Sevag Balıkçı anıldı: Katili hala aramızda!

Ermeni Soykırımı’nın yıldönümünde Batman’da zorunlu askerlik yaptığı sırada öldürülen Sevag Balıkçı mezarı başında anıldı. Nor Zartonk İnisiyatifi Eşsözcüsü Norayr Olgar, “Sevag Balıkçı’nın katili ve onu kollayanlar hala aramızdalar” dedi.

Batman’ın Kozluk ilçesinde 24 Nisan 2011 yılında zorunlu askerlik yaptığı sırada öldürülen Sevag Balıkçı, Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı. Anmaya, Balıkçı Ailesi, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Garo Paylan ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Selina Doğan’ın yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Anmaya katılanlar, “Sevag seni unutmayacağız” yazılı fotoğrafları yakalarına takarak, ellerindeki çiçekleri mezarlığa bıraktı.

‘ADALET ER YA DA GEÇ GELECEK’

Anmada konuşan Avrupa’dan gelen Ermeni yurttaş Rene Leonian, “Biz burada sevgimizi ve dayanışmamızı paylaşıyoruz. Teşekkür ederim hepinize. Sadece dua etmiyoruz, burada bulunarak acınızı da paylaşıyoruz. Ermeni halkına karşı yapılan tüm haksızlıkları biliyoruz. Sevgili Hrant’a yapılanları da biliyoruz. Biliyoruz ki adalet er ya da geç gelecek bu topraklara. Burada bulunan Kürt ve Türk, tüm halklara da teşekkür ederim. Biliyoruz ki el ele huzur içinde yaşayabiliriz. İnanıyoruz ki tanrı bize yol açacaktır. Beraber olmaktan korkmayalım. Türkler ve Ermeniler yakınlaşabilir. Bu gerçekleşecektir. Kutsal ruh sizlerle olsun. Sevag’ı yüreğimizde saklıyoruz” diye konuştu.

‘KATİLİ HALA ARAMIZDA’

Ardından açıklama yapan Nor Zartonk İnisiyatifi Eşsözcüsü Norayr Olgar, Sevag’ı kaybedenlerden hesap soracaklarını söyledi. Olgar, “Sevag Balıkçı Ermeni Soykırımı’nın 96. yıldönümü olan 24 Nisan 2011 ‘de, zorunlu askerliğini yaptığı sırada silah arkadaşı Kıvanç Ağaoğlu’nun silahından çıkan kurşunla ‘kazara’ öldürüldü. Katledilişinin altıncı yılında, Sevag Balıkçı’nın katili ve onu kollayanlar hala aramızdalar” diye konuştu.

Yargıtay’ın, 2014 yılında “duruşma tutanaklarının üzerinde mahkemenin adının yazılı olmadığı” gerekçesiyle kararı usulen bozduğunu ifade eden Olgar, “Mahkemeye geri dönen dava, yeni baştan görülmeye başlandı. 15 Temmuz’daki darbe girişiminden sonra çıkarılan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Askeri Yargı kaldırıldı. Bunun üzerine Sevag Balıkçı davasında 2 Şubat 2017’de ‘görevsizlik’ kararı verildi. Davaya Kozluk Asliye Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Ankara Askerî Yüksek Mahkemesi, Sevag Balıkçı’nın annesi Ani Balıkçı ve babası Garabet Balıkçı’ya 16’şar bin TL, kardeşi Lerna Balıkçı’ya ise 8 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verdi” dedi.

SOYKIRIMLARA ‘HAYIR’ DEMEK İÇİN…

“Sevag’ın davasını takip etmeyi bırakmayacağız” diyen Olgar, şöyle devam etti: “Irkçılık ve şovenizm devlet yetkilileri tarafından, farklı etnik gruplara karşı her daim tetiklenirken, barışın, kardeşliğin ve eşitliğin mücadelesini yükseltmek, soykırımlara, nefret cinayetlerine ‘Hayır’ demek için, Sevag Balıkçı’yı unutturmamak ve ailesiyle dayanışmak için onu anacağız, onu bizden alanlardan hesap soracağız.”

Açıklamanın ardından anmaya katılanlara Ermeni açması dağıtıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.