Kayyuma inat kadınlar tekrar bir arada

DBP’li belediyelere atanan kayyumların belediyelere ait kadın atölyeleri kapatmasına karşın, kadınlar alternatif çözümler üretiyor. Farqîn’de kilim atölyeleri kapatılan kadınlar ‘kayyuma inat’ çalışmalarına devam ediyor

Halk iradesi ile seçilmiş Demokratik Bölgeler Partili (DBP) belediyelere atanan kayyumlar, belediyelerin kadın iradesini güçlendirmek amacı ile inşa ettiği çalışmaların bir çoğunu ya durdurdu ya da tamamen kapattı. Belediyelere ait Kadın Politikaları Müdürlüklerinin yanı sıra açılan atölyeler, kadın kurumları ve kurslar kapatılırken kadın çalışanların birçoğunun da işine de son verildi.

Çalışmaları kayyum tarafından durdurulan kadınlar mücadele ile kazandıkları haklarından vazgeçmedi ve alternatif çözümler buldu, tekrar bir araya geldi.

Atölyelerini eve taşıdılar

11 Eylül 2016’da Amed’in Farqîn (Silvan) Belediyesi’ne atanan kayyum 20’ye yakın kadının çalıştığı kilim atölyesini kapatmıştı. Atölye aracılığı ile kendi ekonomilerini oluşturan kadınlar, atölyelerinin kapanmasının ardından tezgahlarını eve taşıdı ve şimdi çalışmalarına evde devam ediyor. Çalışmalarına evden devam eden Hamide Yılmaz, eve taşıdığı malzemeleri ile hem kilim dokuyor hem de nevresim dikerek kendi ekonomisini oluşturuyor.

7 kadın çalışmaya devam

“Atölyede çalışan bazı kadınlar yoksuldu, bazılarının eşleri cezaevindeydi çocuklarına bakmak için çalışıyorlardı ama işten atıldıktan sonra daha da zorlandılar” diyen Yılmaz, kayyuma inat çalışmaya devam ettiklerini söylüyor. Şu an da 7 kadın birlikte çalışmalara devam ettiklerini söyleyen Yılmaz, “Ben ve diğer kadınlar bu işi yaptığımız için mutluyuz. Ne mutlu ki kayyumla çalışmıyoruz” diyor.

AMED/ŞÛJIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.