Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Pentagon’dan Türkiye’ye Eleştiri

AleviNet

Published

on

Amerika Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis’e Suriye’de Türkiye sınırı yakınında Kürt güçlerle birlikte operasyon düzenlerken sosyal medyada fotoğrafları görülen Amerikan askerleri soruldu.

Davis buna karşılık, “Birlikte çalıştığımız ve operasyon yaptığımız Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımız var. Bütün kuzey Suriye boyunca Suriye Demokratik Güçleri’yle operasyon düzenleyen Amerikan kuvvetleri var. Sınır da operasyon yaptıkları yerlerden biri” dedi. Davis, “Bütün taraflara ortak düşmana odaklanmaları çağrısı yapıyoruz ki bu da IŞİD. Buna Suriye Demokratik Güçleri de dahil. Suriye Demokratik Güçleri ortaklarımızdan Rakka ve Tabka’ya odaklanmalarını istiyoruz. Başka yerlerde çatışmalara sürüklenmelerini istemiyoruz” dedi.

Albay Jeff Davis, “Suriye’nin kuzeyindeki pozisyonumuz Irak sınırından Menbiç’teki Fırat Nehri Vadisi ve aşağıda Fırat Nehri Vadisi’nin güneyi. Suriye Demokratik Güçleri’nin kontrol ettiği alan bu. Biz de onlarla bu çerçevede operasyon yapıyoruz” dedi.

Bütün Suriye’nin güvenli bölge olmasını istediklerini kaydeden Davis, “Böylece IŞİD tehdit oluşturamaz. IŞİD oradaki insanlara en büyük tehdit” dedi. Pentagon sözcüsü, “Rakka ve Tabka’da devam eden bir süreç var. Bu misyon dışında başka bir hareket yok. Güçlerimiz ve ortaklarımız bu misyona çok odaklanmış durumda” ifadelerini kullandı.

“Suriye’nin kuzeyindeki tüm tarafları IŞİD’i yenilgiye uğratma hedefine odaklanmaya çağırıyoruz”

Öte yandan Amerika’nın Sesi’nin Arapça yayın yapan kardeş yayıncısı Alhurra televizyonuna konuşan Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway de çatışan taraflara IŞİD’in yenilgiye uğratılması hedefinden sapmama çağrısında bulundu. Rankine-Galloway şunları söyledi:

“Suriye’de sahadaki Amerikan güçlerinin görev tanımlarında bir değişiklik olmadı. Sahada Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDG) birlikte hareket eden (askeri) danışmanlar tutuyoruz. Bunlar Irak sınırından Fırat Nehri’nin batısına kadar Suriye’nin kuzeyinin tamamında faaliyet gösteriyor. Görev tanımlarında bir değişiklik yok. Aynı zamanda son 48 saat içinde bölgede yaşanan çatışmalardan son derece haberdarız. Suriye’nin Kuzeyi’nde faaliyet gösteren tüm taraflardan en önenmli konuya odaklanmalarını istiyoruz, o da bölgenin barış ve güvenliğine en ciddi tehdidi oluşturan IŞİD’in yenilgiye uğratılması.”

Binbaşı Rankine-Galloway, güvenlik nedeniyle Amerikan askerlerinin tam olarak nerede görev yaptıklarıyla ilgili açıklamada bulunmayı reddetti.

Türkiye’ye eleştiri

“Türkiye ile istikrarlı bir irtibata sahibiz” diyen Davis bununla birlikte Türkiye’yi Salı günü Suriye’nin kuzeyine yönelik hava operasyonu nedeniyle eleştirdi. Davis, “Bilgilendirmek bir şey, biz koordinasyon bekliyoruz ve bu durumda buna sahip değildik” dedi.

Koalisyon Türkiye sınırında devriye mi geziyor?

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Suriye’nin kuzeyindeki Cezire Kantonu Dış İlişkiler Konseyi Eş Başkanı Abdülkerim Ömer, devriye iddiasını dile getirdi. Ömer, “Resmi olarak bir şey yok ancak bugün bazı koalisyon komutanları geldi, bölgede inceleme yaptı. Dırbesiye’de dün Türkler’in bombaladığı yerlerde inceleme yaptılar. Tanklarıyla gezdiler. Karaçok’a da gelmiştiler. Uçuşa yasak bölge kararı yok ama buradalar. Tankların Türkiye sınırına çok yakın yerde bir yol var. O yol üzerindeydiler. Orada devriye geziyorlardı” şeklinde konuştu.

Reuters haber ajansına konuşan YPG komutanlarından Şarvan Kobani de Amerikan güçlerinin Suriye-Türkiye sınırındaki durumu gözetime almaya başlayacaklarını iddia etmişti. Kobani, bu gözetim sürecinin henüz başlamadığını da söylemişti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI