Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

ABD’den Türkiye’ye harekat eleştirisi

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Irak’ın kuzeyindeki Sincar Dağı ve Suriye’nin kuzeydoğusundaki Karaçok’ta PKK ve PYD’ye yönelik düzenlediği operasyonlarda en az 20 kişi hayatını kaybetti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner saldırıların Suriye ve Irak’ta IŞİD’e karşı savaşan ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından onaylanmadığını belirterek kaygılı olduklarını söyledi. “Bu kaygılarımızı Türkiye hükümetine doğrudan ilettik” diyen Mark Toner “Bu saldırılar koalisyon tarafından onaylanmadı ve partnerimiz olan güçlerin talihsiz kayıplarına yol açtı” diye konuştu.

Sözcü Mark Toner “PKK konusundaki kaygılarını anlıyoruz ancak bu tarz harekâtlar dürüst olmak gerekirse koalisyonun IŞİD’e karşı mücadele çabalarına ve bu savaşı yürüten karadaki ortaklarımıza zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Reuters’in haberine göre Amerikalı bir komutan YPG komutanlarıyla birlikte Suriye sınırı yakınında saldırının düzenlendiği bölgede incelemelerde bulundu. YPG Karaçok Dağı’nda medya merkezi, radyo istasyonu ve iletişim biriminin de olduğu karargâhının vurulduğunu açıkladı. YPG Sözcüsü Redur Helil saldırıda 20 savaşçılarının hayatını kaybettiğini, 3’ü ağır olmak üzere 18 kişinin de yaralandığını duyurdu. Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasi kanadı olan Suriye Demokratik Konseyi Eş Başkanı İlham Ahmed de ABD’den Türkiye’ye karşı hava koruması talep ettiklerini söyledi.

IKBY: Sorunların kaynağı PKK

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı da Sincar Dağı’ndaki operasyonda 5 Peşmergenin hayatını kaybettiğini ve 9’unun da yaralandığını açıkladı. Açıklamada “Meydana gelen tüm sorunların ve çatışmaların sebebi PKK’nın Şengal’deki varlığıdır” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Reuters haber ajansına verdiği mülakatta operasyonun ABD, Rusya ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne önceden iletildiğini söylemiş, Peşmergelerin ölmüş olmasının arzu edilmediğini ve üzüntü verici olduğunu ifade etmişti. Erdoğan “Sincar bölgesi bizim için ikinci bir Kandil’dir. Biz ikinci bir Kandil’in oluşmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuşmuştu.

©Deutsche Welle Türkçe

DW, Reuters / EC, BK

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI