Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Kürkçüler Cezaevi’nde ihlaller artıyor

AleviNet

Published

on

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde giden Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Av. Tugay Bek, tutuklulara dönük hak ihlallerinin artarak devam ettiğini söyledi.

Çukurova Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde açlık grevi eyleminde olan tutuklular, KCK’nin çağrısıyla eylemlerini sonlandırırken, hak ihlalleri ise her geçen gün artıyor. Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, “Cezaevinde aynı sorunlar devam ediyor. Tutuklu ve hükümlüleri tedirgin eden uygulamalar cezaevi idaresi tarafından ısrarla sürdürülüyor” dedi.

‘TUTUKLULAR ENDİŞELİ’

Cezaevinde hak ihlallerinin artarak devam ettiğini ifade eden Bek, 12 Eylül uygulaması olan “Karıştır, barıştır” uygulamasının devam ettiğini aktararak, PKK, FETÖ ve DAİŞ’li tutukluların aynı koridorlarda tutulduğunu ve bu şekilde gerilim politikasının yürütüldüğünü söyledi. Avukat Bek, “Bilhassa açık görüş esnasında farklı örgütlerden yargılanan tutuklu ve hükümlüler ile aileleri aynı görüş mahallinde bir araya getirilmesinden dolayı bir takım gerilimler yaşanmaktadır. Bu gerilim nedeni ile tutuklu ve hükümlüler kendilerinin ve ailelerinin can güvenliğinden endişe duymaktadır. 12 Eylül darbecilerinin ‘Karıştır barıştır’ adını verdikleri uygulamayı anımsatan bu karar nedeni ile tutuklu ve hükümlüler açık görüşlere çıkmamaktadır” dedi.

‘ARAMA ADI ALTINDA TALAN’

OHAL’le birlikte tutukların sohbet ve spor adı altındaki ortak yaşam alanlarından faydalanma imkanlarının ellerinden alındığını ifade eden Bek, kitap, dergi ve gazetelerin kısıtlandığını belirtti. Hastaneye giden tutukluların hak ihlalleriyle karşılaştığını aktaran Bek, tutukların sağlık haklarının ellerinden alındığını dile getirdi. Bek, “Tutuklu ve hükümlülerin savunma için hazırladığı el yazısı notlara el konulmaktadır. Aynı suçtan kalmakta olan tutuklu ve hükümlülerin başka bir cezaevine naklolması veya tahliye olması nedeni ile depoya kaldırılan beyaz eşya, televizyon ve çaylık gibi eşyalardan diğer mahkumların faydalanması engellenmektedir. Mahkumlar, berber imkanından faydalandırılmıyor. Arama adı altında odalar talan ediliyor. Aramalarda mahkumlar taciz ve hakarete maruz kalıyor” diye konuştu.

Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu olarak tutukların karşılaştığı sorunların çözümü için girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Avukat Bek, kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulundu. Cezaevinde her an bir olayın çıkabileceğini ifade eden Bek, “Eğer mahkumlar üzerindeki bu gerilim politikası son bulmazsa cezaevinde istenilmeyen olaylar meydana gelebilir. Açlık grevleri son buldu. Ancak sorunlar varlığını koruyor. Biz bu sorunlara çözüm olabilmek adına Baro Cezaevi İzleme Komisyonu olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

Serêkaniyê’ye saldırılarda 22’si çocuk 235 sivil şehit düştü

AleviNet

Published

on

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Sağlık Komitesi Eşbaşkanı Ciwan Mustafa ve Cizre Bölgesi Sosyal Yardım Komitesi Xalid İbrahim tarafından, işgalci Türk devletinin saldırılarına ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

“İşgalci Türk ordusunun Serêkaniyê’deki sağlık merkezlerini hedef alması sonucu bu merkezler hizmet dışı kaldı” diyen Ciwan Mustafa şöyle konuştu:

“5 gündür kuşatma altında bulunan Serêkaniyê kenti tamamen kuşatılmış durumda. Kentteki hastanede onlarca yaralı bulunmakla beraber enkaz altlarında çok sayıda şehit cenazesi bulunmaktadır.

Kentte 22’si çocuk olmak üzere 235 sivil şehit düşmüş, 677 sivil de yaralanmıştır.”

Xalid İbrahim ise basın toplantısında şunları söyledi: “İnsani bir krizle yüz yüzeyiz. Sınır üzerindeki köylerde, 300 bin kişi halen evlerinde bulunuyor. Hesekê kentinde bulunan 42 okul binasında siviller bulunmaktadır.

9 Ekim tarihinde Serêkaniyê’deki Elok su istasyonunun işgalci Türk ordusu ve çeteleri tarafından bombalanması sonucu Hesekê kentinin suyu kesilmiştir.”

 

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Türkiye’nin Suriye harekatı Köln’de protesto edildi

AleviNet

Published

on

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki operasyonu Almanya’nın Köln kentinde Kürt gruplar tarafından protesto edildi.

“Türkiye’nin Kuzey Suriye’deki saldırı savaşına karşı – Rojava ile dayanışma” sloganıyla düzenlenen gösteri Ebertplatz’da başladı. Göstericilerin “Türkiye’nin saldırı savaşını durdurun” ve “Alman hükümetinin Türkiye ile askeri işbirliğine son verilsin” yazılı pankartlar ve YPG flamaları taşıdığı görüldü.

Gösteriye sol grupların yanı sıra meclisteki muhalefet partilerinden Sol Parti de destek veriyor.

Gösteri öncesinde Köln’de güvenlik amacıyla helikopterler, TOMALAR ve binlerce polis memuru görevlendirildi. Polis Alman haber ajansı dpa’ya yaptığı açıklamada gösteri öncesinde Köln ana tren istasyonunda birçok kişinin arandığını ancak kimsenin gözaltına alınmadığını söyledi.

Güvenlik güçleri gösteriye 20 bin kişinin katılmasını bekliyor. 

dpa, epd / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Sol Parti: Türkiye’ye tüm silah ihracatları durdurulsun

AleviNet

Published

on

Sol Parti Eşbaşkanı Bernd Riexinger Hamburg’da yaptığı açıklamada Türkiye’ye tüm silah ihracatlarının durdurulmasını istedi. Partisinin eyalet kongresinde konuşan Riexinger “Türkiye’ye tüm silah ihracatları derhal durdurulmalı, verilmiş izinler de geri çekilmeli” dedi. Sol Parti lideri, “Kürtlere karşı savaşı durdurmak sorumluluğumuzdur” diye konuştu. Riexinger partisinin bugün birçok kentte “Suriye’deki kirli ve uluslararası hukuka aykırı” savaşa karşı “Kürt dostlarıyla” birlikte gösteriler düzenlediğini söyledi.

Silah ihracatının askıya alınması eski izinleri kapsamıyor

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, geçen hafta Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusunda YPG milislerine karşı düzenlenen askeri operasyonda kullanabileceği silah ve teçhizatın satışına izin verilmeyeceğini duyurmuştu. Ancak diğer silahlar ve daha önce onaylanan satışlar bu karardan etkilenmiyor. Bu sebepten dolayı Almanya’dan Türkiye‘ye, senenin sonuna dek silah gönderilmeye devam edilebilecek. Durumun böyle olduğu Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’in verdiği soru önergesine hükümetin verdiği yanıta da yansıdı. Liebich konuyla ilgili yaptığı açıklamada Almanya Başbakanı Angela Merkel’in kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich

Liebich “Uluslararası hukukun açık bir şekilde ihlal edilmiş olmasına rağmen silah teslimatlarının sürmesi bir rezalettir. Suriye’nin kuzeyindeki ölü ve yaralılar konusunda Almanya kendini suçlu konumuna sokmuştur” diye konuştu.

Almanya Türkiye’ye geçen yıl da 242 milyon 800 bin euro değerinde silah satmış, bu da Almanya’nın toplam 770,8 milyon euro tutarındaki yıllık silah ihracatının yaklaşık üçte birine tekabül etmişti.

CDU’dan da sesler yükseliyor

Almanya’da konuyla ilgili bir açıklama da koalisyonun büyük ortağı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partili siyasetçi Christian Baldauf’tan geldi. CDU Rheinland-Pfalz Eyalet Başkan Yardımcısı Baldauf Türkiye’ye yönelik ihracatlar için hükümetin verdiği “Hermes kefaletlerini” kaldırması gerektiğini söyledi.

“Hermes kefaleti” Alman ihracat firmalarına ve kredi şirketlerine yabancı müşterilerin ödeme yapmaması halinde hükümetin vermeyi taahhüt ettiği güvenceye deniyor. Daha önce Yeşiller, Hür Demokrat Parti ve Sol Parti’den de Hermes güvencelerinin kaldırılması istenmişti. 2018 yılında Almanya’nın hazinesinden en çok güvence, Rusya’nın ardından Türkiye’ye ihracat yapan firmalara tanınmıştı. Alman hükümeti 2018 yılından bu yana Türkiye’ye yapılan ihracatlara 2 milyar 600 milyon euroluk Hermes kefaleti vermeyi üstlendi.

CDU’lu Baldauf ayrıca Volkswagen’ın Manisa’da açmayı planladığı yeni fabrikasını Türkiye’nin Suriye operasyonu üzerine “incelemeye almasını memnuniyetle karşıladığını” söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Batı değerlerini ayaklar altına aldığını söyleyen Baldauf Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye yapılan hangi desteklerin kaldırılabileceğini gündemine alması gerektiğini söyledi. CDU’lu siyasetçi “Bu tarzda hareket eden bir devletin Avrupa ve dolayısıyla Almanya hazinelerinden para alması kabul edilemez” diye konuştu.

DW, dpa / EC, BW

©Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI