Connect with us

.

Kültür-Sanat

Afife Jale ödülleri sahiplerini buldu

AleviNet

Published

on

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri, düzenlenen törenle sahiplerine verildi. 15 dalda verilen ödüllerden, Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu Ödülü Ayşe Gündüz’e verildi

Türkiye’de tiyatro sahnesine çıkan ilk kadın oyuncu Afife Jale adına her yıl düzenlenen ve bu yıl 21’ncisi verilen tiyatro ödülleri için Haliç Kongre Merkezi’nde tören düzenlendi. Törene sanat ve iş dünyasından çok sayıda isim katıldı. Tören, son bir yılda hayatını kaybeden tiyatro sanatçılarının anılmasıyla başladı. Ardından Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa bir konuşma yaptı.

15 dalda ödüller dağıtıldı

15 dalda ödülün verildiği gecede “Yılın En Başarılı Prodüksiyonu ödülünü “Gülünç Karanlık” oyunuyla Bakırköy Belediye Tiyatroları, “Yılın En Başarılı Yönetmeni” ödülünü ise “Godot’yu Beklerken” oyunuyla Şahika Tekand aldı. “Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu” ödülüne “Vanya, Sonya, Maşa ve Spike” oyunundaki performansıyla Şerif Erol layık görülürken, “Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu” ödülü ise “Yutmak” oyunundaki performansıyla Merve Dizdar’a verildi.

Sanat dünyası törene katıldı

21. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri’nde, Türk Tiyatro tarihine adını yazdıran Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’nün sahibi Işıl Kasapoğlu olurken, tiyatronun gelişimine destek vermiş iş ve sanat dünyasından önemli şahsiyetlere takdim edilen Yapı Kredi Özel Ödülü’nün sahibi ise Ayla Algan oldu. Komedi ya da müzikal dalındaki oyunlara ilk kez geçtiğimiz yıl verilmeye başlanan “Haldun Dormen Özel Ödülü’ne Hedwig ve Angry Inch layık görülürken, Türkiye tiyatrosunu geliştiren ve zenginleştiren oyun yazarlarına sunulan Cevat Fehmi Başkut Özel Ödülü ise Murat Mahmutyazıcıoğlu’nun oldu.

Diğer ödüller ise şöyle:

* Yılın En Başarılı Yardımcı Kadın Oyuncusu Ödülü: Ayşe Günyüz

* Yılın En Başarılı Yardımcı Erkek Oyuncusu Ödülü: Erol Ozan Ayhan

* Yılın En Başarılı Işık Tasarımı Ödülü: Cem Yılmazer

* Yılın En Başarılı Sahne Müziği Ödülü: Ayşe Tütüncü

* Yılın En Başarılı Genç Kuşak Sanatçısı Ödülü: Cem Yiğit Üzümoğlu

* Yılın En Başarılı Giysi Tasarımı Ödülü: Makbule Mercan.

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI