Connect with us

Politika

UÇUŞA YASAK BÖLGE

Şengal ve Rojava’ya yönelik hava saldırısı konusunda Uluslararası Koalisyon’u eleştiren Rojava güçleri, ‘Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalı’ dedi. YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, aksi halde Rakka operasyonunu durdurma sinyali verdi

Sia Ali / Rojnews

YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, AKP-MHP-KDP’nin Rojava ve Şengal’e yaptığı hava saldırısını değerlendirdi. ABD öncülündeki Uluslararası Koalisyon’u eleştiren ve çağrı yapan Nesrin Abdullah, “Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalıdır” dedi. Nesrin Abdullah, aksi halde Rakka operasyonunu durdurma sinyali verdi. Nesrin Abdullah, “Önceliğimiz halkımızın güvenliği” dedi.

‘AKP krizini ihraç ediyor’

Türkiye’de yapılan referandumda Kürtlerden ‘Hayır’ cevabını alan AKP’nin siyasi, toplumsal ve askeri olarak büyük bir çalkantının içine girdiğini bilirten Nesrin Abdullah, “AKP bu krizini saldırı gerekçesi haline getirdi” dedi. Nesrin Abdullah, “DAİŞ, Tabka ve Rakka’da yenilgiye uğradı. Türkiye bu yenilginin intikamını almak istedi. AKP, DAİŞ’in en büyük ortağıdır. DAİŞ’in Rakka’da kırılması demek AKP’nin kırılması demektir. Suriye’nin Erdoğanlaşmış bir vilayet haline gelmesine müsade etmeyeceğiz. Saldırılara cevap vermemiz de en meşru hakkımız. Ne gerekiyorsa onu da yaparız” dedi.

‘Uçuşa yasak bölge gerekli’

Nesrin Abdullah, “Eğer halkımızın güvenliği tehdit altındaysa öncelikli görevimizi yerine getirmek zorundayız” ifadeleriyle Rakka operasyonunun sonladıralabileceği sinyalini verdi. Abdullah, koalisyon güçlerinin izahatını da kabul etmediklerini ve tutum almaları gerektiğini vurguladı. Koalisyon güçlerinin söylemlerine değil artık sonuca baktıklarını ve somut adımların atılmasını beklediklerini de kaydeden Nesrin Abdullah, “Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalıdır” dedi.

‘KDP teslim olmuştur’

Nesrin Abdullah, KDP’nin saldırılardaki rolüne ilşikin ise “KDP parti, aile ve ekonomik çıkarları için Kürdistan’ın kapılarını Türk devletine açtı” değerlendirmesini yaparak, KDP’nin “Türk devletinin savunucusu” olduğunu belirtti. Mesrur Barzanî’nin “Umut ediyorum ki Türkiye yanlış yaptığını söylecektir” sözlerine “Celladına ancak bu kadar teslim olunur” şeklinde tepki gösteren Nesrin Abdullah, “Hewlêr ve Süleymaniye’nin de saldırı tehdidi altında” olduğunu belirterek, Güney Kürdistan halkının buna sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Koalisyon devreye girmeli

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Meclisi Eşbaşkanı Mensûr El-Sellûm, Türk devletinin Qereçox saldırısını kınadı. ANHA’ya değerlendirmelerde bulunan Mensûr El-Sellûm, “Türk devleti, Rakka ve Tabka’daki DAİŞ çeteleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için Rojava ve Kuzey Suriye bölgelerine saldırdı” dedi. El-Sellûm Uluslararası Koalisyon’un AKP’nin saldırılarına sınır getirmesi ve Rojava’nın uçuşa yasak bölge ilan edilmesi çağrısında bulundu.

‘Erdoğan’ın hayali Osmanlı’

Arap Ulusal Konseyi Başkanı Mihemed El-Benyan, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de demografik yapıyı değiştirmekteki amacının, bölgede Osmanlı dönemini canlandırmak olduğunu belirtti. Mihemed El-Benyan, “Türkiye, Kuzey Suriye halkı karşısında yenildiğini biliyor. AKP hükümetinin izlediği siyasetten en çok Türk halkı zarar görüyor. Erdoğan faşizmi ile Türk halkının komşu ülkelerle ilişkisi kesilmiş durumda” dedi.

ABD sözünü tutmadı

YPG Sözcüsü Rêdur Xelîl, Amerika’nın Sesi Televizyonu’na yaptığı açıklamada, “Qereçox’ta YPG’nin komuta merkezi vardı ve orası hedef alındı. Koalisyonun daha önce verdiği sözler vardır, buna sahip çıkması gerekir. ABD ile birlikte terörle mücadele ediyorsak, birbirimize sahip çıkmamız ve birbirimize savunmamız gerekir” dedi.

‘Türkiye ortağımız olamaz’

Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik hava harekatına ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, TSK’nin hava saldırılarına tepki göstererek, “Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere karşı uyguladığı askeri harekatlar, Türkiye’nin Amerika’nın belki müttefiki olabileceğini ama asla ortağı olamayacağını gösterir nitelikte. ABD’nin politikasını, stratejik olarak tekrar değerlendirmenin zamanıdır. Erdoğan, Potus Kongresi çağrısını, Suriye’de YPG’ye saldırmak için kullanıyor ve IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi zedeliyor. Eğer bu hareketlerine devam ederse, Mayıs’taki ABD ziyareti iptal edilmeli” dedi.

ABD’li albay: Geç haber aldık

DAİŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay John Dorrian, Türkiye’nin hava saldırısına ilişkin konuştu. Dorrian, “Hava saldırılarının gerçekleşmesinden bir saatten daha kısa süre önce bilgi verildi. Bu yeterli bir süre değil. Ve bu bir bildirimdi, IŞİD’e karşı savaşta bir ortaktan ve müttefikten bekleyebileceğiniz türden bir koordinasyon değildi” dedi. Dorrian, bunun kendileri için rahatsız edici olduğunu da dile getirdi. ABD’nin DAİŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk da, “Ölümlere sebebiyet veren hava saldırısı, IŞİD’e karşı kurulan koalisyon tarafından onaylanmamış ve koordine bir şekilde gerçekleştirilmemiştir” dedi.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading
Advertisement //pagead2.googlesyndication.com/pagead/js/adsbygoogle.js (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Politika

Kaya: Saldırının siyasi ayağı aydınlatılsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde katıldığı asker cenazesi töreninde yapılan saldırının siyasette yarattığı gerilim sürerken, CHP saldırının ayrıntılarını araştırdı.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç başkanlığında oluşturulan 7 kişilik komisyon, olay gününe ait her video ve fotoğrafı inceledi, köylülerle, saldırıya tanık olanlarla ayrıntılı konuşmalar gerçekleştirdi. Araştırma sonucunda hazırlanan raporda, Kılıçdaroğlu’na saldırının “öldürmeye kasıt” ile yapılmış, “planlı bir şekilde” düzenlenmiş olduğu ve bu planın köylüler ile köy dışından getirilenlerle uygulandığı belirtiliyor.

“Dışarıdan gelen 15 kişi”

Rapordaki bulgular ile ilgili olarak DW Türkçe’ye bilgi veren araştırma ekibindeki CHP Genel Başkan Yardımcılarından Yıldırım Kaya, “Çubuk’ta ne olup bittiğini tüm ayrıntılarıyla ortaya koyduk” diyor. Olayla ilgili soruşturma yürüten savcılığın ve hükümet yetkililerinin saldırıya karışanların neredeyse hepsinin Akkuzulu köyünden olduğunda ısrar ettiğini ancak bu ısrarın ‘yanlış’ olduğunu belirten Kaya, “Biz görüntüleri inceledik. Dışarıdan getirilmiş 15 kişi daha var ve bu kişiler halkı kışkırtıyor” şeklinde konuştu.

Kendisinin de cenaze günü saldırıya uğrayan CHP ekibi içinde olduğunu hatırlatan Kaya, “O gün yaptığım tüm tespitleri, incelediğimiz kamera görüntüleri de doğruladı. Kılıçdaroğlu’na cenaze namazıyla birlikte başlayan sözlü saldırılar, ilerleyen dakikalar içinde arttı ve Kemal Bey taşların yerleştirildiği bir güzergaha yönlendirildi. Aynı güzergahta arabaların geçmesini engellemek için de bidonlar vardı” bilgisini verdi.

“Sopalar ve bıçaklar dağıtılmış”

Yıldırım Kaya’nın verdiği bilgiye göre, saldırıyla ilgili raporda olay sırasında bazı kişilerin halkı yönlendirdiği tespiti de yer alıyor. Raporda, “Kılıçdaroğlu’nun yönlendirildiği güzergahta halka sopa dağıtılıyor, görüntüler bunu teyit ediyor. Bozkurt ve İbda-C işareti yapan kimi kişiler, Kılıçdaroğlu’nu işaret ediyor. Taşlı saldırı için hazırlıklar yapanlar, taş atanlar da görüntülere giriyor. Jandarma ve polis olmak üzere 452 güvenlik gücü görev yapıyordu olay yerinde ancak hiçbirinin Kılıçdaroğlu’na saldıranlara müdahale etmediği kameralara yansıdı. Saldıranlara müdahaleyi sadece Kılıçdaroğlu’nun korumaları ve CHP’li vekiller yapıyor” tespitleri de yer alıyor.

Halkı figüran olarak kullandılar

CHP’li Yıldırım Kaya, “Sadece sopaların değil bıçakların da dağıtıldığını tespit ettik. Bizim cenazeye niye gittiğimizi sorgulayan AKP ve MHP, kendi liderlerinin neden cenazede olmadığını sorgulasınlar. İçişleri Bakanı Soylu neden cenazede yoktu?” sorusunu yöneltti. Kaya, sözlerini “Kılıçdaroğlu’na, bize yumruk atmak için halkı figüran olarak kullandılar. CHP, tamamen kasıtlı, öldürme amaçlı bir linç kampanyasına maruz bırakılmıştır. Olay budur” şeklinde sürdürdü.

Bilgi ve belgeler yargıya iletilecek

CHP’li araştırma ekibi raporla ilgili son değerlendirmeleri CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptıktan sonra ellerindeki tüm bilgi ve belgeleri yargıya ulaştıracak.

CHP’li Yıldırım Kaya, Çubuk savcılığı başta olmak üzere olayla ilgilenen tüm yargı kurumlarıyla işbirliğine hazır olduklarını belirtirken “Türk yargısının bu saldırının ayrıntılarını ortaya koyması demokrasinin gereğidir. Saldırının siyasi ayağı da aydınlatılsın. Halkı kimin galeyana getirdiği ortaya konulsun. Yargıdan beklediğimiz olayın aydınlatılmasıdır” diyor.

Hilal Köylü / Ankara

© Deutsche Welle Türkçe

 

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Politika

Flaş iddia: Ve Davutoğlu sokağa iniyor

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olduktan sonra Başbakanlık ve AKP Genel Başkanlığı’na taşıdığı ilk isim olan Ahmet Davutoğlu’nun Erdoğan’a karşı hazırladığı manifesto niteliğindeki metin tartışılmaya devam ediyor. Çevresindeki isimler Davutoğlu’nun eleştirilerine devam edeceğini, sokakla da daha çok irtibat kuracağını öne sürdüler.

Independent Türkçe’den Cihat Arpaçık, eski Başbakan Davutoğlu’nun çevresindeki isimlerle konuştu. Davutoğlu’na yakın kaynaklar manifestonun 24 Haziran ve 31 Mart seçimleri öncesi duyurulmasının, seçim gününe kilitlenen ülkede amacına hizmet etmeyeceğinin düşünüldüğünü belirtti.

Arpaçık’ın “Davutoğlu cephesi “manifesto”yu anlattı: Çok beklendi, zamanı gelmişti” başlığıyla yayımlanan haberinin bir bölümü şöyle:

Bir dönem AK Parti’de kritik görevlerden birini üstlenen bir isim manifestoya daha farklı bir pencereden bakıyor. Kamuoyuna duyurulan manifestonun muhafazakar siyasette alışılagelmişin dışında bir yöntem olduğu görüşünde. Ona göre, parti içi meselelerin kapalı kapılar ardında konuşulduğu muhafazakar partilerde ilk kez siyasi hareketin kuruluş retoriğine geri dönmesi için genel başkanlık ve başbakanlık yapmış olan bir isim böyle bir adım attı. Davutoğlu’yla hareket eden siyasetçiler temkinli. Şahısları hedef alan bir görüntü çizmemeye özen gösteriyorlar. Bu nedenle isimlerinin şimdilik açık açık yazılmasını istemiyorlar. Zeminlerini tamamen AK Parti’nin ilk günkü hedeflerine, “erdemliler hareketi” ve “ortak akıl” paradigmasına oturtmayı hedefliyorlar. AK Parti’nin dar bir çerçevenin ve çıkar çevrelerinin partisi haline geldiğini düşünen siyasilerin ilk hedefleri AK Parti’nin ilk günkü çizgisine gelmesini sağlayarak “partiyi kurtarmak.”

METNİN İÇERİĞİ DAHA ÇOK TARTIŞMALI

Bir başka kaynak ise manifestonun içeriğinin daha çok tartışılmasını istiyor. Davutoğlu’nun önce partinin önündeki sorunları tespit ettiğini ve çözüm yolları için çerçeve çizdiğine inanılıyor. Bu manifestonun bir günde yazılan bir metin olmadığı bildirilirken Davutoğlu’nun uzun süredir kendisine ziyaret gelenlerle bu konuları istişare ettiği ifade ediliyor. Şimdiye kadar kulislerde Davutoğlu’na yöneltilen en büyük eleştirilerden biri partide etkin görevlerdeyken benzer konularda sessiz kalmasıydı. 5 Mayıs 2016 günü istifa eden Davutoğlu’nun aslında bu düşüncelerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çeşitli vesilelerle anlattığı da manifestoda kendisine yer buldu.

KONFERANSLAR KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEK

Davutoğlu’nun çıkışlarının bu manifestoyla sınırlı kalmayacağı söyleniyor ve AK Parti içinde kendisiyle aynı hissiyatı taşıyanların daha geniş bir kesim olduğuna inanılıyor. Bu nedenle Davutoğlu eleştirilerine devam edecek. Bu hareketin içinde yer alan isimler, sadece AK Parti’deki rahatsız kitleyi değil toplumda siyaset kurumundan umudunu kesenleri de önemsediklerini belirtiyor. Bunun için sokakla daha çok irtibat kurmaya hazırlanıyorlar. Davutoğlu, seçim sürecinde Anadolu’daki konferanslarına ara vermişti. Seçimlerin sona ermesiyle birlikte bu konferanslara devam edecek.

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

Politika

HDP: 104 yıllık acıları ve yası paylaşıyoruz

HDP Merkez Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, “24 Nisan 1915’de başlayan, planlı bir etnik kimlik ve inanç soykırımı olan Büyük Felaket’in (Metz Yeğern) üzerinden 104 yıl geçti. İki yüzden fazla Ermeni aydının evlerinden alınarak ölüme yollanması ile başlayan süreç, yüz binlerce Ermeni’nin sürgünü ve pek çoğunun sistemli olarak katledilmesiyle devam etti” dedi.

Açıklamada devamla şu ifadelere yer verildi: “Farklılıkları silmek ve homojen bir toplum yaratmak; tek ırk-tek din-tek dil anlayışını hakim kılmak; bu topraklarda farklı halkların ve inançların yaşadıklarını unutturmak hedefi o günden bu yana süregeldi.

Farklı halkların ve inançların bir arada yaşadığı bu topraklar üzerinde, hiçbir etnik kimlik, dil, kültür ya da inancın bir diğerinden üstün olmadığı halen genel kabul görmedi. Coğrafyamızı çoraklaştıran büyük suçlarla ve utançlarla yüzleşmek konusu hep ertelendi.

İnsanlık suçlarını lanetlemek ve tarihsel hakikatlerle yüzleşmek; mağdur halklar ve inançlardan özür dilemek ve onarıcı adalet yollarına başvurmak; birbirini anlamak ve yaraları samimi bir yaklaşımla sarmak ortak bir gelecek için vazgeçilmez adımlardır. Vicdan ve adalet duygularını geliştirmek, acıları paylaşmak, demokratik, barışçı ve eşit bir geleceği birlikte kurabilmenin de yoludur.

Anadolu ve Mezopotamya’nın kadim halkları olarak, 104 yıllık acıları paylaşıyor, o süreçte yaşamını yitirenleri bir kez daha hüzün ve saygıyla anıyoruz.”

0 Users (0 votes)
Criterion 10
What people say... Leave your rating
Sort by:

Be the first to leave a review.

User Avatar
Verified
{{{ review.rating_title }}}
{{{review.rating_comment | nl2br}}}

Show more
{{ pageNumber+1 }}
Leave your rating

Your browser does not support images upload. Please choose a modern one

Continue Reading

EN SON EKLENEN HABERLER

Güncel9 saat ago

YSK: Maltepe iddiaları araştırılsın

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) bugünkü toplantısında, İstanbul’a ilişkin olağanüstü itirazlar ele alınarak ara kararlar verildi. YSK, MHP’nin Maltepe’deki seçimlerde sandık kurulu...

Güncel9 saat ago

Lesser: ABD Türkiye’yi cezalandırmakta tereddüt etmez

Düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu’nun (GMF) Başkan Yardımcısı Ian Lesser, ABD-Türkiye ilişkilerinde derin güven bunalımının sürdüğünü, Washington’da Türkiye’ye yönelik bakışın...

Haberler9 saat ago

Aslı Erdoğan: Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında “silahlı terör örgütü üyeliği” suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar ve gazeteci Aslı Erdoğan,...

Dünya9 saat ago

Almanya’da Panama Belgeleri’ni aydınlatmak için 150 dava

Offshore şirketler aracılığıyla vergi kaçıran yatırımcıları ifşa eden Panama Belgeleri’nin sonucu olarak Almanya’da 150 ayrı vergi kaçırma davası olduğu açıklandı....

Güncel9 saat ago

Rusya: S-400’lerin teslimatı Temmuz’da

Rusya, Türkiye’nin satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerini Temmuz ayında teslim etmeye başlayacağını duyurdu. Rus haber ajansı Interfax’a konuşan Rus...

Medya9 saat ago

Südkurier: Türkiye AB’den uzaklaşmak için her şeyi yapıyor

23-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Avrupa Komisyonu Başkanlığı için yarışan Alman siyasetçi Manfred Weber’in, “Türkiye’nin hiçbir zaman Avrupa...

Güncel9 saat ago

Avrupalı gıda devlerine “zehir” tehdidi

Aralarında dünyaca ünlü Nutella’nın üreticisi Ferrero’nun da bulunduğu çok sayıda Avrupalı gıda şirketinin, henüz tanımlanamayan bir toz madde içeren mektuplarla tehdit...

Güncel9 saat ago

Yabancı eşlerin üçte biri Almanca sınavını geçemiyor

Aile birleşimi kapsamında Almanya’ya gelmek isteyen yabancıların üçte biri ülkelerinde girdikleri Almanca sınavını geçemiyor. Funke Medya Grubu’na bağlı gazetelerin, Alman...

Dünya9 saat ago

Putin ve Kim ilk kez bir araya geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un bugün Rusya’nın Vladivostok kentinde ilk kez ikili bir...

Politika9 saat ago

Kaya: Saldırının siyasi ayağı aydınlatılsın

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’nın Çubuk ilçesi Akkuzulu Köyü’nde katıldığı asker cenazesi töreninde yapılan saldırının siyasette yarattığı gerilim sürerken, CHP...

Dünya9 saat ago

Sudan’da ordudan geri adım: Taleplerin çoğunda anlaştık!

Sudan’daki protestolar 19 Aralık’ta ekmek fiyatlarının üç katına çıkmasına karşı başlamış, kısa sürede rejim karşıtı bir harekete dönüşmüştü. 30 Haziran...

Dünya9 saat ago

İran’dan Avustralya ve İngiltere ile tutuklu takası teklifi

2016 yılında Tahran’da küçük yaştaki kızıyla birlikte tutuklanan Fondation Thomson Reuters adlı vakfın çalışanı olan Kanada ve İngiliz vatandaşı Nazanin...

Advertisement

Facebook

Öne Çıkan Yazılar

bahis siteleri kaçak bahis siteleri kaçak iddaa siteleri casino siteleri film izle canl? iddaa

porno izle

porno indir

istanbul escort