Alevi Dedesi Ütebey: İktidarın baskısından rahatsısız

Referandum sonuçlarına halkın tepkisi devam ediyor. İmam Musa-i Kazım Ocağı Dedesi Ahmet Ütebay, referandum sonrası uzatılan OHAL’i, referandum sonuçlarını ve Alevilerin taleplerini değerlendirdi. 

16 Nisan’da yapılan halk oylamasını, uzatılan OHAL’i ve Alevilerin taleplerini İmam Musa-i Kazım Ocağı Dedesi Ahmet Ütebay, PİRHA’ya değerlendirdi.

“OHAL’İ KİMSE İSTEMİYOR” 

Referandum sonrası uzatılan OHAL’i kimsenin istemediğine dikkat çeken Ütebay, “Fakat iktidar bunu bir uygulama şekline soktu. Bununla rahat mı ediyor” dedi.

Olağanüstü koşullarda yapılan atamalardan ve KHK ile yönetilen devletten memnun olmadıklarını söyleyen Ütebay, “Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan vatandaşlar gibi biz Aleviler de böyle baskılardan, zulümlerden rahatsızız. İnsanlık üzerine yapılan baskılar ve iki kelime edenlerin gözaltına alınması rahatsız edicidir” diye konuştu.

“MAHKEMELERİN TAM BAĞIMSIZ OLMASI LAZIM”

Referandumun sağlıklı bir şekilde olmadığını söyleyen Ahmet Ütebay, “Referandum da sağlıklı bir şekilde olmadı. İnsanların şüpheleri var hala, bu şüphelerin giderilmesi lazım. Halkın nazarında mahkemelerin tam bağımsız olması, parası olanın mahkemesi olmaması lazım. Adalet herkese eşit şekilde dağıtılmalı ve herkes adil şekilde yargılanmalı. Milletin dirliğini, birliğini ve vatanın bütünlüğünü sağlamak zorundalar” ifadelerini kullandı.

“İNANCIMIZI HÜR VE BAĞIMSIZ YAPMALIYIZ”

İktidarın bütün insanları rahatlatmak için, kullandığı dili değiştirmesi, herkesi kucaklaması ve ortak bir çözümde hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Ahmet Ütebay, şunları dile getirdi;

“Muhalefeti de iyi anlamak lazım. Onun için biz Alevilere yeteri kadar özgürlük sağlanmamış. Biz bunun için çaba harcıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıysak bizim inancımızın da hür ve bağımsız olması lazım. Bugün camiye, havraya, kiliseye, sinagogla ilgili ne verilmişse, bizim cemevlerimize de yasal statü verilmeli, milli devletin inanç sistemi olarak bağlanmalı. Bunun içindeki yöneticiler, dedeler ve diğer kişiler rahat bir şekilde çıkıp konuşmalı, eğitimini, öğretimini ve ibadetini yapmalıdır.”

“CEMEVLERİNE YASAL  STATÜ VERİLMELİ”

Cemevlerine yasal statü verilmesi gerektiğini söyleyen Ötebay, “Buralarda ibadetimizi özgürce yapmamız lazım. Yani bir kişi devlette memursa, nasıl ki bir sunni vatandaş, ben bu mezhebe mensubum gidip namazımı kılacağım diyor ve sorun yaşamıyorsa bir Alevi memur da çok rahat bir şekilde cemevinde ibadet etmeye ve dua etmeye gidiyorum demelidir. Kimseye baskı, zulüm edilmemeli ve ayrım yapılmamalıdır. Ülkede yaşayan herkes özgür bir şekilde kendini ifade etmelidir. Demokrasi herkese lazım” diye konuştu.

Pirha

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.