Connect with us

Güncel

HDP’li Beştaş’ın tahliyesine yapılan itiraz reddedildi

Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı’nın, HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş’ın tahliyesine ilişkin bir üst mahkeme yaptığı itiraz reddedildi.

HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, HDP MYK’nin DAİŞ saldırısı altındaki Kobanê için 2014 yılında yaptığı çağrı ve 13 Eylül 2015’te Sur’da ilan edilen “sokağa çıkma yasağı” protesto yürüyüşüne katıldığı için 30 Ocak’ta tutuklanarak hakkında 23 yıla kadar hapis istemiyle açılmıştı. Beştaş, Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 21 Nisan’da görülen ilk duruşmada oy çokluğuyla “adli kontrol” şartıyla tahliye edilmişti.

Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma savcısı, Beştaş’ın tahliyesine karşı bir üst mahkeme olan Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi’ne itirazda bulundu. Savcı, Beştaş hakkında verilen tahliye kararının kaldırılarak hakkında tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarılmasını talep etti. İtirazı değerlendiren mahkeme, tahliye kararının yasaya ve usule aykırı olmadığına hükmederek, savcının talebini reddetti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Güncel

YSK: Maltepe iddiaları araştırılsın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bugünkü toplantısında, İstanbul’a ilişkin olağanüstü itirazlar ele alınarak ara kararlar verildi. YSK, MHP’nin Maltepe’deki seçimlerde sandık kurulu başkan ve üyeleri hakkında yaptığı olağanüstü itirazı kabul etti. YSK, Maltepe İlçe Seçim Kurulu’ndan, sandık kurulu başkan ve üyelerinin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin hangi kurumlardan temin edildiği hakkında bilgi istedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, ara karar gereklerinin beş gün içinde Maltepe 1’inci ve 2’nci İlçe Seçim Kurulları tarafından ayrı ayrı ve kurul hâlinde toplanılarak yerine getirilmesi kararlaştırıldı.

YSK, MHP’nin “kısıtlı seçmen” itirazını ise reddetti. YSK, bu konunun, AKP’nin başvurusunda araştırılacağı gerekçesiyle yeniden bilgi istenmesine gerek görmedi.

YSK, AKP’nin Büyükçekmece’deki seçim sonuçlarına dair olağanüstü itirazını da ele aldı. Bu itiraza ilişkin Salı günü alınan ara kararların sonucunun beklenmesi kararlaştırıldı.

AKP’nin ardından MHP de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali istemiyle YSK’ya başvurmuştu.

Yeni bir Siirt senaryosu mu?

Alınan kararları DW Türkçe’ye değerlendiren eski cumhuriyet savcılarından Ömer Faruk Eminağaoğlu, YSK’nın bu aşamada sandık kurullarının oluşumuyla ilgili inceleme başlatılmasının “hukukla” bağdaşmadığını söyledi.

Eski cumhuriyet savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu

Eski cumhuriyet savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu

Eminağaoğlu’na, göre İstanbul’da sandık kurullarının incelenmeye başlanması, Türkiye genelindeki sandık kurullarının da incelenmesi gibi bir durumu ortaya çıkarıyor ve tüm seçimi tartışmalı hâle getiriyor.

Eminağaoğlu, 3 Kasım 2002’deki genel seçimlerde Siirt seçiminin AKP’nin “Pervari ilçesinde üç sandık kurulu oluşturulmadı ve bir sandık kırıldı” itirazıyla YSK tarafından iptal edildiğini hatırlattı. Siirt’te 9 Mart 2003’te tekrar edilen seçim sonucunda Erdoğan’a milletvekilliği yolu açılmıştı.

Eminağaoğlu, “YSK yeni bir Siirt senaryosu mu hazırlıyor? Dahası, sandık kurullarının oluşumunu incelemeye açmak sadece 31 Mart seçiminin tamamını değil, 2018’de yapılan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerini de tartışmalı hâle getirir” dedi.

“YSK, neden sandık kurullarının oluşumuyla ilgili yayınladığı genelgede, kurulların nasıl oluşup oluşmadığını anlatmamıştır?” diye soran Eminağaoğlu, “YSK hukuku dolanmamalı, halkın iradesinin önünde engel oluşturmamalı, varlık nedenine uygun hareket etmelidir” uyarısında bulundu.

DW/CÖ,HK,GA

© Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Lesser: ABD Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmez

Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser, ABD-Türkiye ilişkilerinde derin güven bunalımının sürdüğünü, Washington’da Türkiye’ye yönelik bakışın hiç olmadığı kadar kötüleştiğini söyledi. 

DW Türkçe’ye verdiği mülakatta “Bugünlerde ABD’de Türkiye’nin pek de dostu olduğu söylenemez” diyen Lesser, Trump yönetiminin 1915 Ermeni tehcirinin yıldönümü olarak kabul edilen 24 Nisan açıklaması konusunda da dikkat çekici bir değerlendirme yaptı. Bugüne kadar stratejik gerekçelerle soykırım tanımının kullanılmadığını ancak denklemin artık değiştiğini söyleyen Lesser, “Bu Washington’daki Türkiye algısının sınanacağı çok çarpıcı bir eşik olacak” diye konuştu.

Daha önce ABD Dışişleri Bakanlığı’nda görev yapan, Türkiye konularında en deneyimli Amerikalı uzmanlardan biri olarak görülen Ian Lesser, “Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinin daha da kötüleşmesinin gelecek için oluşturduğu en büyük risk, Türkiye’nin gerçekten ihtiyacı olması halinde partnerlerinin orada olmayacak olmasıdır” diye konuştu. 

GMF Başkan Yardımcısı ve Dış Politika Direktörü Lesser’e yönelttiğimiz sorular ve yanıtları şöyle:

DW Türkçe: ABD Kongresi’ne sunulan tasarılarda, 1915 Ermeni tehciri sırasında yapılan katliamların soykırım olarak tanınması talep ediliyor. Her 24 Nisan’da olduğu gibi gözler yine ABD Başkanı’nın yapacağı açıklamaya çevrilmiş durumda. Gerilim arttığı bir dönemde, Washington politika değişikliğine gidip, bu kez soykırım tanımını kullanır mı?

Ian Lesser: Bu, Washington’da Türkiye konusundaki algının test edileceği çok çarpıcı bir eşik olacak. Geçmişte de soykırım tanımının benimsenmesi eğilimi oldu ancak hep yönetimler stratejik gerekçelerle son anda bundan kaçındı. Ancak artık denklem değişiyor ve sonucun bu sefer farklı olması benim için bir sürpriz olmaz.

Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser

Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser

ABD’nin İran üzerinde baskıyı artırması, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkeye tanıdığı yaptırım muafiyetini kaldırması ne anlama geliyor? Türk hükümeti, İran’la ticareti sürdürebilmek için bir mekanizma oluşturmaya çalışıyor. Bu gelişmeler Washington’da nasıl değerlendiriliyor?

Bu muafiyetlere son verilmesi aslında doğrudan Türkiye ile ilgili bir konu değil, ABD yönetiminin İran’a karşı çok daha sert tutum takınmasının bir yansıması. Şu da bir gerçek. Geçmişte yaşanan deneyimler var ve Türkiye, on yıllar boyunca ABD’nin Irak, İran ya da Rusya’ya yönelik birbirini izleyen yaptırım dalgalarından ekonomik olarak zarar gördüğünü unutmadı. Kanımca Türkiye’nin, uluslararası ilişkilerde yaptırımların bir araç olarak kullanılmasına çok ihtiyatlı bakması buna dayanıyor. Ancak Trump yönetimi, İran konusunda çok kararlı görünüyor. İran ile iş yapmaya devam etmenin riskleri çok yüksek. Amerikan yönetimi, İran ile iş yaptığı için Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmeyecektir. 

Türk hükümetinin kendisi de Rusya’dan alınacak S-400 füze savunma sistemi nedeniyle ABD yaptırımlarına hedef olma ihtimali ile karşı karşıya. İran yaptırımlarını deldiği gerekçesiyle Halkbank’a verilmesi beklenen ceza hala gündemde. ABD’li konsolosluk çalışanları ve Amerikan vatandaşlarının Türkiye’de tutuklu bulunmasıyla ilgili olarak senatörlerin yaptırım talep eden tasarıları var. Türk-Amerikan ilişkilerinde gelinen noktada, ortak stratejik çıkarlardan çok yaptırımların konuşulduğunu görüyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Gelinen noktanın gerçek nedeni iki ülke arasındaki derin güvensizlik.  Bölgeye dönük farklı perspektiflere sahip olan, egemenlik bilinci güçlü olan iki ülkeden söz ediyoruz. ABD bölgeye, İran, Rusya, Suriye ve Irak’a küresel güç, Türkiye ise bölgesel paydaş merceğinden bakıyor. Türkiye ile ABD, bölgenin güvenliği ve istikrarı konularında genel anlamda görüş birliğinde olsalar da, izlenecek politikalar konusunda hemfikir değiller. ABD ile Türkiye arasındaki karşılıklı güvensizlik çok derinlere adeta kök salmış durumda, benim hiç tanık olmadığım kadar kötü durumda. Yaşanan gelişmeler hiç iç açıcı değil… ABD yönetiminde, basınında, Pentagon’da, siyasi analistler arasında Türkiye konusundaki algı çok derinden sarsıldı. Bugünlerde ABD’de Türkiye’nin pek de dostu olduğu söylenemez.

Türkiye son yıllarda Rusya, Çin ya da İran gibi ülkelerle ilişkilerini geliştirse de birçok uzman ekonomik açıdan bu ülkelerin bir alternatif olamayacağını, Avrupa ile ABD ile ilişkilerin belirleyici olduğunu savunuyor. Sizin görüşünüz nedir?

Türkiye’nin ekonomik gelişmesi ve bölgesel nüfuzu, Batı’yla ilişkilerine bağlı. Diğer pek çok ülke gibi Türkiye de karşılıklı bağımlılık içerisinde. Eğer Türkiye IMF’ye gitmek durumunda kalırsa, ki Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar istemese de bu ihtimal tümüyle gözardı edilemez, o zaman ABD ve Avrupa’nın Türkiye’nin IMF başvurusunu desteklemek isteyip istemeyeceği çok büyük önem taşıyacak. Türkiye’nin IMF’ye başvurduğunu ve ABD’nin bir paket üzerinde mutabık kalmadığını bir düşünün…

Türkiye’nin Batı dışında mali kaynak sağlayabileceği alternatifler yok mu?

Türkiye uluslararası finans sistemine entegre bir ülke. Hem mali konular bakımından, hem güvenlik bakımından en iyi seçenekleri Batı’da. Türkiye bölgesinde, Ortadoğu’da Avrasya’da, Balkanlar’da, Doğu Akdeniz’de uzun vadeli istikrarsızlık süreçleriyle karşı karşıya. Bu Türkiye’nin caydırıcılık ve savunma bakımından güvenli partnerlere sahip olmasının önemini daha da arttırıyor. Bu ilişkilerinin erozyona uğraması Türkiye bakımından sıkıntıya neden olabilir… Batı ile ilişkilerinin daha da kötüleşmesinin gelecek için oluşturduğu en büyük risk de Türkiye’nin gerçekten ihtiyacı olması halinde partnerlerinin orada olmayacak olmasıdır…

Erdoğan, Trump ile bir görüşme ihtimali olabileceğinden söz etti. Size göre liderlerin buluşması, bu gerginliklerin azaltılmasına katkı sağlayabilir mi?

Aslında her iki taraftaki liderliğin doğası sorunların daha da büyümesine yol açıyor. Ama aynı zamanda tek bir telefon görüşmesiyle sorunların çözüme kavuşturulabilmesi ihtimalini de görebiliyoruz. Ancak yine de bunun için danışmanların, bürokratların her iki taraf için çekici olabilecek, uzlaşıya dayalı bir paket hazırlayarak, sorunların aşılmasına zemin oluşturması gerekiyor. Geçmişte, çok sancılı dönemlerde bu başarıldı. Örneğin Kardak krizi döneminde ABD lider rol üstlendi, Gümrük Birliği, Yunanistan ile detant, AB üyelik müzakereleri gibi paketlerle ABD yönetimi devrede oldu. Türkiye-Batı ilişkilerindeki önemli gelişmeler hep ciddi, çok yönlü mutabakatlar yoluyla sağlandı. 

Değer Akal

© Deutsche Welle Türkçe

 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Güncel

Rusya: S-400’lerin teslimatı Temmuz’da

Rusya, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini Temmuz ayında teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rus silah üreticisi Rosoboronexpor’un yöneticisi Aleksandr Miheyev, “her konunun istişare edilerek üzerinde anlaşma sağlandığını” söyledi. 

Rusya’dan iki hafta önce yapılan açıklamada S-400 füze savunma sisteminin bazı parçalarının Türkiye’de üretilebileceği belirtilmişti.Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dimitri Peskov, “S-400’ün tüm parçalarının üretiminden bahsetmiyoruz. Bu en ileri silah sistemi. Ancak bazı parçaların üretimi konusunda görüşmeler olabilir” demişti.

ABD,  NATO müttefiki olan Türkiye’nin Rusya’ya ait bir füze sistemini satın almasına karşı çıkıyor, S-400’lerin NATO’nun hava savunma sistemine entegre edilemeyeceği uyarısında bulunuyor. ABD’nin Başkan Yardımcısı Mike Pence daha önce yaptığı açıklamada NATO üyesi bir ülkenin Rusya’dan silah alması karşısında “kayıtsız kalmayacaklarını” dile getirmişti.

Ankara’nın Rusya’dan S-400 satın alma planı, Türkiye’ye F-35 savaş uçaklarının teslimatının durdurulmasıgibi bazı Amerikan yaptırımlarını gündeme getirmişti. ABD ay başında, F-35 uçaklarıyla ilgili tüm eğitim teçhizatının ve diğer malzemelerin Türkiye’ye gönderimini durdurma kararı almıştı.

rtr/ÖA,GA

© Deutsche Welle Türkçe

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel9 saat ago

YSK: Maltepe iddiaları araştırılsın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bugünkü toplantısında, İstanbul’a ilişkin olağanüstü itirazlar ele alınarak ara kararlar verildi. YSK, MHP’nin Maltepe’deki seçimlerde sandık kurulu...

Güncel9 saat ago

Lesser: ABD Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmez

Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser, ABD-Türkiye ilişkilerinde derin güven bunalımının sürdüğünü, Washington’da Türkiye’ye yönelik bakışın...

Haberler9 saat ago

Aslı Erdoğan: Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar ve gazeteci Aslı Erdoğan,...

Dünya9 saat ago

Almanya’da Panama Belgeleri’ni aydınlatmak için 150 dava

Offshore şirketler aracılığıyla vergi kaçıran yatırımcıları ifşa eden Panama Belgeleri’nin sonucu olarak Almanya’da 150 ayrı vergi kaçırma davası olduğu açıklandı....

Güncel9 saat ago

Rusya: S-400’lerin teslimatı Temmuz’da

Rusya, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini Temmuz ayında teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rus...

Medya9 saat ago

Südkurier: Türkiye AB’den uzaklaşmak için her şeyi yapıyor

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber’in, “Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa...

Güncel9 saat ago

Avrupalı gıda devlerine “zehir” tehdidi

Aralarında dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketinin, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla tehdit...

Güncel9 saat ago

Yabancı eşlerin üçte biri Almanca sınavını geçemiyor

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelmek isteyen yabancıların üçte biri ülkelerinde girdikleri Almanca sınavını geçemiyor. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelerin, Alman...

Dünya9 saat ago

Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bugün Rusya’nın Vladivostok kentinde ilk kez ikili bir...

Politika9 saat ago

Kaya: Saldırının siyasi ayağı aydınlatılsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde katıldığı asker cenazesi töreninde yapılan saldırının siyasette yarattığı gerilim sürerken, CHP...

Dünya9 saat ago

Sudan’da ordudan geri adım: Taleplerin çoğunda anlaştık!

Sudan’daki protestolar 19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üç katına çıkmasına karşı başlamış, kısa sürede rejim karşıtı bir harekete dönüşmüştü. 30 Haziran...

Dünya9 saat ago

İran’dan Avustralya ve İngiltere ile tutuklu takası teklifi

2016 yılında Tahran’da küçük yaştaki kızıyla birlikte tutuklanan Fondation Thomson Reuters adlı vakfın çalışanı olan Kanada ve İngiliz vatandaşı Nazanin...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort