Connect with us

.

Medya

FAZ: Gabriel İsrail’de diplomasiye sığmayan tavır sergiledi

AleviNet

Published

on

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Ortadoğu ziyareti kapsamında İsrail’de olan Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile görüşmesini son anda iptal etti. İsrail medyasına göre bunun nedeni Gabriel’in İsrail hükümetinin yerleşim birimleriyle ilgili politikasını eleştiren bazı insan hakları kuruluşlarıyla yapmak istediği görüşme. Frankfurter Allgemeine Zeitung yorumunda Gabriel’in bu konudaki tavrının hatalı olduğunu savunuyor:

“Gabriel, İsrail ziyareti kapsamında oldukça yüzleşme odaklı bir tavır sergiledi. Yerleşim politikalarını eleştiren kuruluşlarla görüşmeleri İsrail Başbakanı’na açıkça meydan okumak anlamındaydı. Burada ‘çok normal bir tavır’dan bahsetmek mümkün değil. Hükümetlere bağlı olmayan muhalif kuruluşlar otoriter rejimlerde ziyaret edilir ama müttefik demokratik bir ülkede bu yapılmaz. Eğer federal hükümetin elinde, Filistin bölgelerinde yeni Yahudi yerleşim yerleri inşa edilmesine karşı iyi argümanlar bulunuyorsa, bunları İsrail hükümeti ile görüşmelerde sunmalıdır. Öte yandan Netanyahu’nun da Gabriel’in bu hoş olmayan tavrını görmezden gelme büyüklüğünü gösterememesi üzücü. Ancak diplomasiye sığmayan tavrı sergileyen en başta Alman Dışişleri Bakanı’dır. Ev sahibinin çekinceleri olduğunu bilmesine rağmen Gabriel planlarını uygulamakta bir sakınca görmedi.”   

Kölnische Rundschau gazetesi ise Gabriel’i haklı buluyor ve Almanya Dışişleri Bakanı’nın İsrail’de muhalif gruplarla buluşmasının meşru olduğunu vurguluyor:

“Karşılıklı ilişkilerde böyle şeyler asla olmaz. Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel İsrail’in yerleşim politikalarını eleştiren muhaliflerle buluştuğu gerekçesiyle İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Gabriel’in göreve gelmesinden sonra kendisiyle yapacağı ilk siyasi görüşmeyi iptal etti. Kasten yapılmış ve iki ülke arasındaki özel ilişkiler nedeniyle de son derece öfkelendirici bir skandal. Almanya Başbakanı ya da Dışişleri Bakanı Rusya ve Çin gibi otoriter yönetilen ülkeleri ziyaretinde bile muhalif gruplar ile bir araya gelmeyi ister. Bu noktada İsrail Başbakanı sert tutum sergileyerek Berlin’in boyun eğmesini bekleyemez.”   

Aynı konuya farklı bir açıdan bakan Der Tagesspiegel gazetesinin yorumunda da yine Alman Dışişleri Bakanı Gabriel eleştiri odağında:

“İsrail devleti kendisini bölgenin tek demokrasisi olarak görüyor. Birçok konuda, örneğin Yahudi yerleşim yerleri konusunda itiraz edilecek noktalar olsa da, Almanya ile görüş ayrılıkları temelinde ilişkileri olan ülkelerle bir kıyaslama yapmak bile sadece yakışıksız değil, bu ayrıca olmayacak birey. Erdoğan’ın Türkiyesi, Putin’in Rusyası ve Şi Jinping’in Çin’i İsrail ile kıyaslanamaz. Ama Gabriel “hükümetlere bağlı olmayan kuruluşlar ile bu tür görüşmeler birçok ülkede olağandır” diyerek böyle bir kıyaslamayı ima etmiş oldu. Holokost yıldönümünün yaşandığı şu günlerde böyle bir açıklama tahrik anlamına geliyor. Ve demokratik ülkelerde nelerin olağan olduğunu İsrail’e izah etmek Almanya açısından kibirli bir tavır.”

Basında öne çıkan yorum konularından bir diğeri de ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı Ivanka Trump’ın Berlin ziyareti. Ivanka Trump Berlin’de Women20 Diyalog Forumu’na katıldı. Ivanka Trump babasının iddia edildiği gibi “kadın düşmanı” olmadığını savundu. Ivanka Trump’ın Suriye’ye müdahale konusunda da babasını ikna ettiği medyada yer aldı. Badische Neueste Nachrichten gazetesinin konuya ilişkin yorumunda şu satırları okuyoruz:

“Suriye rejiminin zehirli gazla saldırıda bulunmasının ardından Ivanka’nın babasını Esad rejimine karşı askeri misillemeye zorladığı rivayeti ortada dolaşıyor. Yani Donald Trump, dünyanın geriye kalan tek süper gücünün başkanı, kızına kulak veriyor öyle mi? Ama eğer Angela Merkel, Beyaz Saray’daki bu merhametsize hiç değilse kızı üzerinden orta halli bir etkide bulunabilecek olursa, bu onun ince siyasi içgüdüsünün bir göstergesi olacak.”

© Deutsche Welle Türkçe

ÇA/GA

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Medya

Basın İlan Kurumu Genel Müdürlüğü’ne SETA Genel Koordinatörü’nün kardeşi atandı

AleviNet

Published

on

Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın atama kararları yayımlandı. Basın İlan Kurumu Genel Müdürü Yakup Karaca görevden alınarak yerine Rıdvan Duran getirildi.Rıdvan Duran’ın gazetecileri fişleyen SETA’nın genel koordinatörü Burhanettin Duran’ın kardeşi olduğu öğrenildi.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici atandı. Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Mehmet Faruk Tekin, Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Ferhat Yılmaz, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Salih Kaygusuz, Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Ertuğrul Tosunoğlu ve Kırıkkale İl Milli Eğitim Müdürlüğüne Yusuf Tüfekçi getirildi.

Bayburt İl Tarım ve Orman Müdürü Abdulkadir Karabulut da görevden alındı. Karabulut’un yerine Selami Ersen görevlendirildi.

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğüne ise Prof. Dr. Şirin Karadeniz Oran atandı.

Continue Reading

Medya

Welt: Ekonomide iş işten geçince birşeyler yapacaklar

AleviNet

Published

on

Küresel ekonomik konjonktürdeki belirsizlikler ve ABD ile Çin arasındaki ticari gerginlik Alman ekonomisini de olumsuz etkiliyor. Almanya’da GSYİH yılın ikinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçüldü. Üçüncü çeyrekte de küçülmenin devam etmesi bekleniyor. Başbakan Angela Merkel, şu an için ekonomik pakete ihtiyaç olmadığını açıkladı. Die Welt gazetesi olası resesyona dikkat çekiyor ve hükümeti rahat davranmakla eleştiriyor.

“Gerçi tekrardan bir mali kriz yaşanacağına dair henüz bir işaret yok ama muhtemelen resesyon yolda. Ancak bu Ekonomi Bakanı Peter Altmaier’i ‘sağlam bir iç konjonktür’ hayali kurmaktan ve ikinci çeyrekteki düşüşe rağmen “Almanya’nın tarihindeki ikinci büyük ekonomik performansın sergilendiği’ şeklinde övünmekten alıkoymuyor. Başbakan Merkel de tatili bitmesine rağmen mevcut gerilemeyi hiçbir şey yapmadan seyredeceği mesajını verdi. Ve Sosyal Demokrat Parti’ye baktığınızda onlar da vergileri artırma fantazilerini ana tema yapma çabasında. Durum onu gösteriyor ki, siyasilerin oturdukları yerden kalkıp birşeyler yapmaları, ancak iş işten geçtiğinde mümkün olacak.”

Volksstimme gazetesi Hong Kong’da yapılan protestolar nedeniyle giderek artan gerginliği ele alıyor. Yorumda Çin’in müdahalesinden önce uluslararası toplumların sonuçlarına dair net mesaj vermesi gerektiği belirtiliyor.

“Çin, Hon Kong’daki protestoculara baskıyı artırıyor. Bunun son aşaması sınıra asker gönderilmesi.  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping izlediği düzen ve huzur politikasıyla biliniyor ve gerektiğinde bunu sağlamak için şiddete başvuruyor. Fakat Hong Kong farklı. Eğer Hong Kong havaalanı, 30 yıl önce demokrasi hareketinin kanlı bir şekilde bastırıldığı ikinci bir Tiananmen’e dönerse, bu uluslararası bir zincirleme tepkiye neden olur. Gerçi Çin diğerlerinin fikrini umursamıyor. Ancak ülkedeki ekonomik durgunluk ve ABD ile ticari savaş döneminde Şi, bunun sonuçlarını dikkate almak zorunda kalacak. Avrupa da Hong Kong’a müdahale etmesi durumunda Çin’in karşısında olacaktır. Çin içinde de yeni sorunlar ortaya çıkabilir, durumdan memnun olmayan vatandaşlar Hong Kong’daki olaylardan etkilenebilir. Bu da Şi Cinping’in yararına olmaz. Uluslararası toplum bunu Çin’e çok net bir şekilde belirtmelidir.”   

Almanya’da hükümet, üzerinde uzlaştığı yeni yasal düzenlemeyle bakıma muhtaç kişilerin yakınlarının üstlenmek zorunda olduğu bakım masraflarını azaltıyor, yaşlıların bakımını güvenceye alıyor. Rheinpfalz gazetesi ise Almanya’nın bakım alanındaki sorunlarına dikkat çekiyor ve yeni düzenlemenin yetersiz olduğunu vurguluyor.

“Yasa tasarısı, bakıma muhtaç kişilerin sayısının giderek arttığı, ayakta tedavi gören ve yatan hastaların bakımı için uzman personelin eksik olduğu ve bunlara paralel olarak masrafların arttığı gibi büyük sorunlarda hiçbir şeyi değiştirmiyor. Ancak bakıma muhtaç kişilerin ve yakınlarının üzerinden biraz yük alıyor. Bu da az sayılmaz. Çünkü gençlerin ebeveynlerine bakacak ve kendi yaşlılıklarını güvenceye alacak parası yok. Sorun çözülmüyor, yalnızca bir sonraki kuşağa erteleniyor.”

Hessische Niedersächsische Allgemeine gazetesi de aynı konuda şu yorumu yapıyor:

“(Yasa tasarısı) sorunun temelini çözmüyor. Çünkü bakıma muhtaç pek çok kişi, birikimleri ve emeklilik parası, artan masrafları karşılamaya yetmediği için zaten sosyal yardım alıyor. Bir takım reformlar sayesinde bakıma muhtaç kişilerin sayısı azaldı. Ancak bebek patlaması yaşanan kuşak yaşlandığında ve bakım hizmeti verenlere daha iyi ücretler ödendiğinde masraflar da yine artacak. Yalnızca bu noktalar bile, bakım masraflarında ödeme yükünün azaltılması gibi bir rötuşla sorunun üstesinden gelinemeyeceğini gösteriyor.” 

DW / DK,BK

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading

Medya

Gazete Kadıköy 1000’inci sayısını kutladı

AleviNet

Published

on

Kadıköy Belediyesi tarafından çıkarılan Gazete Kadıköy, 20’inci yılında 1000’inci sayısına ulaştı. Gazeteye kuruluşundan bugüne kadar emek verenlerin buluştuğu törende, Gazete Kadıköy çalışanlarını Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve eski belediye başkanı Selami Öztürk de yalnız bırakmadı. IDEA Kadıköy’de gerçekleşen törene aralarında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC)’nin eski başkanı, gazeteci Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Gökhan Durmuş ile birçok gazeteci katıldı.

KILIÇDAROĞLU’NDAN KUTLAMA YAZISI

Törende CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Gazete Kadıköy’ün 20. Yılı için kaleme aldığı yazı okundu. Yazısında, eski bir Kadıköy’lü olarak ilçenin önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, Gazete Kadıköy’ün 1000. Sayısına dair şunları yazdı: “Bir kentin, bir beldenin sağlıklı geleceği ise hiç şüphesiz geçmişiyle kurduğu anlamlı ilişkisinde saklıdır. Bu bağlamda, bininci sayısına ulaşan Gazete Kadıköy, ilçenizin geleceği ile geçmişi arasında köprü görevi kuran önemli bir kaynak. Gazete Kadıköy’ü 20. Yaşı ve 1000. Sayısı için kutluyor, yayın hayatı boyunca gazetede emek vermiş, gazeteye destek vermiş herkese eski bir Kadıköylü olarak teşekkürlerimi sunuyorum.”

“KADIKÖY DİRENMENİN MERKEZİ”

Çok sayıda gazetecinin katıldığı gecede söz alan Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, “Gazete Kadıköy bir düştü, gerçek oldu. Bu düşü gerçekleştirenlere çok teşekkür ediyorum. Şu anda gazeteye emek verenlere, bu düşün daha da büyümesini sağladıkları için teşekkür ediyorum. Gazete Kadıköy ilk sayısına ‘direnme’ ile çıkmış. Kadıköy direnmenin merkezi, direnmeden hiçbir şey olmayacağını bilenlerin merkezi. Çünkü Kadıköy Türkiye’nin en aydın insanlarının yaşadığı, gericiliğe, faşizme karşı olan insanların yaşadığı bir yer. Biz Kadıköylülerle beraber Gezi’de de direndik. Gazete Kadıköy bu itirazın, direnmenin kültürü. Gazete Kadıköy’ün 20 yıllık bir ömrü oldu, umarım ömrü daha uzun olur” diye konuştu.

“YERELİ NE KADAR GÜÇLÜ KILARSAK DEMOKRASİNİN O KADAR ETKİN OLACAĞINA İNANIYORUZ”

Gazete adına söz alan Yazı İşleri Müdürü Semra Çelebi ise “Yereli ne kadar güçlü kılarsak demokrasinin o kadar etkin olacağına inanıyoruz. Buna inanan gazeteciler olarak, dünyada demokrasinin gelişkin olduğu ülkelerde yerel gazetelerin gücünü görerek Gazete Kadıköy’ü de en azından bu mega kentte güçlü kılmak için çabalıyoruz. Çünkü yerelin sesi güçlü çıkarsa, adalet, eşitlik ve demokrasi daha güçlü olacak buna inanıyoruz” dedi.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI