Connect with us

Dünya

Rusya: Türkiye’nin Şengal ve Karaçok’taki operasyonları kabul edilemez

HABER MERKEZİ – Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Rojava ve Şengal’de yürüttüğü hava harekatına tepki gösterdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Sincar ve Karakoçak’taki operasyonları kabul edilemez” denildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak ve Suriye’deki operasyona tepki gösterdi. Açıklamada, “Türkiye’nin bu adımlarından endişeliyiz. Sincar ve Karaçok operasyonu kabul edilemez. Operasyonlar bölgedeki gerilimi tırmandırıyor. Türkiye’nin adımları ortak mücadeleye hizmet etmiyor” ifadeleri kullanıldı

‘MOSKOVA’DA CİDDİ ENDİŞELERE YOL AÇIYOR’

Açıklamada ayrıca şunlar kaydedildi: “Bu tür adımlar, Moskova’da ciddi endişelere yol açıyor. Türk askerlerinin terör örgütlerine ve her şeyden önce IŞİD’e karada karşı koyan Kürt güçlerine saldırması söz konusu. Irak ve Suriye’de terörle mücadelenin halen bitmeye uzak olduğu bir ortamda, bu tür eylemlerin teröre karşı güçlerin birleşmesine katkıda bulunmadığı, zaten gergin olan durumu daha da gerdiği ortada” denildi.

‘ULUSLARARASI İLİŞKİLERİN TEMEL PRENSİPLERİNE AYKIRI’

Operasyonun ‘egemen ülkelerin yasal yönetimleri es geçilerek yapıldığının’ da endişe verici olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu tür eylemlerin kabul edilmez, uluslararası ilişkilerin temel prensiplerine aykırı olduğunu düşünüyoruz. Böyle bir ortamda tüm tarafları itidale ve dikkatlerini bugünün en önemli konusuna, IŞİD, Fetih el Şam (eski ismiyle El Nusra) ve diğer terörist gruplarla mücadeleye yoğunlaştırmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy da, Rusya’nın Suriye hava sahasının tamamını kontrol ettiğini belirtti.

Rudskoy, “Suriye’deki askeri faaliyetlerin yönetilmesi amacıyla çok kademeli idare sistemi kuruldu. Bu, Rusya’nın Hmeymim üssünden Suriye hava sahasının tamamını kontrol etmesine imkan sunuyor” dedi.

ABD’DE DE TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yapılan hava harekâtlarına tepki göstermiş ve “Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyi ve Kuzey Irak’ta ne ABD’yle ne de IŞİD karşıtı koalisyonla uygun bir koordinasyon oluşturmadan saldırılar düzenlemesinden çok endişeliyiz. Endişemizi Türk hükümetine ilettik” demişti.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Dünya

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi.

Saldırının başarısız olduğu iddia edildi. Suudi televizyonu, saldırıya katılan 4 kişinin öldürüldüğünü duyurdu.

El Arabiya’ya göre saldırıyı gerçekleştirenlerin üzerinde silah, bomba ve Molotof kokteylleri vardı.

Geçen yıl, ülkenin batısında düzenlenen iki saldırıda iki polis ve bir Bangladeşli öldürülmüştü.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri yok denecek kadar az. Eski Barselona “Le Gothic” bölgesinde işyerleri ve apartmanların camları Freedom (özgürlük) pankartlarıyla dolu. Buradan bir kez daha anlıyoruz ki Katalanlar AP seçimlerinden çok, siyasilerin hapse atılmalarına, Madrid’e tepkili.

Katalonya özerk yönetimi 27 Ekim 2017 yılında 135 kişilik mecliste, 70 “evet”e karşı 10 “hayır” oyla tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti. Dönemin İspanya Başbakanı Rajoy’dan, Katalonya’nın bağımsızlığı için “imkânsız” çıkışı gelmişti. Madrid’in tepkisinin ardından Katalan meclisi fesh edilmiş, İspanya yüksek mahkemesinin kararıyla bağımsızlık yanlısı cepheden 25 Katalan siyasetçiye “isyana teşvik, görevini kötüye kullanma”nın da aralarında olduğu suçlamalar yöneltmişti. Bazıları hakkında hapis kararı verildi. Aralarında o dönemin lideri Puigdemont da olmak üzere bazıları hâlâ ülke dışında. Belçika’da bulunan Puigdemont’un geçen ay AP seçimleri için aday olacağı haberleri de gündeme yansımıştı. Katalan meclisinin karşı tarafında bulunan ve camına özgürlük afişinin asıldığı restoranının sahibi Dulce Santos’la sohbetteyiz.

Santos, Katalan siyasetçilerin serbest bırakılmalarını istediğini söylerken “Bizim için AP seçimleri pek de önem taşımıyor. Avrupa Birliği bağımsızlık referandum sonucuna karşı olumsuz tavır aldı. Halk bu karışıklıktan dolayı mutsuz” diyor. Katalan mimar Gaudi’nin dünyaca ünlü yapıtlarının bulunduğu lüks mağazalarla çevrili Passeig de Gracia caddesine uzanıyoruz, sonra yeniden meclis etrafı.. Katalan siyasetinde gerilim sürerken Barselona farklı eylemlere de sahne oluyor. Meclisin de olduğu alanda görkemli parkın çevresinde yürürken iki ayrı protesto dikkatimi çekiyor. Bir tarafta onlarca yıllık Buteflika yönetiminin izlerinin silinmesi, demokrasi çağrısı yapan Cezayirli eylemciler, diğer tarafta ise hayvan hakları savunucuları… Dünyanın her yeri kaynıyor…

[email protected]

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Dünya

Ermeni gençlerden Türk ırkçılarına karşı eylem

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 24 Nisan’ı Ermeni Soykırımını Anma Günü olarak ilan etmesi ardından Avrupa’da yaşayan ulusalcı, faşist ve Türk ırkçıları, Macron’u kararından vaz geçirmek için düzenliyor.

Fransa Ermeni Organizasyonları Koordinasyon Konseyi’nin senelik yemek davetine katılan Macron, seçim kampanyasında vaat ettiği gibi, Fransız takvimine Ermeni Soykırımını Anma Günü’nü ekleyeceğini açıkladı.

Ermeni Soykırımı’nın 104’ üncü yılında gerçekleşecek anma günü öncesi ise “Talat Paşa Komitesi” adı altında örgütlenen ırkçı oluşum, Avrupa’daki Türkleri, bugün saat 12.00’de Fransa’nın Strasbourg kentine, AİHM önünde Macron’u protesto etmeye çağırdı.

Çağrı sonrası Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde bir araya gelen ırkçı gruba karşı Ermeni gençliği bir eylem düzenledi. Eylem ayrıca Strasbourg’da yaşayan Kürt gençleri katılarak, soykırımı yıldönümünde kınadı.

‘STRASBOURG VALİLİĞİNİN IRKÇI BİR EYLEME İZİN VERMESİ, KABUL EDİLEMEZ’

Eyleme katılan Ermeni genç Jallet Hafsapian, Strasbourg valiliğin ırkçı bir eyleme izin vermesinin kabul edilemez olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ermeni soykırımının baş faillerinden biri olan Talat Paşa adına eylem izninin alınması kabul edilemez. Eğer Hitler adına bir izin alınıp Yahudi Soykırımı için eylem yapılsa, dünya kamuoyu bunu kabul eder miydi? Bizim için bu iznin verilmesinin, bundan farkı yoktur. Fransa’nın Ermeni soykırımına dair yasayı bir an önce yürürlüğe koyması gerekiyor ki bu negasyonistler bu türden eylemlerini tekrarlayamasınlar ve de cezalandırılsınlar.

‘ERMENİ VE KÜRTLER GİBİ EZİLEN, KATLEDİLEN İNSANLAR ARASINDA İLETİŞİM SORUNU VAR’

Türk halkına karşı bir tutumumuz, söz konusu değil, insanlıktan yanayız. Fakat bu tür acıları görmeyen ırkçı zihniyetli insanlar kabul edilemez.

Biz Ermeniler ve Kürtler gibi ezilen, katledilen insanlar arasında da bir iletişim sorunu var, bir araya gelemiyoruz. Eminim ki biz bir araya gelebilsek karşımızda duran bu faşistler gibi düşünmeyen Türkler de bizim yanımızda olacaklardır.

Ben Muş’ta katliama uğramış bir ailenin çocuğuyum. Her sene Muş’a gidip, Ermeni kiliselerini ziyaret etmeye, atalarımın yaşadığı ve katledildikleri toprakları görmeye çalışıyorum.”

‘KÜRT HALKININ KÜLTÜREL MİRASIMIZA, SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR’

Eyleme katılan bir diğer genç olan David Hafsapian, Türk devletinin Ermeni halkına karşı fiziki soykırımdan sonra kültürel soykırımı devam ettirdiğini belirtti.

“Örneğin, ‘Ermeniler altınlarını kiliselerin altına gizlediler’ propagandasıyla orada yaşayan Kürtlerin define avcılığı yapıp kiliselere zarar vermesini sağladılar. Kürt dostlarımızın o hafızaya da sahip çıkması gerekiyor. Yarın, bir gün bizim orada bıraktığımız kültürel miras, onlara değer katacaktır” diyen Hafsapian şöyle konuştu: “Bir de şunu eklemek isterim. Batı ülkeleri Ermeni soykırımı konusunda samimi davranmıyor. En nihayetinde Türkiye ile derin ve güçlü çıkar ortaklıkları var. Ermenistan da küçük bir ülke olduğu için yaptırım gücü olmuyor. Avrupa ülkeleri, Amerika ya da İsrail ne zaman Türkiye’ye küçük bir şantajda bulunmak isteseler Ermeni Soykırımını gündeme getiriyorlar. Oysa biz acılarımızın tanınmasını ve samimi olunmasını bekliyoruz. Siyasi malzeme edilmeyi istemiyoruz.

Son olarak, Kürt dostlarımızın yanımızda durması bizi etkiliyor, onlara teşekkür ediyoruz.”

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Politika15 saat ago

‘Karanlık eller bilsin ki BARIŞ, KARDEŞLİK VE DEMOKRASİ KAZANACAK!’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden saldırıya uğrayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun resmini paylaşarak...

Güncel15 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldırıya TÜSİAD’dan kınama

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çubuk ilçesindeki şehit cenazesindeki linç...

Medya16 saat ago

Fatih Portakal: Saldırı sadece liderin kendisine değil

FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal, Kemal Kılıçdaroğlu’nun şehit cenazesinde saldırıya uğramasına tepki gösterdi. Fatih Portakal’dan AKP için oy tahmini!...

Güncel16 saat ago

Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırı “sıradan bir saldırı değildir”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANI SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLUNA YAPILAN SALDIRI “ SIRADAN BİR SALDIRI DEĞİLDİR” Biz Aleviler için; şiddetin sorunlaştırılması,...

Kadın18 saat ago

Barış Anneleri polis şiddetini protesto etti

Barış Anneleri Amed Meclisi, Cuma günü Gebze Cezaevi önünde, Cumartesi günü ise Mardin’in Kızıltepe ilçesinde annelere dönük polis şiddeti ve...

Dünya18 saat ago

Suudi Arabistan’da polis karakoluna saldırı: 4 ölü

El Arabiya televizyon kanalına göre, Riyad’ın 250 kilometre kuzey batısındaki küçük Zülfi kentinde polis karakoluna saldırı düzenlendi. Saldırının başarısız olduğu...

Güncel18 saat ago

Kılıçdaroğlu’na saldıran 6 kişinin kimliği belirlendi, gözaltına alınacaklar

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan saldırı sonrası “Terör ve organize saldırı” soruşturması başlatırken, 6 saldırganın...

Güncel18 saat ago

‘Saldırı dışarıdan organize edildi’

CHP’nin Çubuk İlçe yöneticisi, yerel seçimlerde CHP’den adaylığında İyi Parti lehine çekilen, saldırı sırasında Kılıçdaroğlu’nun hemen arkasında bulunan Can Kaderoğlu...

Güncel18 saat ago

Ankara Valiliği’nden Kılıçdaroğlu’na saldırıya skandal yorum: Müessif protesto

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara’da katıldığı bir şehit cenazesinde tekme ve yumruklu saldırıya uğradı. Saldırganların Kılıçdaroğlu’nun güvenlik amacıyla götürüldüğü...

Haberler18 saat ago

Saldırıya uğrayan Kılıçdaroğlu, genel merkeze geçiyor

Hakkari’de terör örgütü mensuplarınca şehit edilen Sözleşmeli Er Yener Kırıkçı’nın cenazesinde olaylar çıktı. Kılıçdaroğlu fiili saldırıya uğradı. CHP lideri Kemal...

Güncel18 saat ago

Halkın cebinden köprüden geçmeyen araçlar için rekor ödeme

Yap, işlet, devret modeli ile yandaş firmalara yaptırılan köprülerin kamuya maliyeti katlanarak artıyor. Yandaş müteahhitlere, “araç geçiş garantisi” verilerek yaptırılan...

Dünya18 saat ago

Barselona AP’ye mesafeli

İspanya’nın Katalonya özerk yönetiminin başkenti Barselona’da, Katalanlar mayıs ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerine ilgisiz. Barselona sokaklarında seçim afişleri...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort