AP’de Feylî Kürtler Konferansı: Statümüz tanınmalı

Avrupa Parlamentosu’nda Feylî Kürtleri Konferansı yapıldı. Konferansta, Feylî Kürtlerin tanınması ve tutuklu HDP’li vekillerin serbest bırakılması istendi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Avrupa Parlamentosu’nda (AP) 2’nci Feylî Kürtleri Konferansı gerçekleşti. Federe Kürdistan Bölgesi ve Avrupa ülkelerinden birçok kişinin katıldığı konferansta, Feylî Kürtlerin sorunları tartışıldı. Avrupa Birliği ve uluslararası kurumlarından statülerinin kabul edilmesi için girişimlerde bulunması da istendi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) üyesi Zeynep Murad Sahrab’ın açılış konuşmasını yaptığı konferansta konuşan AP üyeleri Josef Weidenholzer ve Julie Ward birer konuşma yaparak, “Ortadoğu’da Feylî Kürtlerin bir statüye kavuşması gerekiyor” dedi.

‘KÜLTÜRLERİ YOK EDİLMİŞ’

Viyana Üniversitesi’nden Dr. Thomas Schmidinger, Feylî Kürtlerin tarihine ve yaşadıklarına dikkat çekti. Dr. Schmidinge, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Feylî Kürtlerin yaşadıkları yerler, katliamlara uğramış, yok olma ile karşı karşıyadır. Saddam Hüseyin bu katliamların en vahşisini gerçekleştirmiştir. Dilleri yok, inanç olarak da baskı altındalar. Ancak maalesef bugün onlar hakkında yazılı bir kaynaklar bulunmuyor. Burada çağrım; Feylî Kürtler hakkında daha çok İngilizce ve batılı dillerde materyaller yazılmalı.”

‘SOYKIRIM TANINMALI’

Prosses Başkanı Ala Jawad Hamed Al-Saedi ise konuşmasında tarihte Irak devletinin Feylî Kürtlere yönelik yaptığı katliamları hatırlatarak, “Bugün de bu katliamlar farklı bir şekilde devam ediyor. Bu katliamlar gerek Feylî Kürtlere gerekse Êzidî Kürtlere yönelik yapılmaktadır. Feylî Kürtlere yönelik büyük soykırım yapıldı. Bu soykırımda binlerce Feylî Kürtler katledildi. Başta uluslararası parlamentosu olmak üzere bu soykırımlar tanınmalıdır” dedi.

‘MAĞDURLARA TAZMİNAT VERİLMELİ’

Iraklı parlamenter Dr. Rezan Dler Mustafa da, Saddam Hüseyin’in Feylî Kürtlere yönelik soykırım uyguladığını belirterek, şunları söyledi: “Binlerce kişi katledildi ve kaybettirildi. Bunların akıbeti hakkında bilgi istiyoruz. Irak devleti bunu tanımalı ve mağdur ailelere tazminat vermeli. Irak ve İran da Feylî Kürtleri tanınmıyor. Onun için Avrupa Parlamentosu ve uluslararası kurumlar Feylî Kürtlerin statüsünü tanımalı. Ve bir garantiye sahip olması için girişimlerde bulunmalı.”

Konferansın tartışma bölümünde ise Federe Kürdistan Bölgesi hükümetine eleştiriler yapıldı. İran ve Irak devletlerinin Feylî Kürtlere yönelik politikalarının devamının Federe Kürdistan’da da sürdüğü vurgusu yapıldı.

HDP’LİLER İÇİN AP’YE ÇAĞRI

Öte yandan konferans bileşenleri, tutuklu HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin serbest bırakılması için Avrupa Parlamentosu’nu girişimde bulunmaya çağırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.