‘AKPM kararı ihlallerin doğal sonucudur’

AKPM’nin Türkiye’yi tekrar siyasi denetime almasını değerlendiren ihraç edilen akademisyenlerden Uraz Aydın, “AKPM kararı, 7 Haziran’la başlayan 15 Temmuz’la devam eden ihlallerin doğal bir sonucudur” dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin (AKPM) “demokratik kurumların aşınması” gerekçesiyle Türkiye’yi tekrar “siyasi denetim” sürecine almasını değerlendiren 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile akademiden uzaklaştırılan Barış İçin Akademisyenlerden Uraz Aydın, kararın yaşanan hukuksuzlukların sonucu alındığını söyledi.

KARAR İHLALLERİN DOĞAL BİR SONUCU

Aydın, “Bu karar 7 Haziran’la başlayan 15 Temmuz’la devam eden yeni çatışmalar ve OHAL sonrası başta yaşam hakkı olmak üzere yaşanan ihlallerinin doğal bir sonucudur. OHAL ve baskılar arttı, tutuklu gazetecilerin sayısında artışlar yaşandı, KHK mağduru akademisyenlerin, öğretmenlerin durumu ortada” dedi.

Referandum sürecinde yaşanan baskılara dikkat çeken Aydın, “En son mühürsüz oyların da geçerli sayılması seçimin şeffaflığına gölge düşürmüştür. AKPM’nin bu kararı bununla da ilintilidir” diye konuştu.

AKPM’nin kararında KHK’lerin de etkili olduğunu vurgulayan Aydın, şunları söyledi: “KHK’ler yoluyla kimse hakkında herhangi bir yargısal süreç işlemeden ve kim tarafından hazırlandığı belli olmayan listeler yoluyla insanlar işlerinden edildi. Halbuki bir darbede payı olanlar yargılanmalıydı. Bu listeler siyasi amaçlı kullanılıyor, kötü tarafı da ne zaman bunların son bulacağı bilinmiyor.”

Aydın, Türkiye’de demokrasi ve özgürlüğün gelişmesinde halkların mücadelesinin bağlayıcı olduğunu kaydetti.

UYUM YASALARI HATIRLATMASI

686 sayılı KHK ile akademiden uzaklaştırılan akademisyen İsmet Akça ise, “AKPM’nin kararı AKP’nin 2000’li yılların başında aldığı bazı uyum yasalarının bile gerisine düştüğünün göstergesidir. AKPM, KHK’ler yoluyla işlerinden olan, kamu görevlerinden men edilen insanların, yasa ve anayasaya aykırı bir sürece muhatap olduklarının teyididir” dedi.

‘TEK BİR MEDYA YARATMAK İSTİYORLAR’

7 Ekim 2016 tarihinde KHK ile kapatılan İMC TV’nin çalışanı gazeteci Özgür Söylemez de, AKPM kararında Türkiye’de özgürlüklerin engellendiğine işaret edildiğini söyleyerek, “Türkiye’de alternatif medyaya hiçbir şekilde yaşam hakkı tanınmıyor. Farklı sesleri kısmak, tek bir medya yaratmak istiyorlar” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.