Connect with us

.

Politika

UÇUŞA YASAK BÖLGE

AleviNet

Published

on

Şengal ve Rojava’ya yönelik hava saldırısı konusunda Uluslararası Koalisyon’u eleştiren Rojava güçleri, ‘Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalı’ dedi. YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, aksi halde Rakka operasyonunu durdurma sinyali verdi

Sia Ali / Rojnews

YPJ Sözcüsü Nesrin Abdullah, AKP-MHP-KDP’nin Rojava ve Şengal’e yaptığı hava saldırısını değerlendirdi. ABD öncülündeki Uluslararası Koalisyon’u eleştiren ve çağrı yapan Nesrin Abdullah, “Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalıdır” dedi. Nesrin Abdullah, aksi halde Rakka operasyonunu durdurma sinyali verdi. Nesrin Abdullah, “Önceliğimiz halkımızın güvenliği” dedi.

‘AKP krizini ihraç ediyor’

Türkiye’de yapılan referandumda Kürtlerden ‘Hayır’ cevabını alan AKP’nin siyasi, toplumsal ve askeri olarak büyük bir çalkantının içine girdiğini bilirten Nesrin Abdullah, “AKP bu krizini saldırı gerekçesi haline getirdi” dedi. Nesrin Abdullah, “DAİŞ, Tabka ve Rakka’da yenilgiye uğradı. Türkiye bu yenilginin intikamını almak istedi. AKP, DAİŞ’in en büyük ortağıdır. DAİŞ’in Rakka’da kırılması demek AKP’nin kırılması demektir. Suriye’nin Erdoğanlaşmış bir vilayet haline gelmesine müsade etmeyeceğiz. Saldırılara cevap vermemiz de en meşru hakkımız. Ne gerekiyorsa onu da yaparız” dedi.

‘Uçuşa yasak bölge gerekli’

Nesrin Abdullah, “Eğer halkımızın güvenliği tehdit altındaysa öncelikli görevimizi yerine getirmek zorundayız” ifadeleriyle Rakka operasyonunun sonladıralabileceği sinyalini verdi. Abdullah, koalisyon güçlerinin izahatını da kabul etmediklerini ve tutum almaları gerektiğini vurguladı. Koalisyon güçlerinin söylemlerine değil artık sonuca baktıklarını ve somut adımların atılmasını beklediklerini de kaydeden Nesrin Abdullah, “Uçuşa yasak bölge ilan edilmeli ve uçaklara karşı savunma sistemi kurulmalıdır” dedi.

‘KDP teslim olmuştur’

Nesrin Abdullah, KDP’nin saldırılardaki rolüne ilşikin ise “KDP parti, aile ve ekonomik çıkarları için Kürdistan’ın kapılarını Türk devletine açtı” değerlendirmesini yaparak, KDP’nin “Türk devletinin savunucusu” olduğunu belirtti. Mesrur Barzanî’nin “Umut ediyorum ki Türkiye yanlış yaptığını söylecektir” sözlerine “Celladına ancak bu kadar teslim olunur” şeklinde tepki gösteren Nesrin Abdullah, “Hewlêr ve Süleymaniye’nin de saldırı tehdidi altında” olduğunu belirterek, Güney Kürdistan halkının buna sessiz kalmaması gerektiğini ifade etti.

Koalisyon devreye girmeli

Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu Meclisi Eşbaşkanı Mensûr El-Sellûm, Türk devletinin Qereçox saldırısını kınadı. ANHA’ya değerlendirmelerde bulunan Mensûr El-Sellûm, “Türk devleti, Rakka ve Tabka’daki DAİŞ çeteleri üzerindeki baskıyı hafifletmek için Rojava ve Kuzey Suriye bölgelerine saldırdı” dedi. El-Sellûm Uluslararası Koalisyon’un AKP’nin saldırılarına sınır getirmesi ve Rojava’nın uçuşa yasak bölge ilan edilmesi çağrısında bulundu.

‘Erdoğan’ın hayali Osmanlı’

Arap Ulusal Konseyi Başkanı Mihemed El-Benyan, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de demografik yapıyı değiştirmekteki amacının, bölgede Osmanlı dönemini canlandırmak olduğunu belirtti. Mihemed El-Benyan, “Türkiye, Kuzey Suriye halkı karşısında yenildiğini biliyor. AKP hükümetinin izlediği siyasetten en çok Türk halkı zarar görüyor. Erdoğan faşizmi ile Türk halkının komşu ülkelerle ilişkisi kesilmiş durumda” dedi.

ABD sözünü tutmadı

YPG Sözcüsü Rêdur Xelîl, Amerika’nın Sesi Televizyonu’na yaptığı açıklamada, “Qereçox’ta YPG’nin komuta merkezi vardı ve orası hedef alındı. Koalisyonun daha önce verdiği sözler vardır, buna sahip çıkması gerekir. ABD ile birlikte terörle mücadele ediyorsak, birbirimize sahip çıkmamız ve birbirimize savunmamız gerekir” dedi.

‘Türkiye ortağımız olamaz’

Türkiye’nin Irak ve Suriye’ye yönelik hava harekatına ABD’den tepkiler gelmeye devam ediyor. ABD Dış İlişkiler Konseyi Başkanı Richard Haass, TSK’nin hava saldırılarına tepki göstererek, “Türkiye’nin Suriye’de Kürtlere karşı uyguladığı askeri harekatlar, Türkiye’nin Amerika’nın belki müttefiki olabileceğini ama asla ortağı olamayacağını gösterir nitelikte. ABD’nin politikasını, stratejik olarak tekrar değerlendirmenin zamanıdır. Erdoğan, Potus Kongresi çağrısını, Suriye’de YPG’ye saldırmak için kullanıyor ve IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi zedeliyor. Eğer bu hareketlerine devam ederse, Mayıs’taki ABD ziyareti iptal edilmeli” dedi.

ABD’li albay: Geç haber aldık

DAİŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay John Dorrian, Türkiye’nin hava saldırısına ilişkin konuştu. Dorrian, “Hava saldırılarının gerçekleşmesinden bir saatten daha kısa süre önce bilgi verildi. Bu yeterli bir süre değil. Ve bu bir bildirimdi, IŞİD’e karşı savaşta bir ortaktan ve müttefikten bekleyebileceğiniz türden bir koordinasyon değildi” dedi. Dorrian, bunun kendileri için rahatsız edici olduğunu da dile getirdi. ABD’nin DAİŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk da, “Ölümlere sebebiyet veren hava saldırısı, IŞİD’e karşı kurulan koalisyon tarafından onaylanmamış ve koordine bir şekilde gerçekleştirilmemiştir” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

‘Yıldırım’a yakın isim: İmamoğlu’nun başkanlığı hayırlı olsun’

AleviNet

Published

on

İstanbul’un seçilmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile AKP’nin adayı Binali Yıldırım, İsmail Küçükkaya’nın moderatörlüğünde katıldıkları canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Tüm Türkiye’nin kilitlendiği canlı yayına Binali Yıldırım’ın FETÖ açıklamaları ve İzmir’e ait “Su ve Kanalizasyon” verilerini paylaşması damga vurdu.Yayının ardından konuya ilişki dikkat çeken bir paylaşımda bulunan İYİ Parti Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Aslan, “Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi…” ifadelerini kullandı.

Binali Yıldırım’ın en yakınındaki biriyle konuştum. Fetö ve İzmir’den kalma karton bilgi bizi yıktı; bu saatten sonra İmamoğlu’na başkanlık hayırlı olsun dedi… pic.twitter.com/tnj9WGbM7Z

— Mehmet Aslan (@Aslnmhmt) 16 Haziran 2019

Continue Reading

Politika

Bahçeli de ‘Pontus’ dedi

AleviNet

Published

on

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul’da muhtarlara hitap etti.

Bahçeli, 31 Mart yerel seçimleri sonrasında önerdiği yeni seçim sistemini hatırlatarak “39 ilçede başarılı olan Cumhur İttifakı’nın Büyükşehir’de önünün kesilmesi demokrasi açığıdır. CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı seçilmiş olsa bile İstanbul’da nasıl çalışacak, nasıl hizmet edecektir? İstanbullular belediye meclisindeki tartışmalarla, kavgalarla meşgul edilmeyecek miydi? Bizim bu değerlendirmelerimizi istismar edenler oldu. Muhtarların kaldırılması gerektiğini söylediğimizi ileri sürenler oldu. Altını kalın olarak çizmek isterim ki muhtarlıkların kaldırılması konusunda kesinlikle bir görüşümüz yoktur. Muhtarlıklarımız varsa demokrasimiz diridir. MHP, muhtarlıkların kaldırılması değil, sorunlarının çözülmesini istiyoruz. Muhtarlarımız devletin mahalledeki gözüdür, kulağıdır. Elbette ki sorunlarınızı biliyoruz” dedi.

ABD’NİN TEHDİTKAR MEKTUBUNA TEPKİ

Türkiye ile ABD arasında S-400 krizine neden olan ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan’ın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a yazdığı mektuba tepki göstererek, “Türkiyi izinle, icazetle kurulmuş bir devlet değildir. ABD’nin S-400 üzerinden Türkiye’yi ablukaya alma çabası iyi niyetli değil. ABD Türkiye’nin sinir uçlarıyla oynamaktadır. Mektuba verilecek en iyi cevap buruşturup göndermektir. Türkiye S-400’ü alacak ve konuşlandıracaktır. Bu iş bitmiş, konu kapanmıştır. Gerisini ABD dünüşmelidir.” diye konuştu.

“KÜRT KÖKENLİ KARDEŞLERİMİZ BİZİM CİĞERPARELERİMİZDİR”

Bahçeli, “Huzurlarınızda diyorum ki, Türkiye’yi bölmeye, kardeş kavgası çıkarmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Bekâmız muhafaza edilecektir. Türk-Kürt arasına nifak sokmaya çalışanlar bozguna uğratılacaktır. Kürt kökenli kardeşlerimiz bizim canımızdır, ciğerparelerimizdir. Ortak bir maziden, ortak bir geleceğe birlikte uzanacağız. Kürt kökenli kardeşlerimizin terörle en ufak bir ilgisi yoktur. PKK onların hiçbir zaman temsilcisi olmamış, olamayacaktır. Kürt kökenli kardeşlerim şereflidir, bekasına, birliğine ve dirliğine sahip çıkacaklardır. Aramızı açmak için fitne-fesat çıkaran ahlaksızlara el ele direneceğiz, güç birliği yapıp tuzakları başlarına geçireceğiz. Kürt kökenli kardeşlerimin alayını hasretle ve muhabbetle kucaklıyorum. İstanbul’da ve ülkemin diğer illerinde yaşayan kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum. MHP’yi Kürt kökenli kardeşlerimizle sorunlu göstermek alçaklıktır, sapıklıktır, cinayettir. Biz, milletimizin her ferdini bir ve eşit gören, gösteren ve buna da sonuna kadar devam edecek olan engin bir fıtrat ve fazilete sahibiz.” diye konuştu.

“DÜNYANIN GİZLİ GÜNDEMİ İSTANBUL SEÇİMLERİDİR”

Bahçeli konuşmasını şöyle sürdürdü:

Şu anda dünyanın gizli gündemi İstanbul seçimleridir. İstanbullu kardeşlerimizin kurulan kirli tezgahları bozacağından şüphem yoktur. Attığımız mitil hani nerede diyenler, paçası tutuşan gafillerdir. MHP her yerdedir, mitil her yere serilmiştir. Üç hilal İstanbul’un her yanındadır.

Zilletin foyası ortaya çıkmıştır. Mücadelemiz İstanbul’un geleceğini güvence altına almaktır. Mehmetçik katilleri İstanbul’da belediye yönetimini etkileyemez.

Seçim güvenliğinin önemli oranda zedelendiğini ortaya koymuştur. YSK’nın kararı son derece isabetlidir. MHP, İstanbullu her vatandaşımızın iradesinin sandıklara doğru yansımasının gereği neyse yapacaktır.

CHP ve yanında hizalanan kim varsa 23 Haziran’ın Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir rövanşı olarak görmektedir. Türkiye’de yeniden bir sistem tartışması çıkarmak isteyenlerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden hazımsızlık duyanlar amaçlarına ulaşamayacaktır. Nereden bakarsanız bakın 31 Martta Cumhur İttifakı’nın başarılı olduğunu göstermektedir.

İMAMOĞLU’NA ‘PONTUS’ İMASI

Terörist başının heykelini dikme hayalinde olan bir hainin çizgisini beğendiğini dile getiren CHP adayından İstanbullu vatandaşlarımıza gelecek bir fayda yoktur. Seçilmesini Yunan gazetesinin “Konstantinopolis’i fetheden Pontus” başlıklı haber ile duyurduğu ve bu duruma cevaben, “Rumsa Rumdur, bu ülkede Rum var mı var, Yunanlı var mı var” diyen birinin nereye hizmet edeceği açıktır. Hakkı olmadığı halde VIP terminalini kullanmaya kalkan ve valimize ağır hakaret eden bir ağızdan İstanbul’ için hayırlı bir sözün çıkması beklenmemelidir. Her vatandaşımızdan isteğimiz bu gerçeği görmeleridir. 23 Haziran’da 16 milyon İstanbullu huzura kavuşacaktır. FETÖ kaybedecektir, PKK yerin dibine geçecektir. MHP, İstanbul’a mitili çoktan atmıştır. Çalışmalarını heyecanla sürdürecektir. İstanbul düşmeyecek, fetih ruhu silinmeyecektir.

Continue Reading

Politika

Akşener: Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik

AleviNet

Published

on

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener 23 Haziran seçimleri öncesi İstanbul programlarına devam ediyor. Bu kapsamda Arnavutköy’de yurttaşlarla bir araya gelen Akşener’in sonraki durağı Büyükçekmece oldu. Akşener’in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

”ASIL SEBEP DUYGUSALMIŞ”

Erdoğan bir konuşma yapmıştı. 31 Mart akşamı. Bunun büyük bir şans olduğunu düşündüm. Hepimizin Cumhurbaşkanı gibi konuştu. Sonra devreye ne girdi bilmiyoruz, 3 harfliler mi 5 harfliler mi işler değişti. Sonra bir baktık seçimler iptal edildi. Araştırdık seçimin iptalinin asıl nedenini öğrendik. Asıl sebep duygusalmış.

Kısacık iki şey söyleyeyim 6 bin araba kayıp en düşük modeli Passat şoför, benzin parası sizin cebinizden çıkıyor. Vatandaşa bakıyorsun her evde en az bir işsiz.

”O DAMAT VAR YA O DAMAT”

O parayla istihdam sağlanabilir, İstanbul uçar ama görüyoruz ki yandaşlar uçmuş. Biz 31 Mart’tan sonra şunu yapabilirdik, itiraz edip çamurluk yapabilirdik. Neden yapmadık? İstanbullunun ferasetine güvendik. İki ekonominin hali perişan, o damat var ya o damat, ekonominin içine tükürdü.

Yurt dışı ile ilişkiler berbat, Türkiye en zor dönemini yaşıyor. Sayın Erdoğan’ın yanında görünenler onu satarlar ama hepiniz şahitsiniz biz buradayız onu ele dövdürmeyiz.

Bu yüzden yapılan haksızlığa rağmen yola çıktık. Şunu hiç unutmayın iki adayın katıldığı bir seçime gitmiyoruz. Biz sivil darbe ile hakları elinden alınmış, seçilmiş belediye başkanı ile seçimi kaybeden diğer aday arasındaki bir seçime gidiyoruz.

10 günümüz kaldı sabredeceksiniz. Yemin ettim sinirlerimi aldırttım. Sizden istediğim sabretmeniz. Ağabeyler çok sinirli, kavga çıkarın diye her şey yapılacak ama yapmayacaksınız.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI