Connect with us

.

Güncel

Kürkçüler Cezaevi’nde ihlaller artıyor

AleviNet

Published

on

Kürkçüler F Tipi Cezaevi’nde giden Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Av. Tugay Bek, tutuklulara dönük hak ihlallerinin artarak devam ettiğini söyledi.

Çukurova Bölgesi’nde bulunan cezaevlerinde açlık grevi eyleminde olan tutuklular, KCK’nin çağrısıyla eylemlerini sonlandırırken, hak ihlalleri ise her geçen gün artıyor. Adana Kürkçüler F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklularla görüşen Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, “Cezaevinde aynı sorunlar devam ediyor. Tutuklu ve hükümlüleri tedirgin eden uygulamalar cezaevi idaresi tarafından ısrarla sürdürülüyor” dedi.

‘TUTUKLULAR ENDİŞELİ’

Cezaevinde hak ihlallerinin artarak devam ettiğini ifade eden Bek, 12 Eylül uygulaması olan “Karıştır, barıştır” uygulamasının devam ettiğini aktararak, PKK, FETÖ ve DAİŞ’li tutukluların aynı koridorlarda tutulduğunu ve bu şekilde gerilim politikasının yürütüldüğünü söyledi. Avukat Bek, “Bilhassa açık görüş esnasında farklı örgütlerden yargılanan tutuklu ve hükümlüler ile aileleri aynı görüş mahallinde bir araya getirilmesinden dolayı bir takım gerilimler yaşanmaktadır. Bu gerilim nedeni ile tutuklu ve hükümlüler kendilerinin ve ailelerinin can güvenliğinden endişe duymaktadır. 12 Eylül darbecilerinin ‘Karıştır barıştır’ adını verdikleri uygulamayı anımsatan bu karar nedeni ile tutuklu ve hükümlüler açık görüşlere çıkmamaktadır” dedi.

‘ARAMA ADI ALTINDA TALAN’

OHAL’le birlikte tutukların sohbet ve spor adı altındaki ortak yaşam alanlarından faydalanma imkanlarının ellerinden alındığını ifade eden Bek, kitap, dergi ve gazetelerin kısıtlandığını belirtti. Hastaneye giden tutukluların hak ihlalleriyle karşılaştığını aktaran Bek, tutukların sağlık haklarının ellerinden alındığını dile getirdi. Bek, “Tutuklu ve hükümlülerin savunma için hazırladığı el yazısı notlara el konulmaktadır. Aynı suçtan kalmakta olan tutuklu ve hükümlülerin başka bir cezaevine naklolması veya tahliye olması nedeni ile depoya kaldırılan beyaz eşya, televizyon ve çaylık gibi eşyalardan diğer mahkumların faydalanması engellenmektedir. Mahkumlar, berber imkanından faydalandırılmıyor. Arama adı altında odalar talan ediliyor. Aramalarda mahkumlar taciz ve hakarete maruz kalıyor” diye konuştu.

Adana Barosu Cezaevi İzleme Komisyonu olarak tutukların karşılaştığı sorunların çözümü için girişimlerde bulunacaklarını söyleyen Avukat Bek, kamuoyuna da duyarlılık çağrısında bulundu. Cezaevinde her an bir olayın çıkabileceğini ifade eden Bek, “Eğer mahkumlar üzerindeki bu gerilim politikası son bulmazsa cezaevinde istenilmeyen olaylar meydana gelebilir. Açlık grevleri son buldu. Ancak sorunlar varlığını koruyor. Biz bu sorunlara çözüm olabilmek adına Baro Cezaevi İzleme Komisyonu olarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güncel

Dünya nüfus artışının yarısı 9 ülkede gerçekleşecek

AleviNet

Published

on

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan Dünya Nüfusu Perspektifleri başlıklı rapora göre, halen 7,7 milyar civarındaki nüfus 2050 yılına kadar 9,7 milyara ulaşacak. Raporda yer alan tahminlere göre, dünya nüfusu 2100 yılına kadar ortalama 11 milyara yaklaşacak.

NÜFUS GİDEREK YAŞLANIYOR

BM raporunda yer alan bilgilere göre, dünya nüfusu hem doğum oranlarının azalması hem de yaşam beklenti süresinin uzaması nedeniyle yaşlanmaya devam edecek. Halen ortalama yaşam süresi 72,6 yıl iken, 2050’ye gelindiğinde bu süre 77,1 yıla kadar çıkacak. 1990 yılında ise ortalama yaşam süresi 64,2 idi.

Buna paralel olarak doğum oranları da düşmeye devam ediyor. 1990 yılında her bin kadın başına doğum oranı 32 iken, 2019’da bu oran 25 oldu. 2050’ye gelindiğinde ise bu oran her bin kadına 22’ye kadar düşecek.

Bilimsel tahminler, nüfusun düşmesinin önlenmesi ve nesillerin yenilenebilmesi için doğum oranlarının her bin kadına 21’in üzerinde olması gerektiğini gösteriyor.

ARTIŞIN YARISI 9 ÜLKEDE

BM raporunda yer alan bir diğer nokta ise, nüfus artışında dünyanın farklı ülkeleri arasındaki uçurum.

Almanya, Japonya, Ukrayna, Belarus, Estonya, Macaristan, İtalya, Rusya ve Sırbistan gibi ülkelerin de arasında olduğu 27 ülkenin nüfusu 2010 yılından bu yana en az yüzde 1 oranında geriledi. Halen 1,4 milyara yakın nüfusuyla ilk sırada yer alan Çin’de 2050’ye kadar yüzde 2,2 ile 31 milyon civarında bir düşüş bekleniyor.

Ancak başta Hindistan, Nijerya ve Pakistan olmak üzere çok sayıda ülkede aşırı bir artış söz konusu. Rapora göre, 2050 yılına kadar gerçekleşecek 2 milyarlık nüfus artışının yarısından fazlası 9 ülkedeki artıştan kaynaklı olacak. Bu ülkeler Hindistan, Nijerya, Pakistan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Tanzanya, Endonezya, Mısır ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD).

BM’nin projeksiyonlarında dünya nüfusunun 2100 yılına gelindiğinde 11 milyara yaklaşacağı öngörülüyor.

 

Continue Reading

Güncel

Irak’ta ABD askeri kampına saldırı!

AleviNet

Published

on

Irak’ın başkenti Bağdat’ın 85 kilometre kuzeyinde yer alan ve içinde bir tane de askeri havalimanı bulunan ABD askeri üssü ve kampına dün gece katyuşa füzeleriyle saldırı düzenlendi.

Irak Başbakanlığı’na bağlı Güvenlik Medya Ağı saldırıyı doğruladı. Ancak saldırıda can ve mal kaybı olup olmadığı hakkında her hangi bir bilgi verilmedi.  Yapılan açıklamada, kamp ve askeri üsse üç katyuşa roketinin isabet ettiği belirtildi.

Bağdat’ın yaklaşık 85 kilometre kuzeyinde yer alan ve ABD’li askerlerin kaldığı söz konusu kampta askeri havalimanı ve üs bulunuyor.

SALDIRILAR ARTTI

ABD askerlerinin Irak’ta bulunduğu kamplara yönelik son dönemlerde artan saldırılar dikkat çekiyor.

Salahaddin vilayetinde bulunan Irak’ın en büyük askeri hava üssü “Beled Hava Üssü”ne de 15 Haziran’da havan toplu saldırı düzenlenmişti.

Bağdat’ın merkezinde yer alan ABD Büyükelçiliği yakınındaki bir eve de geçen cuma akşamı bir katyuşa roketi atıldığı bildirilmişti.

ABD’nin Bağdat Büyükelçiliği yakınlarına 20 Mayıs’ta da yine kaytuşalarla saldırı gerçekleştirilmişti.

Continue Reading

Güncel

FEDA: Zilan festivaline güçlü katılalım

AleviNet

Published

on

FEDA açıklamasında şunları belirtti: “Tekçi na haq zihniyetin iktidar aracı olarak geliştirdiği ve canı candan ayırarak erkek cinsini adeta iktidara dönüştüren, egemen, sömürü ve soygun düzeninde, sanki doğal ve sıradan bir durummuş gibi yaşamın tüm alanlarında başta kadın olmak üzere inançlara, kimliklere karşı yapılan baskılar, taciz, tecavüzler, kendisinden olmayan/ biat etmeyen ve özgür eşit bir yaşam uğruna direnen, zindanlarda rehin alınan tutsak olan kadınlara yönelik uygulanan her türlü insanlık dışı uygulamalar, insan olma özünü ve erdemini kaybetmiş, kendinde kadına karşı her tür insanlık dışı muamelede bulunma hakkı bulan politikalar her geçen gün artmaktadır. Bu şartları hazırlayan ve bunlara seyirci kalan zihniyetlerin varlıkları devam ettikçe, kadının ve dolayısıyla toplumların özgürlük mücadelesi devam edecektir. Tıpkı; Mirabal kardeşler gibi, Dersimli Bese, Zarife, Sema, Sakine ve Zilan’lar gibi….

Her yıl kadınların direniş ve özgürlük ruhuna denk bir şekilde düzenlenen Zilan Kadın Festivali’nin bu yıl 15’incisi 22 Haziran Cumartesi günü özgürlüğe olan coşkumuzla gerçekleşecek.

Zarife’lerden, Bese’lere, katliam ve zulme karşı uçurumlardan bedenlerini ölüme yatıran, ateşlerle sınanarak birer bedelgâh olan ana kadınlarımızdan aldığı direniş ruhunu kadın özgürlük mücadelesinde her zaman direnişin, mücadelenin adı olarak yaşatan Zilan, kendisinde yarattığı hakikat arayışını evrenselleşen kadın direniş çizgisiyle buluşturmuştur.

‘Yol kadındır’ diyen bir inancın, ‘Zulme karşı direniş haktır’ diyen bir toplumun fertleri olarak biz Alevi Kadınlar Birliği olarak bizler başta zulme boyun eğmeyen, mazlumdan yana tarafını koruyan Alevi kadınları olmak üzere ; Kürt kadınları ve dostlarını 22 Haziran Cumartesi günü Bismarckstraße 125 Leverkusen adresinde gerçekleşecek 15. Zilan Festivaline bekliyoruz.

Nasıl ki arı zehrini balında arındırmak için birleşiyorsa; zalimin zulmü de kadınlar özgürlük sevdasında birleştiğinde yok olacaktır.”

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI