinden bazıları trafiğe kapatıldı. Alt geçitlere girişler engellendi. Otelin çevresi araç trafiğine yasaklanırken, bölgeden geçen tramvayların seferleri de durduruldu.

 Tarihi Köln Katedrali (Dom) ile otelin bulunduğu alan arasındaki birçok mağaza kepenk açmadı. Restoran ve barlar ise aşırı sağcı partiye tepki olarak “Aşırı sağcılara servis yapılmaz” şeklinde tabelalar astı.

Karşıt gösterilere Köln Anakent Belediye Başkanı Henriette Reker, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft ve Yeşiller Eşbaşkanı Cem Özdemir başta olmak üzere çok sayıda siyasetçi katılarak konuşmalar yaptı.

Sağ popülist parti AfD’yi protesto gösterisine Türkiyeliler de katıldı.

AfD HAKKINDA

 Alternative für Deutschland (Almanya için Alternatif) kısaca AfD olarak tanımlanan siyasi parti 2013 yılında Euro para birimine karşı olan bir grup tarafından Berlin’de kuruldu. 2014 yılında Avrupa Parlamentosu’na milletvekili gönderdi. Aynı yıl yapılan eyalet seçimlerinde neredeyse tüm eyaletlerde temsil edilmeye başladı.

Partinin eşbaşkanları Frauke Petry ve Jödg Meuthen. Sağcı popülist bir söylem kullanan parti, göçe karşı olduğunu dile getiriyor. Ancak üye ve yönetici profilleri tipik aşırı sağcı partilerden farklılık gösteriyor. Akademik kariyeri olan yöneticileri var. Aşırı sağcıların klişelerinden uzak duruyorlar. Parti üyeleri arasında dazlaklar, deri montlu, dövmeli, çizmeli ırkçılar yok. Bu durum da çoğu ırkçı olmayan muhafazakâr halkın ilgisini çekiyor.

Pirha

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi.

Saldırının başarısız olduğu iddia edildi. Suudi televizyonu, saldırıya katılan 4 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

El Arabiya’ya göre saldırıyı gerçekleştirenlerin üzerinde silah, bomba ve Molotof kokteylleri vardı.

Geçen yıl, ülkenin batısında düzenlenen iki saldırıda iki polis ve bir Bangladeşli öldürülmüştü.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri yok denecek kadar az. Eski Barselona “Le Gothic” bölgesinde işyerleri ve apartmanların camları Freedom (özgürlük) pankartlarıyla dolu. Buradan bir kez daha anlıyoruz ki Katalanlar AP seçimlerinden çok, siyasilerin hapse atılmalarına, Madrid’e tepkili.

Katalonya özerk yönetimi 27 Ekim 2017 yılında 135 kişilik mecliste, 70 “evet”e karşı 10 “hayır” oyla tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti. Dönemin İspanya Başbakanı Rajoy’dan, Katalonya’nın bağımsızlığı için “imkânsız” çıkışı gelmişti. Madrid’in tepkisinin ardından Katalan meclisi fesh edilmiş, İspanya yüksek mahkemesinin kararıyla bağımsızlık yanlısı cepheden 25 Katalan siyasetçiye “isyana teşvik, görevini kötüye kullanma”nın da aralarında olduğu suçlamalar yöneltmişti. Bazıları hakkında hapis kararı verildi. Aralarında o dönemin lideri Puigdemont da olmak üzere bazıları hâlâ ülke dışında. Belçika’da bulunan Puigdemont’un geçen ay AP seçimleri için aday olacağı haberleri de gündeme yansımıştı. Katalan meclisinin karşı tarafında bulunan ve camına özgürlük afişinin asıldığı restoranının sahibi Dulce Santos’la sohbetteyiz.

Santos, Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmalarını istediğini söylerken “Bizim için AP seçimleri pek de önem taşımıyor. Avrupa Birliği bağımsızlık referandum sonucuna karşı olumsuz tavır aldı. Halk bu karışıklıktan dolayı mutsuz” diyor. Katalan mimar Gaudi’nin dünyaca ünlü yapıtlarının bulunduğu lüks mağazalarla çevrili Passeig de Gracia caddesine uzanıyoruz, sonra yeniden meclis etrafı.. Katalan siyasetinde gerilim sürerken Barselona farklı eylemlere de sahne oluyor. Meclisin de olduğu alanda görkemli parkın çevresinde yürürken iki ayrı protesto dikkatimi çekiyor. Bir tarafta onlarca yıllık Buteflika yönetiminin izlerinin silinmesi, demokrasi çağrısı yapan Cezayirli eylemciler, diğer tarafta ise hayvan hakları savunucuları… Dünyanın her yeri kaynıyor…

[email protected]

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

Ermeni gençlerden Türk ırkçılarına karşı eylem

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilan etmesi ardından Avrupa’da yaşayan ulusalcı, faşist ve Türk ırkçıları, Macron’u kararından vaz geçirmek için düzenliyor.

Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin senelik yemek davetine katılan Macron, seçim kampanyasında vaat ettiği gibi, Fransız takvimine Ermeni Soykırımını Anma Günü’nü ekleyeceğini açıkladı.

Ermeni Soykırımı’nın 104’ üncü yılında gerçekleşecek anma günü öncesi ise “Talat Paşa Komitesi” adı altında örgütlenen ırkçı oluşum, Avrupa’daki Türkleri, bugün saat 12.00’de Fransa’nın Strasbourg kentine, AİHM önünde Macron’u protesto etmeye çağırdı.

Çağrı sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde bir araya gelen ırkçı gruba karşı Ermeni gençliği bir eylem düzenledi. Eylem ayrıca Strasbourg’da yaşayan Kürt gençleri katılarak, soykırımı yıldönümünde kınadı.

‘STRASBOURG VALİLİĞİNİN IRKÇI BİR EYLEME İZİN VERMESİ, KABUL EDİLEMEZ’

Eyleme katılan Ermeni genç Jallet Hafsapian, Strasbourg valiliğin ırkçı bir eyleme izin vermesinin kabul edilemez olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ermeni soykırımının baş faillerinden biri olan Talat Paşa adına eylem izninin alınması kabul edilemez. Eğer Hitler adına bir izin alınıp Yahudi Soykırımı için eylem yapılsa, dünya kamuoyu bunu kabul eder miydi? Bizim için bu iznin verilmesinin, bundan farkı yoktur. Fransa’nın Ermeni soykırımına dair yasayı bir an önce yürürlüğe koyması gerekiyor ki bu negasyonistler bu türden eylemlerini tekrarlayamasınlar ve de cezalandırılsınlar.

‘ERMENİ VE KÜRTLER GİBİ EZİLEN, KATLEDİLEN İNSANLAR ARASINDA İLETİŞİM SORUNU VAR’

Türk halkına karşı bir tutumumuz, söz konusu değil, insanlıktan yanayız. Fakat bu tür acıları görmeyen ırkçı zihniyetli insanlar kabul edilemez.

Biz Ermeniler ve Kürtler gibi ezilen, katledilen insanlar arasında da bir iletişim sorunu var, bir araya gelemiyoruz. Eminim ki biz bir araya gelebilsek karşımızda duran bu faşistler gibi düşünmeyen Türkler de bizim yanımızda olacaklardır.

Ben Muş’ta katliama uğramış bir ailenin çocuğuyum. Her sene Muş’a gidip, Ermeni kiliselerini ziyaret etmeye, atalarımın yaşadığı ve katledildikleri toprakları görmeye çalışıyorum.”

‘KÜRT HALKININ KÜLTÜREL MİRASIMIZA, SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR’

Eyleme katılan bir diğer genç olan David Hafsapian, Türk devletinin Ermeni halkına karşı fiziki soykırımdan sonra kültürel soykırımı devam ettirdiğini belirtti.

“Örneğin, ‘Ermeniler altınlarını kiliselerin altına gizlediler’ propagandasıyla orada yaşayan Kürtlerin define avcılığı yapıp kiliselere zarar vermesini sağladılar. Kürt dostlarımızın o hafızaya da sahip çıkması gerekiyor. Yarın, bir gün bizim orada bıraktığımız kültürel miras, onlara değer katacaktır” diyen Hafsapian şöyle konuştu: “Bir de şunu eklemek isterim. Batı ülkeleri Ermeni soykırımı konusunda samimi davranmıyor. En nihayetinde Türkiye ile derin ve güçlü çıkar ortaklıkları var. Ermenistan da küçük bir ülke olduğu için yaptırım gücü olmuyor. Avrupa ülkeleri, Amerika ya da İsrail ne zaman Türkiye’ye küçük bir şantajda bulunmak isteseler Ermeni Soykırımını gündeme getiriyorlar. Oysa biz acılarımızın tanınmasını ve samimi olunmasını bekliyoruz. Siyasi malzeme edilmeyi istemiyoruz.

Son olarak, Kürt dostlarımızın yanımızda durması bizi etkiliyor, onlara teşekkür ediyoruz.”

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Politika15 saat ago

‘Karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK!’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak...

Güncel15 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç...

Medya15 saat ago

Fatih Portakal: Saldırı sadece liderin kendisine değil

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Fatih Portakal’dan AKP için oy tahmini!...

Güncel16 saat ago

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI “ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR” Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması,...

Kadın17 saat ago

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve...

Dünya17 saat ago

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi. Saldırının başarısız olduğu...

Güncel17 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın...

Güncel17 saat ago

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu...

Güncel18 saat ago

Ankara Valiliği’nden Kılıçdaroğlu’na saldırıya skandal yorum: Müessif protesto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı bir şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğradı. Saldırganların Kılıçdaroğlu’nun güvenlik amacıyla götürüldüğü...

Haberler18 saat ago

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı. CHP lideri Kemal...

Güncel18 saat ago

Halkın cebinden köprüden geçmeyen araçlar için rekor ödeme

Yap, işlet, devret modeli ile yandaş firmalara yaptırılan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artıyor. Yandaş müteahhitlere, “araç geçiş garantisi” verilerek yaptırılan...

Dünya18 saat ago

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort