HDP bölge yasağını Meclis’e taşıdı

HDP Milletvekili Leyla Birlik, yerleşim yerleri, yayla ve meraların sık sık yasak bölge ilan edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

HDP, bölgede güvenlikçi politikalar nedeniyle yayla ve meraların yasaklanması ile birlikte ortaya çıkan hukuki, sosyal, siyasal ve ekonomik sorunların meclis tarafından araştırılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, sık sık ilan edilen yasak bölgelerle ilgili Meclis araştırması istedi. Yasak kararlarının Bakanlar Kurulu Kararı’nın 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanunu’nun 32/A maddesi gereğince alındığını, ancak söz konusu kanununda askeri yasak ve güvenlik bölgesi ilan edilecek yerlerle ilgili “meskûn mahal dışında” ibaresi geçtiği belirtilen önergede, “Bu ibare, sivillerin yaşadığı yerleşim yerleri ve kullanımına açık olan bölgeleri (köyler, mezralar, yaylalar) kapsayan bir ifadedir. Ancak Şırnak ili ve ilçelerine bağlı mezra ve köylerde; Eylül 2016 tarihinden itibaren ilgili kanunda gecen maddeye aykırılık teşkil edecek şekilde birçok sivil yerleşim alanı askeri yasak bölge olarak ilan edilmiştir” denildi.

HAYVANCILIK BİTME NOKTASINA GELDİ

Temmuz 2015 tarihinden itibaren bu bölgelerde süren askeri operasyonlar nedeniyle tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin yapılamadığının aktarıldığı önergede, ülke ekonomisinin büyük oranda tarım ve hayvancılığa dayalı olduğu bölgede süren askeri operasyonlar, askeri yasak bölge ve geciçi güvenlik bölgelerinin ilanı sebebiyle hem ülke ekonomisi büyük oranda olumsuz etkilendiği hem de bölge halkının neredeyse tek geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın bitme noktasına geldiğine dikkat çekildi.

HAYVANLAR YAYLALARA GÖTÜRÜLEMİYOR

Her yıl baharın gelişiyle birlikte Şırnak merkez ve ilçelerinin yanı sıra Siirt, Batman, Mardin gibi çevre illerden de yurttaşların hayvanlarını otlatmak üzere yaylara çıktığı hatırlatılan önergede, şu ifadelere yer verildi: “Ancak uzunca bir süredir Faraşin yaylası gibi 50 civarında köy, mezra ve yayla ‘Askeri Yasak Bölge’ ilan edildiği için hayvanlar yaylalara götürülememektedir. Sadece bu yıl Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinden az 24 bin 600 küçükbaş, 2 bin 820 büyükbaş hayvan ve Balveren beldesinde 150 bin civarında arı kovanı, yaylalara götürülmediğinden telef olmak üzeredir. Devletin yıllardır güvenlikçi politikalarla yaklaştığı Kürt sorunu sosyal, siyasal ve ekonomik krizlere neden olmaktadır. 1950 yılına kadarki sürgün-göçertme uygulamaları sonucunda Kürt köylerinin yaklaşık yarısı boşaltılmış, geçim kaynakları olan tarım alanları ve hayvancılık yok edilmek istenmiştir. Aynı uygulamalar ve pratikler 1985 yılından itibaren yeniden devreye konulmuş ve 90’lı yıllarda yoğunlaştırılarak günümüze kadarki süreçte de bir biçimde devam ettirilmiştir. Bu nedenle; Temmuz 2015 tarihi itibariyle Kürt halkının yoğun olarak yaşadığı bölgelerde ilan edilen yasaklı bölgelerin hukuki boyutunun ve Kürt bölgelerinde güvenlikçi politikaların neden olduğu sosyal, siyasal, ekonomik sorunların araştırılması, çözüm yollarının bulunması; yurttaşların uğradığı maddi ve manevi mağduriyetlerin tespiti ve tazmini için çalışma başlatılması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.