‘Bizi tanımayan bu anayasa meşru değil’

Referandum sonuçlarına ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Kürt kadınlarının çatı örgütü Tewgera Jinên Azad (TJA), “12 Eylül darbe anayasasına karşı nasıl direndiysek, bu anayasaya karşı da kadının demokratik mücadelesini ve eylemini her yerde geliştireceğiz” dedi. DBP Amed il binasında düzenlenen toplantıya HDP’li vekiller, Leyla Birlik, Feleknas Uca, Sibel Yiğitalp, Dilan Dirayet Taşdemir ve DBP, HDK ve DTK’li kadın siyasetçiler de katıldı. Kürtçe ve Türkçe okunan basın metninde, Ermeni Soykırımı’nın yıldönümü de hatırlatılarak, soykırım kınandı.

8 Mart’ta kazandık

Referandumun kadınlar tarafından 8 Mart’ta kazanıldığı vurgulanan metinde şu ifadelere yer verildi: “Tüm bastırma ve sindirme politikalarına rağmen meydanlarda, evlerde, sokaklarda ‘Hayır’ı haykıranlar sandıkları da ‘Hayır’ ile doldurmuşlardır. ‘Hayır’ın kazandığını gören AKP-MHP faşist ittifakı Anadolu Ajansı ve YSK eliyle referanduma darbe geliştirmiştir.” Açıklamada, “Kazanan kadınların öncülüğünde ‘Hayır’ olmuştur. Kürtleri, kadınları ve tüm kimlikleri tanımayan bir Anayasayı meşru bulmuyoruz” denildi.

Dolmabahçe kaçan fırsattır

Açıklamanın sonunda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ‘demokratik toplum’ perspektifine de vurgu yapıldı: “Kürt Halk Önderi sayın Abdullah Öcalan’ın kadınların ve halkların özgürlüğünü esas alan, tekçiliğe değil çoğulculuğa dayanan, ekolojik ve demokratik toplum perspektifi Türkiye ve Kürdistan halkları için büyük bir ihtiyaçtır. Bu bağlamda Dolmabahçe Mutabakatı bir taslak olarak Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından kaçırılmış büyük bir fırsat olmuştur.”

AMED/ŞÛJIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.